Mija rok kapitalnego remontu zabytkowej willi Lentza przy al. Wojska Polskiego 84 w Szczecinie. Sprawdzamy, jaki zakres prac do tej pory został wykonany i co jeszcze w willi i jej otoczeniu jest do zrobienia. Z informacji na dziś wynika, że termin ukończenia robót przy odrestaurowywaniu budowli i zagospodarowaniu terenu wokół niej nie jest zagrożony.
Cała inwestycja ma kosztować 16 699 956 zł. Prace zlecone zostały spółce KONSART.
- W zakresie prac konserwatorskich wykonano: oczyszczenie i konserwację elementów drewnianych, oczyszczenie i naprawę stiuków, remont pieców, oczyszczenie i renowację (dotąd w 75 %) sztukaterii, odtworzenie zerwanego sklepienia pod tarasem elewacji frontowej od al. Wojska Polskiego, renowację stolarki (w 50 %), remont i konserwacja elewacji (w ok. 50 %) - wylicza Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta Urzędu Miasta Szczecin.
Od stycznia tego roku wokół działki trwa dobudowa nowej części betonowego ogrodzenia, na tyłach willi, jak również od strony sąsiadującej z nią parceli, na której znajduje się budynek z siedzibą Północnej Izby Gospodarczej. W odnowionej części starego ogrodzenia wzdłuż parkingu od strony ul. Honorowych Krwiodawców zamontowana została nowa brama wjazdowa, a na terenie za willą trwają roboty ziemne i brukarskie przy urządzaniu alejek i placu z miejscami postojowymi w narożniku działki.
Co jeszcze w willi i jej otoczeniu jest do zrobienia?
- Przede wszystkim należy dokończyć prace konserwatorskie. Kontynuowane będą ponadto roboty budowlane w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Do wykonania pozostanie również zagospodarowania terenu obejmujące wykonanie nawierzchni utwardzonych i ogrodzenia. Pełny zakres prac określony jest w umowie oraz dokumentacji - daje P. Zieliński.
Zapisy umowy dotyczące zakresu kapitalnego remontu, prac konserwatorskich i restauratorskich, jak też modernizacyjnych, przewidują m.in. dostarczenie i montaż wyposażenia technologiczno-instalacyjnego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowanie budynku, w tym okablowania strukturalnego do podłączenia wszystkich urządzeń, dla potrzeb pomieszczeń przeznaczonych na usługi cateringowe, doprowadzenie instalacji umożliwiającej ogrzewanie willi z ciepłowniczej sieci miejskiej, windy osobowej. Ponadto pełne wyposażenie w sprzęt i system przeciwpożarowy, sanitariatów, sali konferencyjno-teatralnej (m.in. wyposażenie widowni w fotele, mobilne oświetlenie i nagłośnienie), montaż mobilnego systemu scenicznego (okablowanie reżyserki, podest sceniczny, elementy poprawiające akustykę pomieszczenia, wykonanie zabudowy drewnianej w części przeznaczonej na szatnię.©℗
Tekst i fot. Mirosław WINCONEK