Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

W willi Lentza. Kapitalny remont za półmetkiem

Data publikacji: 30 marca 2019 r. 21:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
W willi Lentza. Kapitalny remont za półmetkiem
Fot. Mirosław WINCONEK  

Mija rok kapitalnego remontu zabytkowej willi Lentza przy al. Wojska Polskiego 84 w Szczecinie. Sprawdzamy, jaki zakres prac do tej pory został wykonany i co jeszcze w willi i jej otoczeniu jest do zrobienia. Z informacji na dziś wynika, że termin ukończenia robót przy odrestaurowywaniu budowli i zagospodarowaniu terenu wokół niej nie jest zagrożony.

Cała inwestycja ma kosztować 16 699 956 zł. Prace zlecone zostały spółce KONSART.

- W zakresie prac konserwatorskich wykonano: oczyszczenie i konserwację elementów drewnianych, oczyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, oczyszczenie i renowację (dotąd w 75 %) sztukaterii, odtworzenie zerwanego sklepienia pod tarasem elewacji frontowej od al. Wojska Polskiego, renowację stolarki (w 50 %), remont i konserwacja elewacji (w ok. 50 %) - wylicza Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin.

Od stycznia tego roku wokół działki trwa dobudowa nowej części betonowego ogrodzenia, na tyłach willi, jak również od strony sąsiadującej z nią parceli, na której znajduje się budynek z siedzibą Północnej Izby Gospodarczej. W odnowionej części starego ogrodzenia wzdłuż parkingu od strony ul. Honorowych Krwiodawców zamontowana została nowa brama wjazdowa, a na terenie za willą trwają roboty ziemne i brukarskie przy urządzaniu alejek i placu z miejscami postojowymi w narożniku działki.

Co jeszcze w willi i jej otoczeniu jest do zrobienia?

- Przede wszystkim należy dokończyć prace konserwatorskie. Kontynuowane będą ponadto roboty budowlane w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Do wykonania pozostanie również zagospodarowania terenu obejmujące wykonanie nawierzchni utwardzonych i ogrodzenia. Pełny zakres prac określony jest w umowie oraz dokumentacji - daje P. Zieliński.

Zapisy umowy dotyczące zakresu kapitalnego remontu, prac konserwatorskich i restauratorskich, jak też modernizacyjnych, przewidują m.in. dostarczenie i montaż wyposażenia technologiczno-instalacyjnego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowanie budynku, w tym okablowania strukturalnego do podłączenia wszystkich urządzeń, dla potrzeb pomieszczeń przeznaczonych na usługi cateringowe, doprowadzenie instalacji umożliwiającej ogrzewanie willi z ciepłowniczej sieci miejskiej, windy osobowej. Ponadto pełne wyposażenie w sprzęt i system przeciwpożarowy, sanitariatów, sali konferencyjno-teatralnej (m.in. wyposażenie widowni w fotele, mobilne oświetlenie i nagłośnienie), montaż mobilnego systemu scenicznego (okablowanie reżyserki, podest sceniczny, elementy poprawiające akustykę pomieszczenia, wykonanie zabudowy drewnianej w części przeznaczonej na szatnię.©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Grześ
2019-03-31 18:09:05
Belvedere :Nie będą szczęsliwe bo nie będzie do zwiedzania.
Quistorp
2019-03-31 17:19:39
Pierwszy wielki remont kapitalny był zrobiony na konkurs miast o ogłoszenie miasta Europejką Stolicą Kultury. Wygrał Wrocław. Teraz drugi wielki (kapitalny) remont za 16 699 956 zł. Do W.Sz. Redaktora prośba. Dla rzetelności przekazu informacji. Ile kosztował remont ten pierwszy?
entuzjasta
2019-03-31 12:03:34
Prezydentura Szczecina powinna być dziedziczna - rezydencja już jest.
Belvedere
2019-03-31 10:49:52
Teraz niemieckie turysty będą szczęśliwe.
Tollo
2019-03-30 23:22:37
Ale jak nie wytnie się te dzikie drzewa przed frontem od ulicy to efektu nikt nie zauważy.Myslę że będzie podświtlona od frontu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA