sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > W obronie Willi Lentza

W obronie Willi Lentza

W obronie Willi Lentza
Data publikacji: 2018-10-15 17:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:57
Wywietleń: 1543 356334

Petycję w sprawie przeprowadzenia debaty publicznej na temat Willi Lentza złożyli w poniedziałek (15 października) przedstawiciele Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Aktywistom nie podoba się to, że miasto nie ma pomysłu na zabytek.

Przypomnijmy: Szczeciński Ruch Miejski 5 września 2018 r. zorganizował happening pod Willą Lentza. To właśnie wtedy aktywiści rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie przeprowadzenia debaty publicznej na temat owego zabytku.

- Miasto nie ma pomysłu na Willę Lentza. Najpierw dowiadujemy się, że ma tam powstać sala multimedialna, a potem, że restauracja - mówił przed złożeniem petycji Marcin Szneider, kandydat SRM do Rady Miasta.

Według aktywistów zabytek powinien pełnić funkcję publiczną. Uważają, że to bez sensu, aby wprowadzać do niej funkcje komercyjne. - Zwłaszcza, że wokół budynku jest park, który mógłby zostać przeznaczony na cele restauracyjne - mówił Marcin Szneider. - Ulokowanie restauracji w obiekcie wiąże się z jego przebudową.

SRM twierdzi, że chodzi im przede wszystkim o dialog z mieszkańcami, którzy są świadomi dziedzictwa kulturowego Willi Lentza i jej otoczenia.

- Plany polityków ograniczają się tylko do tego, jaka i czyja aktywność ma się pojawić w tym budynku - krytykował kandydat do Rady Miasta. - Nie odnoszą się do tego, czym jest ten zabytek i dla jakich aktywności powinien być tłem. Remont budynku będzie kosztować 18 milionów złotych, a wciąż nie wiadomo, co tam się będzie znajdować.

SRM zaproponował, aby zabytek był miejscem dla "wystaw czasowych, inicjatyw artystycznych oraz księgozbiorów". - Pomysłów nie mają ani przedstawiciele partii, ani tak zwani Bezpartyjni - stwierdził Szneider.

Szczecińskiemu Ruchowi Miejskiemu udało się zebrać 115 podpisów pod petycją.

- W kwestii kultury Szczecin znajduje się dopiero na 11 miejscu wśród miast wojewódzkich. Jedynie 2,5 procent pieniędzy z budżetu miasta przeznaczanych jest na kulturę, a wydatki na jednego mieszkańca wynoszą 267 złotych rocznie. Chcielibyśmy podwoić te kwoty - podsumował kandydat do szczecińskiej Rady Miasta.

(KaNa)

Na zdjęciu: Szczecińskim aktywistom nie podoba się to, że miasto nie ma pomysłu na Willę Lentza

Fot. Karolina NAWROCKA

Komentarze

leming
Trzeba odbudować tradycje kultury szczecińskiej. W pałacu zorganizować ekskluzywny burdel, a w pobliskim pawilonie hotel na godziny. W ten sposób powstaną nowe miejsca pracy członków rodzin urzędników miejskich.
2018-10-16 11:24:15
trohan
W.G...trzeba tylko sensownie pomyśleć. Jednak myślę, że "żądasz za wiele". Kto w UM sensownie myśli? Przecież to tępe młotki.
2018-10-16 09:53:22
W.G.
Mam pomysł - od lat ten sam - przenieście tam Urząd Stanu Cywilnego i salę slubów nieszczesnie usytuowaną w Zamku Książąt Pomorskich ( gdzie często jest problem z poruszaniem sie po dziedzińcu , a w ogóle nie ma opcji wjazdu aut, czy limuzyny z młodymi. .A na restaurację można oddac budynek położony w podwórzu ( kiedyś pawilon IV Pałacu Mlodzieży) . To banalnie proste ....trzeba tylko sensownie pomyśleć ! :)
2018-10-15 19:17:38
Gość
"jaka i czyja aktywność ma się pojawić w tym budynku" Czy można to napisać po polsku?
2018-10-15 19:09:20
zibi
wiadomo, że dostaną wielebni.
2018-10-15 18:41:15
Jarun
Chłopcy z SRM nie mają pomysłu na siebie.
2018-10-15 18:21:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie