Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Zieleń w roli głównej. Pamiętajcie o ogrodach [GALERIA]

Data publikacji: 13 września 2019 r. 14:52
Ostatnia aktualizacja: 14 września 2019 r. 08:49
Zieleń w roli głównej. Pamiętajcie o ogrodach
 

Róże łączące walory ozdobne z użytkowymi, jak choćby pomarszczone, piżmowe i stulistne. Do tego pysznogłówki, judaszowce, czarne rodgersje, brunnery, trawy pampasowe, karpie koi i złote karasie. To tylko niektóre z okazów do ogrodu i domu, jakie będzie można upolować podczas kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach". Najbardziej lubiana i ceniona ze szczecińskich imprez wystawienniczych zagości na Wałach Chrobrego już w najbliższy weekend (14-15 września).

Tym razem w jesiennej odsłonie: drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe, cebule kwiatowe i byliny, winorośla, wrzosy, trawy ozdobne, rośliny doniczkowe, a wśród nich mnóstwo kaktusów i sukulentów, zioła przyprawowe. Do tego ogrodowe: nawozy, maszyny i narzędzia, elementy architektury. Bogata oferta ponad 100 wystawców z kraju. Swoje stoisko będzie miał również Polski Związek Działkowców: fachowych porad będą udzielali instruktorzy ogrodniczy i będzie można zbadać odczyn gleby.

- To będzie doskonała okazja do wyszukania botanicznych ciekawostek lub uzupełnienia kolekcji w poszczególnych gatunkach roślin, bowiem wystawcy docierający do naszego miasta z niemal całej Polski dobierają ofertę uwzględniając oczekiwania szczególnie wymagających szczecinian - zapowiada Robert Szyjanowski z FM Szczecin, współorganizator wydarzenia. - Wśród nowości do ogrodu polecam np. krwiściągi, zarówno te o różowych puszystych i przypominających kształtem ogon wiewiórki kwiatostanach, jak i ich miniatury z gęsto ułożonymi, biało obrzeżonymi listkami i bordowymi kłoskami. Natomiast z ciekawych i rzadko spotykanych krzewów ozdobnych warto będzie zwrócić uwagę na enkwiant dzwonkowaty, indygowiec kiryłowa, na iteę wirginijską, pięknotkę bodiniera, a także na kielichowce, zimokwiaty, orszeliny olcholistne i na efektowne kaliny japońskie. Uprzedzam, także w tej edycji kiermaszu nie zabraknie jesiennej ciekawej oferty dla posiadaczy oczek wodnych.

Formułę kiermaszu wzbogacą stoiska „Wałówki z przysmakami” (ul. Szczerbcowa), czyli z produktami regionalnej kuchni: pieczywami, wędlinami, serami - od Podlasie po Podhale.

- Nie zabraknie miodów w wielkim wyborze, czosnków i przetworów z ekologicznych upraw, pieczywa i wędliny robionych według tradycyjnych, regionalnych receptur, potraw z ryb, kwasu chlebowego i piw smakowych z minibrowarów - zwraca uwagę Marek Maj, współorganizator wydarzenia.

* * *

Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" rozpoczyna się już w sobotę (godz. 9-18), a trwać będzie również w niedzielę (w godz. 9-17).

Podczas imprezy odbędzie się konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupon do głosowania - obok. Wystarczy go wypełnić, złożyć w biurze kiermaszu, na Wałach Chrobrego, do godz. 14 w niedzielę. Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło promujące zieleń Szczecina oraz zdobyć upominki ufundowane przez „Kurier Szczeciński" oraz sponsorów imprezy.

* * *

Uwaga dla zmotoryzowanych: na czas kiermaszu z ruchu zostaną wyłączone Wały Chrobrego, a ograniczenia będą obowiązywać także na ulicach: Szczerbcowej, Zygmunta Starego i Wawelskiej. Tymczasowa organizacja ruchu ma obowiązywać od godz. 6 w sobotę do godz. 19 w niedzielę.

A. NALEWAJKO

 Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA