wtorek, 11 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych

Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych

Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych
Data publikacji: 2016-01-24 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 985 109548
Zmieniono władze MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zarządza ono funduszem MARS, a ten jest m.in. większościowym udziałowcem w Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia". Ma też udziały w spółce Bilfinger Mars Offshore, do której należy nowa fabryka w Szczecinie.

O zmianach w MS TFI poinformowano w piątek. W skład nowej rady nadzorczej weszli: Joanna Czekaj (przewodnicząca), Adam Barbasiewicz, Krzysztof Bączyk, Mateusz Bochacik i Maciej Lew-Mirski. Ten ostatni jest też członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Rada z kolei zmieniła zarząd spółki. Na stanowisko prezesa powołano Adama Lesińskiego, a na wiceprezesa Leszka Milczarka. Co ciekawe, w zarządzie pozostawiono - jako jego członka - Piotra Słupskiego, dotychczasowego prezesa MS TFI.

Spółka akcyjna MS TFI jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zawiązanej przez Skarb Państwa. Zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym MARS oraz Funduszem Rozwoju Nieruchomości LOTUS FIZ.

MARS działa od połowy 2010 r. Jego statutowym celem jest wzrost wartości posiadanych aktywów, m.in. poprzez wdrożenie projektów inwestycyjnych i naprawczych w spółkach portfelowych. Do spółek tych należy MSR "Gryfia" - MARS jest w niej większościowym udziałowcem. Stocznia wraz z kilkoma innymi firmami tworzy grupę MARS Shipyards & Offshore.

Fundusz posiada ponadto udziały w spółce Bilfinger Mars Offshore (35,67 proc.). To inwestor nowej fabryki na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie, produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych.

Warto wspomnieć o należących do funduszu dwóch spółkach celowych, obecnych w regionie. Pierwsza to Mars Most Brdowski, która zrealizowała przeprawę łączącą Ostrów Brdowski z lądową częścią miasta. Drugą jest Mars Finance 1. Oferuje ona tereny inwestycyjne w części portowej Szczecina i na wyspie Gryfia, a także w Świnoujściu.

Działalność funduszu od dawna krytykują m.in. związkowcy z "Gryfii".

- MARS żyje iluzją, jego przedstawiciele są oderwani od rzeczywistości - mówił Jerzy Gerth ze stoczniowej Solidarności'80 na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w ub. tygodniu.

Wtórował mu Wojciech Osman, szef Solidarności' 80 w regionie, który nazwał spółki funduszu „chorymi organizmami" i apelował o odcięcie ich od remontówki.
Ten postulat tonował poseł PiS Krzysztof Zaremba. ©℗

(ek)

Fot. arch.: Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie