środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W oświacie karciane do kosza

W oświacie karciane do kosza

W oświacie karciane do kosza
Data publikacji: 2016-01-26 17:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1977 110727

Czy nauczyciele będą pracowali o dwie godziny tygodniowo krócej, czy będą zarabiali nieco więcej? Na razie jeszcze nie wiadomo. Jednak minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w kwestii spornych godzin karcianych.

Godziny karciane (wynikające z obowiązku zapisanego w ustawie Karta Nauczyciela) zostały wprowadzone kilka lat temu. To dwie dodatkowe godziny w tygodniu na rzecz pracy z uczniami, które nauczyciele wypracowują społecznie i muszą się z nich rozliczać. Przygotowany przez MEN projekt nowelizacji Karty Nauczyciela przewiduje m.in. zmianę zasad wypracowywania godzin karcianych. Związki zawodowe od wielu lat postulują po prostu ich likwidację. Nie wiadomo jednak, czy właśnie to zakładają proponowane zmiany.

"Proponowana zmiana polega na nowelizacji art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela i likwidacji obowiązku prowadzenia zajęć w ramach tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule - czytamy w uzasadnieniu MEN. - Zmiana ta nie wyklucza możliwości prowadzenia np. zajęć związanych z potrzebami uczniów i rozwijających ich zainteresowania w ramach 40-godzinnego czasu pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, stosownie do ustaleń podjętych w danej szkole. Za realizację zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych szkoły odpowiada dyrektor danej szkoły." Pod koniec ubiegłego tygodnia w MEN odbyło się ze związkowcami spotkanie dotyczące proponowanych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.

- Taki zapis budzi nasze wątpliwości - nie kryje Maria Świerczek, prezes szczecińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Może to bowiem prowadzić do dowolności interpretacji przez dyrektora szkoły i nie zawsze sprawiedliwego rozdziału tych godzin. Ta uznaniowość mogłaby spowodować niepotrzebne napięcia w gronie pedagogicznym. Zapis powinien być bardziej precyzyjny żeby, było sprawiedliwie, co byłoby z korzyścią dla uczniów, szkoły i nauczycieli.

Jak informuje MEN, konsultacje dotyczące proponowanych zmian zakończą się na początku lutego. Elżbieta KUBERA

NZ Czy nauczyciele będą dalej musieli wykazywać pracę podczas godzin karcianych?

Komentarze

Będzie rzeź
Ja się nie dziwie obawom, te zmiany doprowadzą do tego, że nadgorliwe dyrektorki (np w gminie Dobra) dosłownie zajeżdżą swoich podwładnych bo "obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy". Jedynie przydupasy i lizodupy mogą spać spokojnie, oni nie dostaną tych "przywilejów".
2016-01-27 08:40:19
Mieszkaniec powiatu
"Taki zapis budzi nasze wątpliwości ..." . Śmieszne.
2016-01-26 18:25:41

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie