środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych

Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych

Ważne dla regionu zmiany w funduszach inwestycyjnych
Data publikacji: 2016-01-24 22:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 855 109548
Zmieniono władze MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Zarządza ono funduszem MARS, a ten jest m.in. większościowym udziałowcem w Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia". Ma też udziały w spółce Bilfinger Mars Offshore, do której należy nowa fabryka w Szczecinie.

O zmianach w MS TFI poinformowano w piątek. W skład nowej rady nadzorczej weszli: Joanna Czekaj (przewodnicząca), Adam Barbasiewicz, Krzysztof Bączyk, Mateusz Bochacik i Maciej Lew-Mirski. Ten ostatni jest też członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Rada z kolei zmieniła zarząd spółki. Na stanowisko prezesa powołano Adama Lesińskiego, a na wiceprezesa Leszka Milczarka. Co ciekawe, w zarządzie pozostawiono - jako jego członka - Piotra Słupskiego, dotychczasowego prezesa MS TFI.

Spółka akcyjna MS TFI jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zawiązanej przez Skarb Państwa. Zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym MARS oraz Funduszem Rozwoju Nieruchomości LOTUS FIZ.

MARS działa od połowy 2010 r. Jego statutowym celem jest wzrost wartości posiadanych aktywów, m.in. poprzez wdrożenie projektów inwestycyjnych i naprawczych w spółkach portfelowych. Do spółek tych należy MSR "Gryfia" - MARS jest w niej większościowym udziałowcem. Stocznia wraz z kilkoma innymi firmami tworzy grupę MARS Shipyards & Offshore.

Fundusz posiada ponadto udziały w spółce Bilfinger Mars Offshore (35,67 proc.). To inwestor nowej fabryki na Ostrowie Brdowskim w Szczecinie, produkującej fundamenty morskich elektrowni wiatrowych.

Warto wspomnieć o należących do funduszu dwóch spółkach celowych, obecnych w regionie. Pierwsza to Mars Most Brdowski, która zrealizowała przeprawę łączącą Ostrów Brdowski z lądową częścią miasta. Drugą jest Mars Finance 1. Oferuje ona tereny inwestycyjne w części portowej Szczecina i na wyspie Gryfia, a także w Świnoujściu.

Działalność funduszu od dawna krytykują m.in. związkowcy z "Gryfii".

- MARS żyje iluzją, jego przedstawiciele są oderwani od rzeczywistości - mówił Jerzy Gerth ze stoczniowej Solidarności'80 na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w ub. tygodniu.

Wtórował mu Wojciech Osman, szef Solidarności' 80 w regionie, który nazwał spółki funduszu „chorymi organizmami" i apelował o odcięcie ich od remontówki.
Ten postulat tonował poseł PiS Krzysztof Zaremba. ©℗

(ek)

Fot. arch.: Robert STACHNIK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie