W zachodniopomorskich lasach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Powodem takiego stanu jest brak opadów oraz wyjątkowo ciepła wiosna. Dla straży pożarnej to wyjątkowo pracowity okres.
Codziennie w nadleśnictwach szczecińskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wybucha kilka pożarów lasu, które wymagają natychmiastowej interwencji. Tylko w tym miesiącu było ich już 62 o powierzchni 10,97 ha, a od początku 2020 r. – 87 na łącznej powierzchni 12,92 ha.
Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.
- Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo. Przykładowo: tylko koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 12 tysięcy zł - informują pracownicy RDLP w Szczecinie.
Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. Z uwagi na to, leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.
Zagrożenie pożarowe w lasach na bieżąco można sprawdzać na stronie internetowej: https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=20.
(ip)
Fot. RDLP Szczecin
Na zdjęciu: W lasach jest bardzo sucho. Wystarczy chwila nieuwagi, która może przyczyną tragedii.