niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > W Międzywodziu wyrosną hotele

W Międzywodziu wyrosną hotele

W Międzywodziu wyrosną hotele
Data publikacji: 2017-08-17 16:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:24
Wywietleń: 3139 288560
Wszystko wskazuje na to, że w Międzywodziu, w gminie Dziwnów, tuż przy plaży powstaną kilkupiętrowe pensjonaty i hotele. Kilka pierwszych kroków w tym kierunku gmina już zrobiła. Przejęła od Skarbu Państwa atrakcyjny teren w pasie nadmorskim, uzyskała niezbędne zgody na „turystyczne wykorzystanie terenów w pasie ochronnym” i uchwaliła plan miejscowy dla kilku działek w rejonie plaży. Władze gminy podkreślają rozwojowy charakter tych planów. Pojawi się sporo nowych miejsc pracy, wzrosną dochody samorządu i mieszkańców, gmina zyska na atrakcyjności turystycznej. Są jednak i przeciwnicy, którzy kwestionują legalność procesu komunalizacji terenów, które kiedyś miały status „strategicznych”.

Przed komunalizacją w 2013 r. wspomniane tereny jako własność Skarbu Państwa, położone w pasie ochronnym, podlegały obostrzeniom wynikającym z przepisów ustawy „o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju”. Nie mogły więc podlegać zmianom własnościowym. Rzeczone działki położone nieopodal ulic Wczasowej, Spokojnej, Leśnej i Plażowej – zgodnie z obowiązującymi przepisami, co podkreśla obecny wojewoda, jak również Ministerstwo Infrastruktury – skomunalizowano. Podstawą prawną była ustawa o samorządzie terytorialnym i pracownikach samorządowych (art. 5.1).

Krytycy komunalizacji zakwestionowali jednak ten proces przekształcenia wspomnianych terenów. Wnieśli nawet pisma o wszczęcie postępowania tak do wojewody zachodniopomorskiego, jak i do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (w sprawie ustanowienia służebności na wspomnianych działkach). ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 17 sierpnia 2017 r.

R.K. CIEPLIŃSKI

Komentarze

Nati
Od 6 lat jezdze do Miedzywodzia, a moje siostry od 10 tylko ze wzgledu na piekne dzikie plaze, las, ktore ciagna sie os Wiselki. Juz od jakiegos czasu zauwazylismy, ze lasy sa masowo wycinane. Jak to jest mozliwe, ze nikt nie ponosi za to odpowiedzialnosci, ze w tym kraju wszystko sprzedadza za pieniadza. Ludzie szukaja miejc, gdzie mozna obcowac z przyroda...jak mozna niszczyc to, co jest najcenniejsze w tym kraju
2017-08-21 21:23:32
Betonowe Międzywodzie
Międzywodzie jest rujnowane przez nieodpowiedzialnych włodarzy i chciwych zysku pseudo-inwestorów. W tym roku wycięto przepiękny las sosnowy w centrum przy samym wyjściu nad morze. Na razie teren wygląda jak po wybuchu bomby jądrowej. Oczywiście wszystko zgodnie z prawem. Na pewno ten widok ściągnie turystów w przyszłym roku. Co zaś planowane jest w Międzywodziu na przyszły rok ? Sprzedać cały las sosnowy przy samych wydmach, pozwolić wyciąć las, wybudować wstrętne betonowe hotele i bezpowrotnie zdewastować przyrodę. Tylko czy ktoś jeszcze będzie chciał przyjechać do Międzywodzia skoro nie znajdzie lasu, ciszy i szumu fal, a dostanie betonowe, krzykliwe i odrażające hoteliska ? Wytnijmy od razu wszystko i po problemie, prawda ? Po co nam przyroda naturalna nad morzem skoro wystarczy sam beton ???
2017-08-21 15:52:55
jojo
a służebność , to nie łaska
2017-08-18 21:46:37
xxx
Ja bardzo lubię Międzywodzie i nie wiem czy po takich inwestycjach ta miejscowość nie straci na swoich walorach czyli ciszy i spokoju.
2017-08-18 10:59:03
Abc
Jak zwykle, gdy jest szansa na jakieś inwestycje, to zawsze znajdują się ludzie, którzy ze względu na swoje małe, partykularne interesiki chcą te inwestycje zablokować.
2017-08-17 16:57:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy