piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ryby i BASTA

Ryby i BASTA [GALERIA]

Ryby i BASTA
Data publikacji: 2016-12-18 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:23
Wywietleń: 1729 186087

Od 2003 roku 20 grudnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Ryby, ustanowiony przez Stowarzyszenie Empatia. W tym roku działacze Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! w Szczecinie zachęcali już w przedświąteczną niedzielę przechodniów do udziału w swej ulicznej akcji oraz namawiali do zmiany żywieniowych nawyków i zwyczajów. Z zaklejonymi taśmą ustami stanęli szpalerem na pl. Żołnierza Polskiego w niemym proteście przeciwko krwawym świętom.

Wszystkich tych, którym nie jest obojętny los zwierząt zachęcali, żeby przyłączyli się do niej. Przekonywali szczecinian, aby zainteresowali się sytuacją karpi masowo zabijanych i sprzedawanych w okresie przedświątecznym, a jednocześnie do tego, aby z większym współczuciem traktowali wszystkie żywe stworzenia, będące ofiarami ludzkiej konsumpcji.I na dowód, że nie tylko w święta, ale i na co dzień, bez ryb da się żyć, częstowali ich przygotowanymi przez siebie przekąskami z pastą bezrybną, a przy okazji wręczali im przepis, jak ją można przyrządzić, a także materiały informacyjne.

Jak wskazują organizatorzy akcji, wielu z nas nie wie, że ryby czują ból. Wbrew obiegowym opiniom, ryby są niezwykle wrażliwe, posiadają bowiem bardzo czułe receptory bólu, jak również rozwinięte zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku. Ryby nie mogą krzyczeć, żeby wyrazić odczuwany ból, dlatego - jak podkreśłają - tak łatwo przychodzi ludziom ich krzywdzenie, zabijanie. A te cierpią podczas połowu, sortowania, transportu do sklepów i do nasych domów.

I przypominają, że największa gehenna ryb rozgrywająca się na naszych oczach, odbywa się każdego roku własnie w okresie przedświątecznym, kiedy w imię staropolskiej tradycji (którą wprowadzili tak naprawdę komuniści dopiero w latach 50. XX w.) dokonuje się ogromnej rzezi karpi. Co roku powtarzają się te same okrutne sceny handlu żywymi rybami w supermarketach i na bazarach: duszące się w przepełnionych zbiornikach zwierzęta, zabijane na oczach ludzi, bądź wciąż żywe transportowane w foliowych reklamówkach. Jak wskazują obrońcy zwierząt, barbarzyńskie tradycje nie muszą trwać wiecznie. Wiele z nich odeszło już do historii, ponieważ zmienia się świadomość społeczeństwa. I apelują: - Nie bądźmy bezrefleksyjnymi świadkami okrucieństwa wobec czujących istot!

Ryby są inteligentnymi i fascynującymi stworzeniami. Badania behawioralne wykazały, że mają bardzo dobrą pamięć i uczą się na własnych doświadczeniach. Wyróżniają się również charakterem: niektóre są odważne i ciekawskie, inne nieśmiałe i pasywne i są w stanie rozpoznać członków własnej ławicy. W naturalnych warunkach karpie mogą przeżyć nawet 45 lat. Posiadają szerokie pole widzenia i mogą widzieć również ponad powierzchnią. Mają doskonały zmysł słuchu i reagują na każdą, nawet subtelną wibrację, dzięki czemu mogą na czas wyczuć niebezpieczeństwo. Mogą posmakować pokarm bez wkładania go do ust dzięki kubkom smakowym znajdującym się na ich ciele. - Możemy sobie tylko wyobrazić, jak smakuje krew nasza oraz naszego towarzysza, gdy jesteśmy na wpół uduszeni w przepełnionym zbiorniku dodają obrońcy zwierząt, przywołując słowa prof. Andrzeja Elżanowskiego. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA Ryby i BASTA

Komentarze

CZY ZAWSZE SILNIEJSZY MUSI ZABIC SLABSZEGO?
Prawo silniejszego jest zabic slabszego od siebie? Nie zawsze. W kulturach cywilizowanych silniejszy ma byc ochrona slabszego. Nie jego katem. I w tym duchu ludzie wychowuja nastepne pokolenia. Idac etycznie do przodu razem z rozwojem roznych nauk. Nauki biologiczne tez sa w postepie. Nie widze nic zlego w tym, ze ludzie BASTY czy inni wtrącaja całkiem ciekawe rzeczy z nauki o rybach do swojej walki o ich życie.
2016-12-20 18:47:25
Wania
Czyli jak w naturze szczupak karpiowi odgryzie połowę ciała to trzeba go złapać i zamknąć na długie lata w akwarium niech siedzi w więzieniu... Kpina... mięsa nie jeść, nie polować, nie kupować z mięsnego, ryb też nie jedz bo się je zabija... kiedy CI ludzie pojmą, że prawo w naturze jest jedno... silniejszy przeważnie zabija słabszego żeby go zjeść!!! Chętnie bym się przyjrzał ich lodówkom... i co na święta u babci też strajk bo karp albo mintaj w rybie po grecku leży??? O śledziach nie wspominając...
2016-12-19 16:15:25
eko-terrorysta
Prawie się rozpłakałem. Nie zjem karpia, pod wódkę wolę śledzia. W Aleppo giną ludzie ale gdzie by tam "Basta" zwróciła uwagę na ludzkie cierpienia.
2016-12-19 14:38:41
Młodzież Niesioła
Szczaw i mirabelki.
2016-12-19 12:44:58
Jakób
Bardzo pouczający materiał. Dowiedzieć się można, że ryby mają USTA. Ponadto jest pochwała komunistów, że wprowadzili staropolską tradycję spożywania ryb (nie wiem, czy staropolski baton to też nie jest ich wymysł?). Znak ryby to przecież symbol chrześcijaństwa. "Komuniści" w latach 50. XX w. zmuszali katolików do przestrzegania postu każąc im jeść karpia - jeszcze jedna zbrodnia ustroju totalitarnego do zbadania przez IPN.
2016-12-19 10:44:37
Kalafior
niedługo będą protestować przeciwko trutkom na szczury i środkom przeciwko komarom wszak to też zwierzęta. A tak na poważnie to niech się lepiej zainteresują tymi wszystkimi fermami drobiu.
2016-12-19 09:22:35
:)
Najsmaczniejszy jest karp w galarecie. I basta.
2016-12-19 08:29:53
Ola
I znów elaborat o niszowej organizacji. Ktoś tu stracił umiar.
2016-12-19 06:29:10
BASTA: wrocmy na moment do ustawy o lowcach...
Basta, przekonujaca do podpisywania roznych petycji w obronie zwierzat, sama ich nie podpisuje. Aktywizowala ludzi przeciwko ustawie lowieckiej a petycji w tym temacie nie zaszczycila podpisami chyba (petycje on -line).
2016-12-18 22:21:03
Adam
Czekam, aż ktoś z legalnie działających Stowarzyszeń poda tych oszołomów do sądu i odpowiedzą za blokowania. Większość z nas chce jeść to co daje natura, jeśli to nie pasi oszołomstwu, to z wami basta!
2016-12-18 20:06:32
litości
możecie zacząć dawać profesjonalne zdjęcia ? nie szanujecie czytelnika
2016-12-18 19:27:16
"_
zdjecie nr 6 to chyba typowy wegetarianin:-)
2016-12-18 19:12:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie