Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Lasy zagrożone pożarami. Teraz są pod szczególną kontrolą

Data publikacji: 26 czerwca 2019 r. 11:14
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Lasy zagrożone pożarami. Teraz są pod szczególną kontrolą
 

Nawet najwyższy, czyli trzeci stopień zagrożenia pożarowego występuje w szczecińskich lasach. Wystarczy nawet rozgrzany układ wydechowy pojazdu, żeby las zaczął płonąć. Leśnicy apelują więc o ostrożność podczas pobytu w lesie

W obliczu podwyższonego zagrożenia pożarowego, lasy są pod szczególną kontrolą - w tych szczecińskich obecnie czuwa ponad 500 leśników. Obszary leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany jest w biurze RDLP w Szczecinie.

System wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów - są kosztowne, ale bardzo skuteczne.

- Samoloty gaśnicze biorą udział w akcjach gaśniczych nie tylko na lasach, ale też na obszarach innych własności w tym na terenie Parków Narodowych - informują leśnicy. - Udział samolotów, które są finansowane ze środków LP decyduje o skutecznym zakończeniu akcji gaśniczych, które powstają w różnych miejscach, nie tylko na terenach leśnych.

Dodatkowo, do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych.

W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba, tj. leśniczy, podleśniczy.

Nadleśnictwa tutejszej RDLP corocznie na ochronę przeciwpożarową wydają ponad 10 mln zł. Jest to znaczna kwota.

- Ale gdyby LP nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej, straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalne i szacowane na setki milionów złotych, a może i wiele więcej - podaje RDLP w Szczecinie.

Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem, czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkadziesiąt minut wielu hektarów lasu…

- Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 procent, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar - podkreślają leśnicy. - Tylko od początku czerwca w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowaliśmy 44 pożary lasu, a od początku roku było ich już ponad 210. Zniszczeniu uległo już ponad 51 ha lasu.

Od kilku dni występuje III (najwyższy) lub II (średni) stopień zagrożenia pożarowego Lasów.

Aktualny SZPL można sprawdzić na stronie internetowej.

W razie pożaru należy powiadomić straż pożarną pod nr 998 lub 112.

(isz)

Fot. RDLP w Szczecinie

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gh
2019-06-27 16:50:33
@Pomorzanin - widzę, że znasz się na gospodarce leśnej, plantacjach drzew, turystyce, hydrologii, budownictwie, transporcie. Piszę o tym, bo chciałem odnieść się do Twoich "sensacji", ale jak twierdzisz "wycinka wszędzie i wszystkiego" to jakbym rozmawiał z Kononowiczem. A przemiana pokoleń w lesie jest niezbędna by nasze wnuki mogły chodzić po zróżnicowanym lesie (w ogóle po lesie).
Pomorzanin
2019-06-26 13:14:39
Polska ma jeszcze jakieś lasy? Ja widzę plantacje i to zarzadzane w sposób bandycki. Wystarczy się przejść do Puszczy Bukowej na krótki spacer. Kilometry zniszczonych dróg i mostów, koleiny 30 cm po ciężkim sprzęcie na drogach leśnych(!), zerwana ściółka na olbrzymich powierzchniach, plamy po olejach technologicznych, sztuczne zastoiska wody (chyba dla komarów), wycinka wszędzie i wszystkiego co się da (nawet drzew z oznaczeniami szlaków). Celowa degradacja cenniejszych obszarów, budowa utwardzonych dróg z odpadów budowlanych czy celowanie działania "aby nikt nic nie wiedział..." - wszystko po to, aby móc wyciąć bez konsekwencji jeszcze więcej... Turysta albo po prostu zwykły człowiek staje się tu zbędny... Kierunek do nikąd, ale kogo to obchodzi, "pintset plus" na łapę najważniejsze...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA