Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

W Tanowie hospicjum już rośnie

Data publikacji: 30 listopada 2015 r. 11:45
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
W Tanowie hospicjum już rośnie
 
Hospicjum stacjonarne buduje w Tanowie (gmina Police) Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów w Policach. Właśnie ruszyły prace. Jeśli wszystko ułoży się po myśli tej organizacji, to już za dwa lata placówka będzie mogła przyjąć pierwszych podopiecznych. Od lat stowarzyszenie pomaga chorym i ich rodzinom w domach. 

Działkę i budynek pod tę inwestycję przekazali: Starostwo Powiatowe w Policach i gmina Police. Stary budynek przejdzie gruntowny remont i zostanie połączony z nowym. Stowarzyszenie zgromadziło kapitał niezbędny na wkład własny przy ubieganiu się o dofinansowanie z innych źródeł. Prezes organizacji nie ukrywa, że największe nadzieje wiąże z Regionalnym Programem Operacyjnym. Budowa ma kosztować ponad 6 mln złotych. Już się rozpoczęła. W miniony piątek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

- Wierzę głęboko, że pieniądze na budowę się znajdą w RPO, i że będziemy za dwa lata mogli państwa zaprosić na otwarcie tego hospicjum - przyznawała Aleksandra Mazur, prezes stowarzyszenia. - Ale nie byłoby nas dzisiaj tutaj, gdyby nie moi wspaniali hospicjanci. Bo to oni pokazali, że potrafią pomagać ludziom w domach, że robią to pięknie, że warto nam zaufać, i że to hospicjum stacjonarne będziemy potrafili poprowadzić.

Na uroczystość przybył m.in. marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Rozumiem, że zostałem tutaj wywołany jako potencjalny dostarczyciel środków, które umożliwią zrealizowanie tej idei - mówił marszałek. - Tej woli z mojej strony na pewno nie zabraknie. Zawsze jest kwestia tego, czy są określone możliwości formalno-prawne. Ale ja głęboko wierzę, że uda się nam te bariery pokonać. Powiat policki był już świadkiem przełamania takiej niemożności formalno-prawnej. Pamiętam początki powstawania Zakładu Aktywności Zawodowej w Dobrej. Wtedy również pierwotna odpowiedź administracji była taka, że się nie da. Ale pracowaliśmy nad tym projektem, i dzisiaj obiekt służy bardzo potrzebującym ludziom. Wierzę, że i w tym przypadku ten łańcuch ludzi dobrej woli będzie coraz mocniejszy.

- Mamy kamień ze wspaniałego dzieła (z muru, funkcjonującego już w Katowicach, zaprzyjaźnionego z polickimi wolontariuszami hospicjum stacjonarnego - red.) - podkreślała Aleksandra Mazur. - Tym bardziej wierzę, że to nasze dzieło też się uda.

Kamień węgielny i akt erekcyjny wmurowywali m.in. przedstawiciele polickich władz powiatowych i gmin tworzących powiat.

Tekst i fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ

Na zdjęciu: Pod aktem erekcyjnym swoje podpisy złożyli wszyscy goście zaproszeni uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę hospicjum stacjonarnego w Tanowie.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA