Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

W Policach śmieci w górę

Data publikacji: 27 stycznia 2016 r. 07:16
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
W Policach śmieci w górę
 

Mieszkańcy Polic będą płacili znacznie drożej za wywóz śmieci. Stawki wzrosną o jedną czwartą. Tak zdecydowali radni głosami rządzącego w gminie Gryfa XXI. Opozycja przestrzega, że bez szukania oszczędności w systemie pod koniec roku będzie się trzeba zastanawiać nad kolejną podwyżką.

Obecnie w Policach mieszkańcy płacą za wywóz śmieci 12 zł od osoby miesięcznie - pod warunkiem, że segregują odpady. Jeśli tego nie robią, stawka rośnie do 20 zł od osoby. Ponieważ pieniędzy zaczęło brakować, burmistrz zaproponował podwyżkę opłat - odpowiednio na 15 i 25 zł od osoby. Nowe stawki zaczną obowiązywać od kwietnia. Przeciwko zmianom zagłosowało tylko dwóch radnych (z 21): Mariusz Różycki (PiS) i Krystian Kowalewski (PO).

- Czy od 1 kwietnia pojawią się też jakieś elementy osłonowe dla osób w trudnej sytuacji materialnej? - pytał Mariusz Różycki. - Jakie inne działania oprócz podnoszenia opłat podejmie gmina? Czy będą szukane oszczędności w systemie? Czy gmina podejmie działania w celu obniżenia kosztów administracyjnych, planowanych jako ponad dwa razy wyższe od tych, które były? Przyjrzałem się zbliżonej do nas parametrami gminie Myszków, gdzie stawki wynoszą od stycznia 11 złotych. Tam potrafią gospodarnie rządzić, a ja z przykrością patrzę na to, że u nas mieszkańcy muszą płacić aż 15 złotych od osoby.

- Pracujemy nad elementami osłonowymi - odpowiedział burmistrz Władysław Diakun. - Na najbliższym posiedzeniu przedstawię radnym nasze działania w tej sprawie. Mamy jeszcze dwa miesiące. Pracujemy na różnych płaszczyznach, uwzględniamy również obniżenie kosztów, ale w tej chwili jest taka sytuacja, że po poprzednich naszych projektach było niedoszacowanie budżetowe związane z odpadami.

- Porównywanie tylko stawek z różnych gmin nie ma sensu, trzeba porównać cały system - wsparł go wiceburmistrz Maciej Greinert. - Należy też sprawdzić, czy wpłaty od mieszkańców pokrywają wszystkie koszty. Wiele miast dopłaca do systemu.

- Przyjmujemy rozwiązanie, które nie daje szans na trwałe rozwiązanie problemu opłat za gospodarowanie odpadami w naszej gminie - oświadczył Krystian Kowalewski. - Od początku było wiadomo, że będą podwyżki, ale od nas zależało, jak zostaną rozłożone na mieszkańców. Sądzę, że w najbliższym czasie usłyszymy pełne złości głosy rodzin wielodzietnych. Próby łagodzenia tego obietnicami ulg dla posiadaczy karty dużej rodziny nie przekonują. Konieczność wnoszenia wyższych opłat pojawi się niemal natychmiast, a terminy wprowadzenia i wysokość ulg są nieznane. Sądzę, że jeszcze przed końcem roku ponownie staniemy przed koniecznością analizy i modyfikacji systemu opłat za wywóz odpadów. Ta uchwała jest jedynie zwykłą podwyżką, a nie uporządkowaniem tej sfery naszego życia.

W Policach wywozem śmieci zajmuje się spółka Trans-Net, w całości należąca do gminy. Jest też komunalne składowisko odpadów.©℗

Jarosław SPIRYDOWICZ

Fot. arch.: Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

normalny
2016-01-27 18:35:59
Śmieci to śmieci ale jeśli radni zgodzą się na finansowanie kaprysu małej grupki mieszkańców i ZAPŁACĄ PONAD MILION ZŁOTYCH ZA POMNIK PIŁSUDSKIEGO to będzie gruba przesada. Solidarność z ZCH Police też chce stawiać jakiś pomnik ale za własne pieniądze. Więc grupka od pomnika PIŁSUDSKIEGO NIECH TEŻ SAMA FINANSUJE SWOJE POMYSŁY.
Adam
2016-01-27 11:36:07
śmieci w górę czy opłaty za ich wywóz? To ewidentnie zły skrót myślowy....
brawo.
2016-01-27 09:17:35
Brawo radni!!!!!!!!!!!Szacunek u wyborców w pełni zasłużony
Koń
2016-01-27 08:04:25
I przy takiej sytuacji w mieście, jakiś radny chce jeszcze stawiać pomnik Piłsudskiego na koniu za prawie milion, bo chyba niedawno pisał o tym Kurier?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA