Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Wątroby pod kontrolą na Pol’and’Rock Festival. U pań jednak lepiej [GALERIA]

Data publikacji: 09 sierpnia 2023 r. 17:18
Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia 2023 r. 14:00
Wątroby pod kontrolą na Pol’and’Rock Festival. U pań jednak lepiej
W ciągu tych trzech dni badań prowadzonych na festiwalu sprawdzono stan wątrób aż 423 osób. O profilaktyce, diagnostyce i leczeniu tego narządu w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Co Ci leży na wątrobie” w namiocie warsztatowym Akademii Sztuk Przepięknych mówiła prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska (kierująca na co dzień oddziałem chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby szczecińskiego szpitala wojewódzkiego).  

Aż 423 wątroby zbadali specjaliści ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego w Strefie Pomorza Zachodniego na 29. Pol’and’Rock Festival. U ponad jednej trzeciej badanych stwierdzono różne poziomy stłuszczenia, a u jednego pacjenta marskość. Badania wykazały też, że w lepszej kondycji są narządy kobiet. Wszyscy uczestnicy festiwalu mogli zaś wysłuchać, jak dbać o wątrobę, gdzie ją badać i leczyć. 

W ciągu tych trzech dni badań sprawdzono stan wątrób aż 423 osób. W niektórych porach najwytrwalsi festiwalowicze czekali na swoją kolej do badania nawet trzy godziny. Badania odbywały się w czwartek, piątek i sobotę (3, 4, 5 sierpnia) w godzinach od 10 do 18 (z godzinną przerwą). Mobilny gabinet ulokowany został w zaaranżowanym do tego celu kontenerze ustawionym na terenie Strefy Pomorza Zachodniego na Pol’and’Rock Festival odbywającym się pod Czaplinkiem. 

Badania prowadziły doświadczone w wykonywaniu elastografii wątroby techniczki ze szpitala przy ul. Arkońskiej. Przyjęły łącznie 198 kobiet (47 proc.) i 225 mężczyzn (53 proc.).

- Elastografia wątroby zwana także FibroScanem (od nazwy urządzenia) jest badaniem nieinwazyjnym, przypominającym nieco USG - wyjaśnia Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik szpitala. - W uproszczeniu: po przyłożeniu do ciała pacjenta drgającej głowicy, wytworzona zostaje fala uderzeniowa, której prędkość rozchodzenia jest rejestrowana i analizowana przez urządzenie. Wynik określa stopień włóknienia i stłuszczenia wątroby. Dlatego FibroScan nazywany jest często „bezinwazyjną biopsją wątroby”. Dzięki niemu przeszkolony personel może określić m.in. stopień stłuszczenia narządu lub ryzyko marskości.

U 73 proc. przebadanych podczas festiwalu pacjentek nie stwierdzono stłuszczenia wątroby. Kolejne 20 proc. miało stłuszczenie 1. lub 2. stopnia (niewielkie lub umiarkowane). Natomiast 3. stopień stwierdzono u 5 proc, a 4. stopień - u 2 proc zbadanych pań. Gorzej wyglądają statystyki dotyczące mężczyzn. Brak stłuszczenia dotyczył 57 proc. badanych, 1. i 2. stopień stwierdzono u 33 proc. pacjentów, zaś najwyższe poziomy u 6 proc. (3. stopień) i 4 proc. (4. stopień) badanych mężczyzn.

- U jednego pacjenta wyniki sugerowały marskość wątroby - dodaje rzecznik. - Mężczyzna znał diagnozę, ale od kilku lat świadomie unikał lekarzy. Po badaniu wykonanym podczas festiwalu obiecał, że wróci do specjalisty.

Pacjenci i inne zainteresowane osoby odwiedzające Strefę Pomorza Zachodniego informowani byli m.in. o czynnikach ryzyka, wśród których wymieniane są nadużywanie alkoholu, niektórych leków i innych substancji toksycznych. Wpływ na stłuszczenie mogą mieć także: otyłość, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej czy cukrzyca prowadzące do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

Podczas tegorocznego Pol’and’Rock, reprezentująca Szpital Wojewódzki prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska (kierująca na co dzień oddziałem chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby), opowiedziała o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób wątroby w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Co Ci leży na wątrobie” w namiocie warsztatowym Akademii Sztuk Przepięknych.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jacek
2023-08-11 13:07:30
Pomijam takie kwestie jak koszty transportu, ubezpieczenia, zapłaty za obsługę dla fachowego personelu i ogólnie utrzymania sprzętu. To wszystko jest w naszych podatkach. Nie kwestionuję wyjazdu i popularyzacji badań, tylko dlaczego nie ma takiej oferty dla szczecinian, np. na pikniku zdrowotnym na Jasnych Błoniach. Weźmy pod uwagę że badano ludzi młodych, nam potrzeba profilaktyki przede wszystkich dla starszych ale popularyzacja jest OK.
@@@CZczytam
2023-08-11 12:23:30
Ano miałeś do wyboru pojechać i mieć darmowe badanie poza kolejnością, albo zostać w Szczecinie i nie mieć badań, bo w weekendy nikt ich nie przeprowadza, tak czy inaczej. Czego nie panimajesz?
@@CZczytam
2023-08-10 21:42:58
Każdy,który pojechał ;pod Czaplinek?
@czytam
2023-08-10 17:30:06
Każdy Szczecinianin mógł skorzystać. Zamiast się cieszyć ze można było skorzystać z badań poza kolejnością, to jeszcze narzekacie. Nikt wam marudy nie dogodzi
czytam
2023-08-10 16:59:06
Jacek zadał pyt. słuuszne.Ilu szczecinian mogłoby skorzystać z takiego badania w S.? chwalebna troska o młodzież fest-i-wal-ową?
@Jacek
2023-08-10 15:18:40
Zaciąłeś się trolu. Ten sprzęt który był tam używany, został zakupiony ze środków zebranych przez WOŚP i na imprezie organizowanej przez WOŚP został użyty. W weekendy i tak tych badań się nie przeprowadza w szpitalach, więc sprzęt stałby nieużywany w tym czasie. Ale po co ja będę trolowi tłumaczył, ty i tak piszesz za pisowskie szekle i nie ważne co, ważne że dużo
Jacek
2023-08-10 09:25:34
Jak długa jest kolejka do diagnostyki wątroby na Arkońskiej? Czy przecietny mieszkaniec Szczecina może liczyć na tak swobodny dostęp do badania i do życzliwego personelu medycznego?
Spec
2023-08-10 09:24:49
Najlepiej wcale ,ale jeśli już to jeden raz a dobrze Nie cieniować!Cieniowanie jest niedobre dla wątroby.
sprzęt
2023-08-09 19:10:26
@Jacek: na sprzęt wośp składają sie dobrowolnie darczyncy,nawet przeciwnicy wosp z niego korzystaja - jak im nie wstyd !
;(((
2023-08-09 19:08:49
@Jacek: 7 lat- tyle ile do endokrynologa w Lublinie ,NFZ i ochrona zdrowia w ruinie !, suweren przepija socjal a potem marskosc wątroby i rak płuc na koszt podatnikow, taki kraj , super panstwo !
zdrówko
2023-08-09 19:07:47
Podstawa to ostropest plamisty -najlepiej regeneruje wątrobę (mozna kupic w wiekszosci marketów w formie sypanej-mielonej za 10zł , lub oleju, a w aptece jako lek sylimarol, do tego lek essentiale forte, ograniczenie ostrych potraw i mocnych alkoholi ,tłuszczy mięsnych i watroba da radę ,kurkuma tez pomaga.i robic przy badaniu krwi testy na alat i aspat to czynniki wątrobowe jesli sa podwyzszone jest problem, wątroba nie boli,pamietajcie o tym,
Jacek
2023-08-09 18:14:25
Czyli to badano innych pacjentów niż z Arkońskiej naszym sprzętem?? Jak długa jest kolejka pacjentów do diagnostyki watroby w Szczecinie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA