sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Płyną razem do Szczecina

Płyną razem do Szczecina

Płyną razem do Szczecina
Data publikacji: 2018-07-10 16:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:14
Wywietleń: 1810 337741

Organizowany od ponad 20 lat Flis Odrzański w tym roku ma szczególny charakter. Odbywa się w „Samorządowym Roku Rzeki Odry 2018”, a także towarzyszy obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej. Flis wyruszył z dwóch miejsc: z Koła nad Wartą i z Gliwic (Odrzańską Drogą Wodną). Obie flotylle spotkały się w poniedziałek, 9 lipca, w Kostrzynie nad Odrą i teraz razem płyną do Szczecina.

Flis Warciański 2018 został nazwany Wielkim Flisem Niepodległości i jest częścią Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018. Wyruszył 23 czerwca z Koła. Z kolei 25 czerwca z Gliwic wyruszył Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański. Uczestnicy obydwu wypraw byli witani przez gospodarzy nadrzecznych miejscowości i mieszkańców.
 Lokalne władze wręczały im flagi i herby swoich miast. 
Obie flotylle spotkały się 9 lipca.

– Do Kostrzynia nad Odrą dopłynęło Wartą 12 jednostek i tratwa, a z nimi 40 wodniaków i flisaków, natomiast
Odrą dotarło osiem jednostek i 25 wodniaków – poinformował kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej Włodzimierz Grycner, komodor flisów. – Powitały nas władze miasta i kapela z chórem. Były przemówienia.

Kapitan odczytał specjalny memoriał i wręczył go wiceburmistrzowi Kostrzynia nad Odrą. Ten natomiast przekazał flagę i herb miasta. Następnie przy muzyce granej przez kapelę i śpiewie chóru flisacy tańczyli na nabrzeżu, powiewając flagami miast położonych nad Odrą i Wartą. W marinie kontynuowano spotkanie integracyjne.

Uczestnicy obydwu wypraw już razem płyną w kierunku Szczecina. Tu 14 lipca w południe odbędzie się finał.

– Jak co roku, będziemy witać z pokładu „Nawigatora XXI” całą flotyllę, z tratwą flisacką na czele, która po raz pierwszy w historii tych wypraw płynęła Wartą – zapowiedziała Elżbieta Marszałek, inicjatorka Flisu Odrzańskiego.

Herbowy Flis Odrzańsko-Warciański 2018 organizowany jest przez Zarząd Główny Ligi Morskiej i Rzecznej wraz ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Gmin i Miast Nadodrzańskich oraz urzędami marszałkowskimi województw nadodrzańskich. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawują marszałkowie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Głównym koordynatorem Flisu jest Krzysztof Żarna, dyrektor Wydziału Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. ©℗ (ek)

Fot. Roman HLAWACZ

Płyną razem do Szczecina Płyną razem do Szczecina

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie