Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Trwa Noc Kupały na Psiej Polanie [GALERIA]

Data publikacji: 22 czerwca 2024 r. 14:01
Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2024 r. 15:48
Trwa Noc Kupały na Psiej Polanie
W Szczecinie celebrowanie Nocy Kupały ma wieloletnią tradycję. Fot. Ryszard PAKIESER  

Na wyjątkowe wydarzenie - Noc Kupały na Psiej Polanie w parku Kasprowicza zaprasza w sobotę 22 czerwca Szczecińska Agencja Artystyczna i Drużyna Grodu Trzygłowa.

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca obchodzone w wielu miejscach w Polsce i w Europie, przypadające w najkrótszą noc w roku. W obyczaju chrześcijańskim święto przyjęło się jako Noc Świętojańska, która w zmienionej formie obchodzona jest po dziś dzień.

W Szczecinie celebrowanie Nocy Kupały ma wieloletnią tradycję. Przez 20 lat Drużyna Grodu Trzygłowa realizowała to wydarzenie w Zamku Książąt Pomorskich, w 2018 roku na jednej z polan przy jeziorze Rusałka, a w ubiegłym roku po raz pierwszy na Psiej Polanie.

Impreza ma charakter edukacyjno-historyczny. Kilkudziesięciu wykonawców zaprezentuje różne rzemiosła historyczne, obyczaje słowiańskie, muzykę oraz pokazy walk wczesnośredniowiecznych wojów. Wydarzenie potrwa w godz. 14-22. W programie m.in.: pokaz walk wojów z komentarzem historycznym, pokaz obrzędów przesilenia letniego, krzesanie żywego ognia, konkursy dla publiczności, stanowisko łucznicze, gry i zabawy, prezentacje dawnych rzemiosł, m.in.: kowalstwo, snycerstwo, tkactwo, zdobienie tkanin, ścieg igłowy, zielarstwo, dawna medycyna, podpłomyki, zbrojownia, warsztaty robienia motanek (tradycyjnych lalek słowiańskich), możliwość wicia wianków pod okiem Słowianek, stanowisko z książkami o Słowianach, wikingach i wczesnym średniowieczu. Będzie też konkurs na najpiękniejszy wianek i pochód nad Rusałkę, gdzie uczestnicy puszczą na wodę wianki przygotowane z kwiatów polnych i ziół.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kupala
2024-06-22 22:16:20
Psia jest pełna kupy.. Na psy zeszły te obchody.. Na zamku to był festyn... I ten pochód z pochodniami... Przez miasto do Odry..to było wrażenie... Teraz to lipa....
Lwów
2024-06-22 20:51:08
Psia polana naturalnie kojarzy się z psimi odchodami.
vigo
2024-06-22 15:47:10
Noc Kupały na Psiej Polanie..dobre...na psy zeszło? czy kto Nocą w Kupa łe Psią na Polu zostawioną wlezie to....nooo

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA