Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Czy pamiętacie o ogrodach? Trwa kiermasz ogrodniczy

Data publikacji: 09 września 2019 r. 09:06
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2022 r. 13:24
Czy pamiętacie o ogrodach? Trwa kiermasz ogrodniczy
 

„Kolory, kształty, zapachy - obietnice piękna i harmonii ukryte w postaci bylin, traw, pnączy, cebul, krzewów i drzewek. Do tego świeże zioła, wrzosy, sukulenty, rośliny owadożerne, storczyki. I mnóstwo innych grodowych zachwytów w obfitości odmian: znanych i lubianych, a też nowych i kolekcjonerskich" - Ewa Maj tak zapowiada nadchodzącą edycję „Pamiętajcie o ogrodach", czyli najbardziej wyczekiwaną zieloną imprezę wystawienniczą Szczecina.

Tym razem w jesiennym wydaniu. Jak zawsze - na Wałach Chrobrego. Tam zjadą się nie tylko z naszego z regionu najbardziej znaczący producenci wszystkiego co zielone do domu i ogrodu. Na co będzie warto zwrócić uwagę, a czego nie pominąć?

- Bajecznie się zapowiada kolekcja czosnków ozdobnych. Natomiast na wielki hit się zapowiadają tulipany z serii ‘Ice Cream’. Wyglądają smakowicie, jak owocowe lody pokryte warstwą bitej śmietany. Tym razem oprócz niej pojawią się dwie nowinki w podobnym stylu purpurowo-biały ‘Blue Wow’ i ‘Banana Ice Cream’ - zapowiada Ewa Maj z FM Szczecin, współorganizatorka ogrodniczego kiermaszu. - Podobnie jak tulipany papuzie i kolejne kolekcjonerskie odmiany wielokwiatowe, zwane też bukietowymi lub familijnymi, czyli z 3-6 kwiatami na łodyżce: ‘Candy Club’, ‘Wonder Club’, ‘Night Club’, ‘Dream Club’ i ‘Flaming Club’.

Jesienią sadzi się rozmaite kwiatowe cebule. Zatem pośród szachownic cesarskich czy ziemowitów nie powinno zabraknąć również lilii. Choćby jednej z najstarszych odmian białych - ’Świętego Józefa’. Znana i ceniona w wielu krajach ze względu na niepowtarzalną urodę, zapach oraz właściwości lecznicze, będzie również dostępna na stoiskach kiermaszu. Podobnie jak cenione hybrydy: ‘Arabian Night’, ‘Claude Shride’ czy ‘Sunny Morning’.

Jesień to również najlepszy czas dla efektownych ozdobnych traw. Na kiermaszu ma być wiele odmian miskantów chińskich, a wśród nich nowa 'Gold Bar', wyróżniająca się karłowym wzrostem i żółtokremowymi cętkami na wachlarzowato ułożonych liściach. Jak zapewniają organizatorzy, nie zabraknie również tak oczekiwanych, jak ‘Balerina’ czy ‘Memory’ o okazałych jedwabistych kwiatostanach. W ofercie będą też miskanty olbrzymie, w tym nowy 'Aligator' o fantazyjnej mozaice złocistych plam przypominających łuski krokodyla, włosowata muchlenbergia i miłka o przypominających obłoczki kwiatostanach, widowiskowa palczatka miotlasta 'Blue Heaven’ i dostojna trawa pampasowa.

Poza roślinami w ofercie kiermaszu znajdą się elementy małej architektury, nawozy, sprzęt ogrodniczy, jak również ceramika, rękodzieło i inne wyroby rzemieślnicze. Swoje stoisko będzie miał Polski Związek Działkowców, gdzie będzie można zbadać odczyn gleby, a fachowych porad będą udzielali instruktorzy ogrodnictwa.

- Nie tylko ogród, ale także domową spiżarnię będzie można wzbogacić o nie lada specjały. Bo „Pamiętajcie o ogrodach” to także kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami” - przypomina Dorota Szyjanowska, współorganizatorka wydarzenia. - Tam czekać będą na szczecinian wskazane przed okresem jesienno-zimowym miody z najlepszych pasiek i czosnek z ekologicznych upraw. Nie zabraknie również rozmaitych przetworów, serów z Podhala, Podlasia i Mazur, pieczywa i wędlin robionych według tradycyjnych, regionalnych receptur, kwasu chlebowego, hiszpańskich oliwek, przysmaków z Turcji, orzechów, dyń i piw z minibrowarów.

Zapewne nie tylko szczecinianie czekają na jesienną edycję „Pamiętajcie o ogrodach”, licząc na kolejne ogrodnicze odkrycia i zachwyty. Z myślą o nich na Wałach Chrobrego - już w ten weekend (14-15 września) stanie prawie setka stoisk ze wszystkim, co zielone do domu, na działkę i do ogrodu. Spośród nich Czytelnicy „Kuriera" będą mogli wskazać najlepszego wystawcę. Do niego trafi prestiżowy puchar, a do szczęśliwców spośród uczestników głosowania - zestaw nagród od organizatorów i sponsorów wydarzenia.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA