wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Papież: Niszczące pożary w Amazonii wzniecone przez interesy i chęć zysków

Papież: Niszczące pożary w Amazonii wzniecone przez interesy i chęć zysków

Papież: Niszczące pożary w Amazonii wzniecone przez interesy i chęć zysków
Data publikacji: 2019-10-06 23:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 15:08
Wywietleń: 755 419705

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że w Amazonii miała miejsce "kolonizacja zamiast ewangelizacji", a pożary trawiące jej lasy zostały "wzniecone przez interesy" i chęć zysków. Mówił o tym podczas mszy inaugurującej synod biskupów na temat Amazonii.

Nadzwyczajny synod potrwa w Watykanie do 27 października pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”.

W homilii w czasie mszy w bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił, zwracając się do uczestników obrad: "Jesteśmy biskupami, ponieważ otrzymaliśmy dar Boży. Nie podpisaliśmy umowy, nie otrzymaliśmy do ręki umowy o pracę, ale nałożenie rąk na nasze głowy".

"Daru się nie kupuje, nie wymienia się ani nie sprzedaje: otrzymuje się i ofiarowuje. Jeśli go sobie zawłaszczamy, jeśli postawimy siebie w centrum i nie pozostawimy w centrum tego daru, zamiast pasterzy stajemy się funkcjonariuszami"- powiedział biskupom.

W ten sposób, dodał, "znika bezinteresowność, a więc w ostateczności służymy sobie samym i posługujemy się Kościołem". Biskup to "sługa bez zysku"- wskazał papież.

Przestrzegał przed postawą zawartą w przekonaniu, że „zawsze tak było”, przed strachem i "troską o obronę status quo" oraz apelował o roztropność. Ta zaś, wyjaśnił, nie jest niezdecydowaniem, nie jest postawą obronną; jest "cnotą pasterza".

Odnosząc się do tematu synodu Franciszek podkreślił: niech Bóg "natchnie nasz Synod do odnowienia dróg Kościoła w Amazonii, aby nie zgasł ogień misji". "Kiedy bez miłości i szacunku pożerane są ludy i kultury, nie jest to ogień Boży, lecz ogień świata"- mówił.

Zdaniem papieża w Amazonii wiele razy miała miejsce "kolonizacja zamiast ewangelizacji". "Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów" - dodał.

Papież odniósł się do pożarów trawiących ten region: "Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii. Ogień Boga jest ciepłem, które przyciąga i gromadzi w jedności. Żywi się poprzez dzielenie, a nie zyski".

Zaznaczył, że "ogień pożerający" wybucha wtedy, kiedy pragnie się realizować tylko własne idee. "Wielu braci i sióstr w Amazonii nosi ciężkie krzyże i oczekuje wyzwalającego pocieszenia Ewangelii, czułej miłości Kościoła. Dla nich, wraz z nimi podążajmy razem" - apelował.

Główny temat synodu to sytuacja mieszkańców Amazonii i wyzwania dla Kościoła katolickiego w tym zagrożonym degradacją regionie. W dokumencie roboczym odnotowano problemy dotyczące eksploatacji zasobów naturalnych, a także kwestie konfliktów na tym tle, przesiedleń, ubóstwa ludności oraz zanieczyszczenia środowiska w rezultacie górnictwa i wycinania lasów.

Poruszona zostanie też budząca kontrowersje wśród hierarchii propozycja dopuszczenia do święceń kapłańskich tzw. viri probati, czyli starszych żonatych mężczyzn szanowanych we wspólnotach, gdzie brakuje księży.

(PAP)

Fot.  EPA/GIUSEPPE LAMI

Komentarze

guciu
Socjalizm w Ameryce Południowej był i jest socjalistyczna-demokracja kiedyś w Peru Staniasław Stan Tymiński.
2019-10-08 18:37:11
małkowskiego
Jak dotąd durne komentarze. Oczywiście jak Szszyszko tnie puszczę Białowieską, a kasa z drewna idzie do Torunia to wszystko po Bożemu. A kiedy wody coraz mniej i coraz droższa to wina papieża Franciszka i Tuska. Ideologia prawaków na maxa.
2019-10-08 11:32:57
max
Widać ze papież Franciszek jest w samej awangardzie tego klimatycznego szaleństwa nakręcanego przez globalistów i lewaków!
2019-10-08 09:11:31
tomek
Dwarazy wieksze pozary w amzzonii za czasow rzadow sosjalistow nie przeszkadzaly papierzowi
2019-10-07 04:01:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie