Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Walki, muzyka na żywo i dawne zwyczaje. Słowiańskie obrzędy na Psiej Polanie [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 22 czerwca 2024 r. 17:37
Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2024 r. 17:37
Walki, muzyka na żywo i dawne zwyczaje. Słowiańskie obrzędy na Psiej Polanie
Noc Kupały to święto przesilenia letniego obchodzone przez dawnych Słowian. W Szczecinie odbywa się ona co roku z inicjatywy Drużyny Grodu Trzygława. Fot. Dariusz Gorajski  

W Szczecinie Trwa Noc Kupały. To dawne, słowiańskie święto obchodzone w trakcie najkrótszej nocy w roku i letniego przesilenia. Jak co roku wydarzenia z nim związane przygotowuje Drużyna Grodu Trzygława.

Podobnie jak w ubiegłym roku odbywa się ona na Psiej Polanie przy Jasnych Błoniach. Wydarzeniu towarzyszą występy na scenie, pokazy walk oraz liczne stoiska w obozie historycznym, prezentujące słowiańskie rzemiosło i zwyczaje. Goście będą mogli zobaczyć: stanowisko łucznicze, prezentacje rzemiosł (m.in. kowalstwo, snycerstwo, tkactwo, zdobienie tkanin, ścieg igłowy, kaletnictwo, zielarstwo). Są też podpłomyki, zbrojownia, warsztaty robienia motanek (tradycyjnych lalek słowiańskich), wicie wianków pod okiem Słowianek, Chram Pomorski z wróżbami i słowiańskimi opowieściami a także stanowisko z książkami o Słowianach, wikingach i wczesnym średniowieczu. Dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy walk drużyn słowiańskich prowadzone przez Igora Górewicza, który urozmaica je opowieściami.

Podczas Nocy Kupały odbywają się również koncerty kapel grających muzykę inspirowaną starosłowiańskim folklorem: Drasta, Ikrek i Joanny Lacher z zespołem Drasta. O godz. 19.00 uczestnicy imprezy wybiorą się nad Rusałkę, aby tradycyjnie spławić wianki. Przygotowano również koncerty z nagrodami.

Wydarzenie przyciąga wielu widzów - nie tylko tych, którzy interesują się historią Słowian. Dzięki pracy i zaangażowaniu organizatorów i zespołu rekonstruktorów, możemy na jeden dzień przenieść się do świata dawnych tradycji i magicznych obrzędów. Noc Kupały i towarzyszące jej atrakcje mają nie tylko formę zabawy, ale przede wszystkim walory edukacyjne. Popularność imprezy bierze się także z coraz większego zainteresowania historią Słowiańszczyzny, jak i odtwórstwem historycznym.

Warto dodać, że tegoroczna edycja poświęcona jest pamięci pani Magdaleny, członkini Drużyny Grodu Trzygława, która odeszła kilka dni temu.

Noc Kupały została przygotowana wraz ze Szczecińską Agencja Artystyczną i objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.

Noc Kupały potrwa do godz. 22.00. ©℗

(aj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pomorzanin
2024-06-23 08:28:58
I to jest nasze prawdziwe dziedzictwo, a nie jakieś narzucone katolstwo.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA