środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W sprawie bezdomnych dzieci

W sprawie bezdomnych dzieci

W sprawie bezdomnych dzieci
Data publikacji: 2016-01-17 08:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1954 98536

W rejestrach szczecińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie jest 115 bezdomnych dzieci. Przebywają wraz z rodzicami na działkach, w schronisku dla kobiet i matek dziećmi i kilku mieszkaniach chronionych, prowadzonych przez gminę. - Wszystkie sytuacje są monitorowane przez pracowników socjalnych i asystentów rodzin - zapewnia Ośrodek. 

Kilka dni temu Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, zaniepokojony skalą bezdomności dzieci w Polsce, w wystąpieniu do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwrócił uwagę, że potrzebne są działania systemowe przeciwdziałające temu problemowi. Podkreślił, że należy ograniczyć kierowanie rodziców z dziećmi do schronisk dla bezdomnych, a gdy jest to konieczne, skracać okresu pobytu do minimum. Jak podał, w skrajnych przypadkach pobyt w schronisku dla bezdomnych rodzica z dziećmi trwa nieprzerwanie od 3 lat.

Z danych MRPiPS wynika, że dzieci stanowią ok. 5 proc. wszystkich bezdomnych w Polsce. Udzielenie schronienia bezdomnym rodzicom z dziećmi należy do zadań gminy. W Szczecinie w rejestrach MOPR w 2014 roku było 133 bezdomnych dzieci. 96 z nich mieszkało z opiekunami na terenie ogrodów działkowych, w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 37 w schronisku dla matek z dziećmi przy ul. Piasecznej, prowadzonym przez Caritas.

W ubiegłym roku w rodzinach dotkniętych bezdomnością na terenie Szczecina było łącznie 115 dzieci: 81 mieszkało na terenie ogrodów działkowych, przebywało w hostelu, w mieszkaniach chronionych, 34 dzieci - w schronisku przy ul. Piasecznej. 

- Każdą z tych sytuacji monitorujemy - mówi Beata Rynans, kierownik działu działu pomocy osobom bezdomnym MOPR. - Sprawdzamy czy rodziny przebywające na działkach mają ogrzewane altany, ciepłą wodę, dzieci mają odpowiednie pomieszczenia do spania i własne łóżko a także miejsce do odrabiania lekcji. Nie ma warunków skrajnych. Jeśli stwierdzamy, że takie gdzieś są, sytuacja jest rozwiązywana.

Najczęstsze przyczyny bezdomności wśród rodzin i samotnych matek z dziećmi to: zadłużenia, niezaradność, utrata pracy, eksmisje, rozpad rodziny. ©℗

 (gan)

Czytaj więcej w magazynowym „Kurierze Szczecińskim", kup e-wydanie

 Fot. arch.

Komentarze

Do Mimi
Może warto zawiadomic RPD? Szkoda że się tym nikt nie zajmuje... czy można jakoś pomóc?
2016-01-19 20:19:39
Takie życie
Cóż, nie wszystkie dzieci mają szansę być karmione bananowymi fallusami, czy kanapkami z prezerwatywami.
2016-01-18 07:11:45
Mimi
U mnie w bloku mieszka samotna matka z dwójką dzieci,siedzą w niogrzewanym mieszkaniu,matka zimno tłumaczy tym,że jak odkręci kaloryfery,to nie będzie mogła za to zapłacić,dzieci chodzą głodne,jedzą karmę dla świni morskiej,zgłaszałam to moprowi,nikt nie teaguje
2016-01-17 21:00:14
bzdura
przyczyną bezdomności dzieci jest brak mieszkań socjalnych a nie to co piszecie. Samotna matka zarabiając najniższą krajową jest dla zbilk za bogata na mieszkanie socjalne!!! To niech szef zbilk wynajmie mieszkanie i utrzyma siebie i dziecko za 1300zł!!!! Ale za to mieszkania dostaja takie osoby co są na utrzymaniu MOPR i później Kurier trąbi że czynsze nie są płacone. No ciekawe dlaczego?
2016-01-17 10:33:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie