Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Płyną razem do Szczecina

Data publikacji: 2018-07-10 16:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Płyną razem do Szczecina
 

Organizowany od ponad 20 lat Flis Odrzański w tym roku ma szczególny charakter. Odbywa się w „Samorządowym Roku Rzeki Odry 2018”, a także towarzyszy obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Flis wyruszył z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą i z Gliwic (Odrzańską Drogą Wodną). Obie flotylle spotkały się w poniedziałek, 9 lipca, w Kostrzynie nad Odrą i teraz razem płyną do Szczecina.

Flis Warciański 2018 został nazwany Wielkim Flisem Niepodległości i jest częścią Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018. Wyruszył 23 czerwca z Koła. Z kolei 25 czerwca z Gliwic wyruszył Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański. Uczestnicy obydwu wypraw byli witani przez gospodarzy nadrzecznych miejscowości i mieszkańców.
 Lokalne władze wręczały im flagi i herby swoich miast. 
Obie flotylle spotkały się 9 lipca.

– Do Kostrzynia nad Odrą dopłynęło Wartą 12 jednostek i tratwa, a z nimi 40 wodniaków i flisaków, natomiast
Odrą dotarło osiem jednostek i 25 wodniaków – poinformował kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner, komodor flisów. – Powitały nas władze miasta i kapela z chórem. Były przemówienia.

Kapitan odczytał specjalny memoriał i wręczył go wiceburmistrzowi Kostrzynia nad Odrą. Ten natomiast przekazał flagę i herb miasta. Następnie przy muzyce granej przez kapelę i śpiewie chóru flisacy tańczyli na nabrzeżu, powiewając flagami miast położonych nad Odrą i Wartą. W marinie kontynuowano spotkanie integracyjne.

Uczestnicy obydwu wypraw już razem płyną w kierunku Szczecina. Tu 14 lipca w południe odbędzie się finał.

– Jak co roku, będziemy witać z pokładu „Nawigatora XXI” całą flotyllę, z tratwą flisacką na czele, która po raz pierwszy w historii tych wypraw płynęła Wartą – zapowiedziała Elżbieta Marszałek, inicjatorka Flisu Odrzańskiego.

Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 organizowany jest przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich oraz urzędami marszałkowskimi województw nadodrzańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują marszałkowie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Głównym koordynatorem Flisu jest Krzysztof Żarna, dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. ©℗ (ek)

Fot. Roman HLAWACZ

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ