sobota, 23 stycznia 2021r.

W (przed)Dzień Ryby [GALERIA]

Data publikacji: 2018-12-19 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:28
W (przed)Dzień Ryby
Wbrew obiegowym opiniom, ryby są niezwykle wrażliwe, posiadają bowiem bardzo czułe receptory bólu, jak również rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Między innymi o tym przypominali przechodniom uczestnicy akcji ulicznej na Dzień Ryby w Szczecinie.  
„Cierpią podczas połowu, sortowania, transportu do sklepów i do waszych domów. Nie mogą krzyczeć, żeby wyrazić odczuwany ból, dlatego tak łatwo przychodzi ludziom ich krzywdzenie, zabijanie, traktowanie jak przedmioty" - alarmowali aktywiści BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt podczas manifestacji, jaka odbyła się w środę (19 bm.) na pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie.

Akcja uliczna została zorganizowana w przeddzień - obchodzonego w Polsce od 15 lat - Dnia Ryby. To nie przypadek, że przypada właśnie w okresie przedświątecznym, w którym dokonuje się rzeź karpi. W imię tzw. tradycji.

- Co roku powtarzają się te same okrutne sceny handlu żywymi rybami w supermarketach i na bazarach: duszące się w przepełnionych zbiornikach zwierzęta, zabijane na oczach ludzi, bądź wciąż żywe transportowane w foliowych reklamówkach - przekazywał Łukasz Musiał, jeden z liderów BASTA! - Barbarzyńskie tradycje nie muszą trwać wiecznie. Wiele z nich odeszło już do historii, ponieważ zmienia się świadomość i moralność naszego społeczeństwa. Nie bądźmy bezrefleksyjnymi świadkami okrucieństwa wobec czujących istot!

Uczestnicy akcji ulicznej starali się przekonać przechodniów, aby z większym współczuciem traktowali także ryby - żywe stworzenia będące ofiarami ludzkiej konsumpcji. Przypominali zdanie prof. Andrzeja Elżanowskiego: „Ryby są inteligentnymi i fascynującymi stworzeniami. Badania behawioralne wykazały, że mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem: niektóre są odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne. I są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy".

(an)

Fot. Marta Teszner

Komentarze

Zawsze
2018-12-20 12:47:10
możecie wrócić na gałęzie i żyć w zgodzie z tradycją.
dobra karma
2018-12-20 12:14:01
płotka@ Karp wpisuje się w tradycje świąt, inne ryby nie. To jest powód i podłoże otumaniania.
Jarun
2018-12-20 08:38:44
Od dobrobytu i braku biedy to się w de poprzewracało. Płaczą po karpiach, szkoda, że ludziom nie pomagają ci odczłowieczeni pajace.
.
2018-12-20 07:47:44
To zaledwie osiem osób. Ubranych w buty wykonane ze skóry, zdartej z jakiegoś zarżniętego wcześniej zwierzęcia.
AXA
2018-12-20 07:43:30
Dlaczego muszę znosić tych psedoekologicznych półgłówków?
Jerni
2018-12-20 02:20:47
Dziękuję Wam za wrażliwość. Wierzę że można jeszcze wiele naprawić. Wielu ludzi może Was atakować. Być może czują się winni lub zdenerwowani że ktoś raczy zwracać im uwagę. Ale róbcie to co robicie. Oby mniej zwierząt cierpiało tak strasznie przed śmiercią. Oby ten "świąteczny" proceder kupowania żywych karpi skończył się jak najszybciej. Teraz kilka słów do tych którzy krytykują. 1. Akcja nawiązuje głównie do kupowania żywych karpi które są w ten sposób męczone. Nikt nie żąda zaprzestania kupowania karpi wogole. P.S. kormorany wierzę nie trzymają ryb w plastikowych kontenerach wypełnionych nie znacznie woda, potem nie niosą ich w reklamówce do domu. 2. Tak, jest wiele innych miejsc gdzie można pomóc ale nie można być w kilku miejscach na raz. Jeśli obchodzi Państwa los innych zwierząt czemu nie pochwalić akcji i dodać link do innych jeśli w takich Państwo biorą udział. Nie trzeba licytować się która akcja jest lepsza. 3. Idą święta, może to niech skłoni do przemyśleń. Szanujmy się nawzajem. @obserwator
k....k12
2018-12-20 00:29:38
Karpie czują ból, powiadacie. Rozumiem, że w waszych domach nie jada się już żadnego mięsa, a następnym krokiem będzie zapewne zbieranie podpisów, aby w Polsce zaprzestano wszelkich hodowli na ubój, rytualny także. No i przypilnujcie, aby nie dochodziło do importu. Koniec z wszelkim mięsem!!! Wasze pieski i kotki powinny zrozumieć, że mięso sojowe też jest jadalne. W takiej Korei Pn to i trawę ludzie jadają i żyją. Na Ukrainie przed II światową próbowano oduczyć ludzi jedzenia, ale bezskutecznie. Chyba żle się za to zabrali, ale wy moglibyście podjąć jeszcze jedną próbę. Nie zapomnijcie wybrać się z protestami w okolice wielkich amerykańskich ferm trzody chlewnej, a są takie w PL. Tam świnki nie mają zajęć z muzykoterapii. Oczywiste że nie nosicie skórzanego obuwia, torebek, pasków, futrzanych obszyć kapturów od kurtek itd itp. Nie kupujcie też leków, których składnikiem są produkty pochodzenia zwierzęcego i ludzkiego. Trzeba być radykalnym, nie można się zatrzymywać w pół kroku
Kotek
2018-12-19 22:53:44
Niech ida nad Odre i zobacza zes ryb lykanych zywcem przez KORMORANY
obserwator
2018-12-19 22:44:06
dzieci sprzatac pokoje i do spowiedzi a nie stanie i błaznowanie
płotka
2018-12-19 22:36:18
to co karpia nie wolno zabijać? a inne ryby?
Ludzie na Marsa!
2018-12-19 20:15:40
Nie, no! Przekonaliście mnie! Człowiek jest na Ziemi zbędny. Bez niego i karpie będą szczęśliwie żyły w stawach i kornik będzie miał dobre warunki rozwojowe w Puszczy Białowieskiej i święte krowy będą się luzem wypasać na trawnikach... same plusy!
sąsiad fermy drobiu
2018-12-19 18:37:19
Zajmijcie się proszę także krzywdą kurczaków hodowanych od "0" do 2,5 kg przez 36-40 dni ,po 16-18 sztuk na metr kwadrat, które duszą się oparami swoich odchodów i nie mogą wstać na nogi od zbyt szybkiego przyrostu masy ciała , kościec nie nadąża !!!Bez światła dziennego !!! TO SIĘ DZIEJE PRZEZ CAŁY ROK NIE TYLKO JAK KARP W GRUDNIU !!! Zapraszam do Motańca, Niedźwiedzia, Reptowa ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ