Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Papież: Niszczące pożary w Amazonii wzniecone przez interesy i chęć zysków

Data publikacji: 06 października 2019 r. 23:14
Ostatnia aktualizacja: 16 października 2019 r. 15:08
Papież: Niszczące pożary w Amazonii wzniecone przez interesy i chęć zysków
 

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że w Amazonii miała miejsce "kolonizacja zamiast ewangelizacji", a pożary trawiące jej lasy zostały "wzniecone przez interesy" i chęć zysków. Mówił o tym podczas mszy inaugurującej synod biskupów na temat Amazonii.

Nadzwyczajny synod potrwa w Watykanie do 27 października pod hasłem: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i dla ekologii integralnej”.

W homilii w czasie mszy w bazylice Świętego Piotra Franciszek mówił, zwracając się do uczestników obrad: "Jesteśmy biskupami, ponieważ otrzymaliśmy dar Boży. Nie podpisaliśmy umowy, nie otrzymaliśmy do ręki umowy o pracę, ale nałożenie rąk na nasze głowy".

"Daru się nie kupuje, nie wymienia się ani nie sprzedaje: otrzymuje się i ofiarowuje. Jeśli go sobie zawłaszczamy, jeśli postawimy siebie w centrum i nie pozostawimy w centrum tego daru, zamiast pasterzy stajemy się funkcjonariuszami"- powiedział biskupom.

W ten sposób, dodał, "znika bezinteresowność, a więc w ostateczności służymy sobie samym i posługujemy się Kościołem". Biskup to "sługa bez zysku"- wskazał papież.

Przestrzegał przed postawą zawartą w przekonaniu, że „zawsze tak było”, przed strachem i "troską o obronę status quo" oraz apelował o roztropność. Ta zaś, wyjaśnił, nie jest niezdecydowaniem, nie jest postawą obronną; jest "cnotą pasterza".

Odnosząc się do tematu synodu Franciszek podkreślił: niech Bóg "natchnie nasz Synod do odnowienia dróg Kościoła w Amazonii, aby nie zgasł ogień misji". "Kiedy bez miłości i szacunku pożerane są ludy i kultury, nie jest to ogień Boży, lecz ogień świata"- mówił.

Zdaniem papieża w Amazonii wiele razy miała miejsce "kolonizacja zamiast ewangelizacji". "Niech Bóg nas strzeże przed chciwością nowych kolonializmów" - dodał.

Papież odniósł się do pożarów trawiących ten region: "Niszczący ogień wzniecony przez interesy, jak ten, który niedawno zdewastował Amazonię, nie jest ogniem Ewangelii. Ogień Boga jest ciepłem, które przyciąga i gromadzi w jedności. Żywi się poprzez dzielenie, a nie zyski".

Zaznaczył, że "ogień pożerający" wybucha wtedy, kiedy pragnie się realizować tylko własne idee. "Wielu braci i sióstr w Amazonii nosi ciężkie krzyże i oczekuje wyzwalającego pocieszenia Ewangelii, czułej miłości Kościoła. Dla nich, wraz z nimi podążajmy razem" - apelował.

Główny temat synodu to sytuacja mieszkańców Amazonii i wyzwania dla Kościoła katolickiego w tym zagrożonym degradacją regionie. W dokumencie roboczym odnotowano problemy dotyczące eksploatacji zasobów naturalnych, a także kwestie konfliktów na tym tle, przesiedleń, ubóstwa ludności oraz zanieczyszczenia środowiska w rezultacie górnictwa i wycinania lasów.

Poruszona zostanie też budząca kontrowersje wśród hierarchii propozycja dopuszczenia do święceń kapłańskich tzw. viri probati, czyli starszych żonatych mężczyzn szanowanych we wspólnotach, gdzie brakuje księży.

(PAP)

Fot.  EPA/GIUSEPPE LAMI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2019-10-08 18:37:11
Socjalizm w Ameryce Południowej był i jest socjalistyczna-demokracja kiedyś w Peru Staniasław Stan Tymiński.
małkowskiego
2019-10-08 11:32:57
Jak dotąd durne komentarze. Oczywiście jak Szszyszko tnie puszczę Białowieską, a kasa z drewna idzie do Torunia to wszystko po Bożemu. A kiedy wody coraz mniej i coraz droższa to wina papieża Franciszka i Tuska. Ideologia prawaków na maxa.
max
2019-10-08 09:11:31
Widać ze papież Franciszek jest w samej awangardzie tego klimatycznego szaleństwa nakręcanego przez globalistów i lewaków!
tomek
2019-10-07 04:01:07
Dwarazy wieksze pozary w amzzonii za czasow rzadow sosjalistow nie przeszkadzaly papierzowi

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA