niedziela, 19 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W sprawie bezdomnych dzieci

W sprawie bezdomnych dzieci

W sprawie bezdomnych dzieci
Data publikacji: 2016-01-17 08:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1825 98536

W rejestrach szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie jest 115 bezdomnych dzieci. Przebywają wraz z rodzicami na działkach, w schronisku dla kobiet i matek dziećmi i kilku mieszkaniach chronionych, prowadzonych przez gminę. - Wszystkie sytuacje są monitorowane przez pracowników socjalnych i asystentów rodzin - zapewnia Ośrodek. 

Kilka dni temu Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, zaniepokojony skalą bezdomności dzieci w Polsce, w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwrócił uwagę, że potrzebne są działania systemowe przeciwdziałające temu problemowi. Podkreślił, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do minimum. Jak podał, w skrajnych przypadkach pobyt w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi trwa nieprzerwanie od 3 lat.

Z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych w Polsce. Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy. W Szczecinie w rejestrach MOPR w 2014 roku było 133 bezdomnych dzieci. 96 z nich mieszkało z opiekunami na terenie ogrodów działkowych, w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 37 w schronisku dla matek z dziećmi przy ul. Piasecznej, prowadzonym przez Caritas.

W ubiegłym roku w rodzinach dotkniętych bezdomnością na terenie Szczecina było łącznie 115 dzieci: 81 mieszkało na terenie ogrodów działkowych, przebywało w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 34 dzieci - w schronisku przy ul. Piasecznej. 

- Każdą z tych sytuacji monitorujemy - mówi Beata Rynans, kierownik działu działu pomocy osobom bezdomnym MOPR. - Sprawdzamy czy rodziny przebywające na działkach mają ogrzewane altany, ciepłą wodę, dzieci mają odpowiednie pomieszczenia do spania i własne łóżko a także miejsce do odrabiania lekcji. Nie ma warunków skrajnych. Jeśli stwierdzamy, że takie gdzieś są, sytuacja jest rozwiązywana.

Najczęstsze przyczyny bezdomności wśród rodzin i samotnych matek z dziećmi to: zadłużenia, niezaradność, utrata pracy, eksmisje, rozpad rodziny. ©℗

 (gan)

Czytaj więcej w magazynowym „Kurierze Szczecińskim", kup e-wydanie

 Fot. arch.

Komentarze

Do Mimi
Może warto zawiadomic RPD? Szkoda że się tym nikt nie zajmuje... czy można jakoś pomóc?
2016-01-19 20:19:39
Takie życie
Cóż, nie wszystkie dzieci mają szansę być karmione bananowymi fallusami, czy kanapkami z prezerwatywami.
2016-01-18 07:11:45
Mimi
U mnie w bloku mieszka samotna matka z dwójką dzieci,siedzą w niogrzewanym mieszkaniu,matka zimno tłumaczy tym,że jak odkręci kaloryfery,to nie będzie mogła za to zapłacić,dzieci chodzą głodne,jedzą karmę dla świni morskiej,zgłaszałam to moprowi,nikt nie teaguje
2016-01-17 21:00:14
bzdura
przyczyną bezdomności dzieci jest brak mieszkań socjalnych a nie to co piszecie. Samotna matka zarabiając najniższą krajową jest dla zbilk za bogata na mieszkanie socjalne!!! To niech szef zbilk wynajmie mieszkanie i utrzyma siebie i dziecko za 1300zł!!!! Ale za to mieszkania dostaja takie osoby co są na utrzymaniu MOPR i później Kurier trąbi że czynsze nie są płacone. No ciekawe dlaczego?
2016-01-17 10:33:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie