Piątek, 24 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Wały Chrobrego oblężone. Kiermasze - ogrodniczy i jadła regionalnego - przyciągają tłumy [GALERIA]

Data publikacji: 14 maja 2022 r. 14:19
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2022 r. 14:37
Wały Chrobrego oblężone. Kiermasze - ogrodniczy i jadła regionalnego - przyciągają tłumy
Fot. Mirosław Winconek  

Niczym świeże bułeczki znikają efektowne kompozycje kwiatowe w amplach. Uwagę przyciągają zarówno owadożerne rośliny, bonsaje, hortensje o kwiatach wielkości piłki do siatkówki, jak i kwitnące kurkumy. Natomiast przy kramach oferujących zapiekanki oraz mięsiwo z grilla tworzą się dłuuugie kolejki. Wały Chrobrego właśnie przeżywają istne oblężenie. Za sprawą dwóch najbardziej znanych i lubianych szczecińskich kiermaszów: ogrodniczego ph. „Pamiętajcie o ogrodach" oraz jadła regionalnego, czyli „Wałówki z przysmakami".

Kramy z zieloną ofertą do domu i ogrodu - tradycyjnie - zajęły górny taras Wałów Chrobrego. Oferują przede wszystkim bogaty wybór bylin, ziół, winorośli, drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych, ale również nawozy, narzędzia i sprzęt ogrodowy, elementy małej architektury, a też różnorodne ozdoby i dekoracje. Wśród tych ostatnich są zarówno naturalne kryształy (cena sięga nawet do blisko 5 tys. zł), wyroby z pół- i szlachetnych kamieni, gliniane ozdoby, jak również bukiety oraz wieńce z suszonych zbóż i kwiatów.

Kwiatowy zawrót głowy

- Uwadze miłośników ogrodowej zieleni polecamy piwonie. Choćby jedną z najwcześniej kwitnących odmian - ‘Merry Mayshine’, jak również ‘Pietertje Vriend Wagenaar’ - niezwykle efektowną z uwagi na duże pełne kwiaty, osiągające 15 - 20 cm średnicy. W ofercie jest też ‘Coral Sunset’, która zmienia barwę podczas kwitnienia: jej pąki są intensywnie różowe, po rozwinięciu płatki mają koralowo-różową barwę, a pod koniec kwitnienia pojawia się cytrynowy odcień. Dostępne są również ‘Bowl of Beauty’ o dwubarwnych pełnych kwiatach, których średnica także m przekraczać 20 cm. Na jednym ze stoisk można upolować również kolekcjonerskie piwonie z grupy Itoh, np. ‘Prairie Charm’ o kremowożółtych kwiatach czy ‘Yellow Crown’ o żółtych płatkach - przekonują organizatorzy wydarzenia z FM Szczecin.

Kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach" w Szczecinie

Okazy roślin do domu i ogrodu są dostępne na każdą kieszeń, czyli dosłownie od paru złotych - szczególnie te sezonowe. Choć zapewne nie dla każdego takie będą np. klematisy w cenie od 150 do 250 zł (odmiana o pełnych kwiatach) za sztukę czy iglaki prowadzone w stylu bonsai po 360 złotych w górę.

Kramy z pysznościami

Poza dominującą ofertą ogrodniczą dostępne są też różnorodne pyszności. Rejon ul. Szczerbcowej zajęły kramy „Wałówki z przysmakami": z chlebami pieczonymi według tradycyjnych receptur - na zakwasie, stoiska z mięsiwem wędzonym, a także z serami - w tym alpejskimi, do których łatwo trafić po ich charakterystycznym intensywnym zapachu. Są też dostępne piwa kraftowe, wina z rodzinnych winnic, a także przetwory - w tym nieśmiertelnym szczecińskim paprykarzem. Wybierać można także wśród miodów, orzechów, czosnków, greckich i hiszpańskich oliwek oraz tureckich słodyczy.

Kiermasz „Wałówka z przysmakami" w Szczecinie

„Pamiętajcie o ogrodach" oraz „Wałówka z przysmakami" będą dostępne tylko przez ten weekend. W sobotę (14 maja) jeszcze do godz. 18, a w niedzielę - w godz. 9-17.

UWAGA: oba kiermasze cieszą się tak dużym zainteresowaniem szczecinian i turystów, że trudno o jakiekolwiek miejsce parkingowe w rejonie pobliskich ulic - nawet Starzyńskiego i Małopolska są zastawione samochodami. Poza tym z ruchu zostały wyłączone ulice: Wały Chrobrego, Szczerbcowa i Zygmunta Starego - na odcinku od Jarowita do Wałów Chrobrego.

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mięsiwa
2022-05-14 18:48:38
Starczy to jest uwiąd
@Mięsiwa
2022-05-14 17:39:59
Paprykarz jest super, trzyma się świetnie i nie starzeje, a dzięki pamięci ludzi jest nieśmiertelny. Starczy?
VikiViki
2022-05-14 17:22:25
Dla Ciebie głąbie po 20zł a dla pozostałych po 10 jak zawsze .
Mięsiowa
2022-05-14 17:18:03
Czy ktoś może wytłumaczyć na czym polega nieśmiertelność paprykarza szczecińskiego?
Baba z magla
2022-05-14 15:24:37
Putinflacja@ Po pieńć!
Putinflacja
2022-05-14 14:36:25
to niemożliwe że przychodzą tłumy i wydają pieniądze! Przecież jest inflacja a czereśnie są po 260 złotych to po ile może być kromka chleba ze smalcem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA