środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Zachodniopomorskiem 340 pożarów lasów w 2019 roku

W Zachodniopomorskiem 340 pożarów lasów w 2019 roku

W Zachodniopomorskiem 340 pożarów lasów w 2019 roku
Data publikacji: 2019-10-23 21:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 21:50
Wywietleń: 729 424028

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie w br. odnotowano 340 pożarów lasu. Objęły one blisko 68 hektarów. Straty spowodowane pożarami leśnicy oszacowali na blisko 575 tys. zł.

W połowie października br. na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zakończono tzw. akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu - wynika z informacji służb prasowych szczecińskiej Dyrekcji. Tegoroczna akcja trwała od połowy marca.

Bezśnieżna zima, bardzo sucha i gorąca wiosna, a także upalne lato przyczyniły się do wystąpienia bardzo dużej liczby pożarów. Od początku roku na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 340 pożarów, które objęły blisko 68 hektarów lasu. Dodatkowo leśnicy walczyli ze 101 pożarami łąk, nieużytków, zbóż i ściernisk, które bezpośrednio zagrażały obszarom leśnym.

Straty finansowe leśnicy oszacowali na blisko 575 tys. zł. Najwięcej bo 42 pożary wybuchły w Nadleśnictwie Kliniska. Z kolei w Nadleśnictwie Myślibórz nie odnotowano żadnego pożaru lasu.

Z kolei w 2018 r. zanotowano na terenie RDLP w Szczecinie 424 pożary lasu na powierzchni prawie 54 hektarów.

W czasie podwyższonego stopnia zagrożenia pożarowego nad bezpieczeństwem lasu w szczecińskiej Dyrekcji co dzień czuwa ponad 500 leśników. Obszary leśne monitorowane są przez sieć specjalnych punktów obserwacyjnych. System wykrywania pożarów wspomaga pięć samolotów typu Dromader. Jak podkreślają leśnicy, samoloty odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów; to kosztowny, ale skuteczny sposób gaszenia pożarów lasu.

Dodatkowo do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych.

Nadleśnictwa szczecińskiej Dyrekcji na ochronę przeciwpożarową corocznie wydają blisko 15 mln zł. To znaczna kwota, ale gdyby Lasy Państwowe nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalnie większe - szacują leśnicy.

RDLP w Szczecinie to jedna z 17 regionalnych dyrekcji w Polsce. Rozciąga się w północno-zachodniej części kraju, w granicach województw: zachodniopomorskiego lubuskiego i wielkopolskiego. Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 690 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 660 tys. hektarów.

(PAP)

Fot. Adrian Kaleta

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie