Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

W ogrodzie Wałów Chrobrego. Kwiaty, kolory i smaki [GALERIA]

Data publikacji: 2019-09-14 14:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 02:32
W ogrodzie Wałów Chrobrego. Kwiaty, kolory i smaki
Fot. Mirosław Winconek  

Hibiskusy o purpurowych kwiatach wielkich jak talerze, kule chryzantem, cebule czarnych tulipanów, mięty pomarańczowe, czekoladowe i hiszpańskie, klony japońskie i agapanty, a do tego fontanny z granitu, altany z bali, samobieżne kosiarki, szczecińskie truskawki - to ledwie drobny wycinek z ogrodu Wałów Chrobrego, czyli kiermaszu ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach", jaki właśnie trwa w Szczecinie. Pod patronatem medialnym „Kuriera Szczecińskiego". 

To jedna z najbardziej znanych i lubianych imprez wystawienniczych z zielenią w roli głównej. Wprawdzie dwudniowa (14-15 września), ale odwiedza ją tak wielu poszukiwaczy roślinnych premier, niespodzianek, kolekcjonerskich rarytasów, że nie dla wszystkich może starczyć tego rogu obfitości. Zatem warto czym prędzej obrać azymut na kiermasz, który stwarza doskonałą okazję do wyszukania botanicznych ciekawostek i uzupełnienia kolekcji ozdobnych roślin: do domu i ogrodu.

Bogato się przedstawia również oferta dla działkowców. Mają okazję przebierać wśród sadzonek czereśni, gruszy, śliw i jabłoni w odmianach, a także brzoskwiń, migdałów jadalnych, cytrynowców chińskich, jagód goi i ślidośliw. Choć dech zapiera przede wszystkim różnorodność odmian winorośli.

Poza roślinami w ofercie kiermaszu są elementy małej architektury, dekoratorskie detale, donice, nawozy, sprzęt ogrodniczy, jak również ceramika, biżuteria, rękodzieło i inne wyroby rzemieślnicze. Nie brakuje nawet przydomowych szklarni i paneli słonecznych.

Nie tylko ogród, ale także domową spiżarnię można wzbogacić o nie lada specjały. Bo „Pamiętajcie o ogrodach” to także kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami”. Tam - czyli głównie od ul. Szczerbcowej - czekają na szczecinian wskazane przed okresem jesienno-zimowym miody z najlepszych pasiek i czosnek z ekologicznych upraw, jak również rozmaite warzywne i owocowe przetwory, sery z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywa i wędliny robione według tradycyjnych, regionalnych receptur, kwasy chlebowe, hiszpańskie oliwki, tureckie przysmaki, orzechy, dynie i piwa z minibrowarów - nie tylko w butelkach, ale też lane z kija.

* * *

Uwaga: podczas kiermaszu trwa konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupony do głosowania są dostępne w weekendowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego". Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zielony Szczecin oraz zdobyć upominki ufundowane przez naszą redakcję oraz sponsorów imprezy. ©℗

Arleta Nalewajko

Fot. Mirosław Winconek, Grzegorz Siwa

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

estetka ogrodów
2019-09-14 15:20:55
Oto powrót do ogrodów jak pięknie jak radośnie i bez tęczowych brygad

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA