Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Wrak wyrusza do Kamienia [GALERIA]

Data publikacji: 08 grudnia 2016 r. 15:47
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia 2022 r. 23:46
Wrak wyrusza do Kamienia [GALERIA]
 

Wszystko wskazuje na to, że wrak statku, wyrzucony przez Bałtyk na plażę w Międzywodziu, jeszcze w czwartek (8 grudnia) znajdzie się w Kamieniu Pomorskim. Pierwszy transport z częściami cennego obiektu wyruszył przed godz. 15, a kolejny szykował się do drogi.

Akcja wydobycia wraku rozpoczęła się w środę (7 grudnia) rano. Najpierw odkopano i oczyszczono pozostałości statku, a następnie przeprowadzono ich inwentaryzację. Po przewiezieniu do Kamienia Pomorskiego będzie eksponowany w tamtejszej marinie.

Wrak przez ostatnie lata zalegał w wodzie, blisko brzegu, pomiędzy Międzywodziem i Dziwnowem. Podczas październikowego sztormu został przesunięty o prawie pół km na zachód i osiadł na plaży. Niektóre fragmenty się oderwały. Zaszła obawa, że pozostałości drewnianego statku nie przetrzymają kolejnego sztormu. Obiekt ma wartość historyczną, więc w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie zapadła decyzja o jego uratowaniu. W akcję zaangażowani są także przedstawiciele Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Mariny Kamień Pomorski i Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Do tej pory przypuszczano, że jest to wrak XIX-wiecznej fregaty handlowej, ale niewykluczone, że statek jest starszy i mógł pełnić inną rolę. Być może zapowiadane badania obiektu przyniosą takie informacje.

– Pierwszy transport z fragmentami wraku już wyruszył do Kamienia Pomorskiego – poinformował nas przed godz. 15 Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. – Mamy nadzieję, że całą akcję uda się dzisiaj szczęśliwie zakończyć.

(ek)

 Fot. Marzena Domaradzka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krzys
2022-04-23 23:31:33
Dziwię się ze tyle leżał prawie na plaży, i nikt się tym nie interesował, zawsze mi przeszkadzał, kilka lat jeździłem na wakacje do Międzywodzia zawsze tam był, dopiero dziś, to 23 04 2022 się o tym dowiedzialem

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA