Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

W orszaku z królami

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 07:14
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
W orszaku z królami
 

Ciekawie zapowiadają się uroczystości związane ze Świętem Objawienia Pańskiego. W środę (6 bm.) o g. 11.30 ulicami Łobza przejdzie Orszak Trzech Króli. Podobne widowisko zaplanowano w Darłowie, gdzie biblijnych króli: Baltazara, Melchiora i Kacpra powita w swojej rezydencji król Eryk Pomorski. Atrakcji nie zabraknie też w Stargardzie.

W Łobzie Baltazar, Melchior i Kacper wyruszą z barwnym orszakiem sprzed Domu Kultury (g. 11.30.), by dojść do stajenki przy kościele parafialnym i oddać pokłony Dzieciątku Jezus. Po mszy świętej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu solistów i chórów szkól łobeskich. Przemarsz zostanie poprzedzony o g. 9 gminnym przeglądem zespołów kolędniczych ze szkół i świetlic wiejskich. Miasto współpracuje z Ogólnopolską Fundacją „Orszak Trzech Króli”, która przekazała m.in. śpiewniki i korony.

Już po raz drugi Darłowo organizuje Orszak Czterech Króli. Wyruszy on w środę o g. 16 z dziedzińca Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum przy ul. Zamkowej 4.

Zapraszani do udziału i współtworzenia wydarzenia są mieszkańcy Darłowa i turyści. Mile widziane atrybuty królewskie: korony i berła, które każdy może wykonać we własnym zakresie. Gdy z trzech stron świata zejdą się orszaki trzech biblijnych króli: Baltazara, Melchiora i Kacpra, to gości w swojej rezydencji powita król Eryk I Pomorski. W dalszą podróż Magowie ulicami Darłowa udadzą się konno w asyście rycerzy z zaprzyjaźnionego Bractwa Rycerskiego Ziemi Słupskiej, aby dotrzeć do Kościoła Mariackiego. Tam oddadzą pokłon Jezusowi Chrystusowi.

– Po złożeniu darów zapraszamy do wspólnego kolędowania w Święto Trzech Króli – zachęca Magdalena Burduk z darłowskiego ratusza.

Trasa Orszaku z dziedzińca Muzeum: ul. Zamkowa - Podzamcze - Powstańców Warszawskich - Rynek Miejski - Kościół Mariacki.

Pierwszy Stargardzki Orszak Trzech Króli zostanie zorganizowany w środę (6 bm.) o g. 17 na lodowisku OSiR. W programie imprezy znajdują się m.in. barwny korowód dorosłych i dzieci przebranych za królów, aniołów i świętych oraz wspólne kolędowanie z zespołem „Boże światełka". ©℗

(cz.b., m, gra)

Fot. D.GORAJSKI (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cap kościelny
2016-01-05 07:13:21
"...biblijnych króli: Baltazara, Melchiora i Kacpra..." A której Biblii redaktorzy Kuriera wyczytali o tych "trzech królach"??? W Biblii jest zapis o magach czyli czarownikach,... Ich imion nigdzie nie podano.Jest to wymysł kościelnych zakonników "poporawiających" Pismo Św. w Średniowieczu pod potrzeby ówczesnych bi skopów.
Sz-n
2016-01-05 06:57:43
A w Szczecinie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA