Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

W lasach rozpoczęła się akcja ochrony przeciwpożarowej

Data publikacji: 2020-03-21 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-23 10:02
W lasach rozpoczęła się akcja ochrony przeciwpożarowej
 

Jednym z najważniejszych elementów systemu zabezpieczenia lasu są stałe punkty obserwacyjne. W tym sezonie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie będzie działało 56 takich obiektów o wysokości 32-60 m, w tym 40 wyposażonych w kamery i 16 dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem.

- To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia - wyjaśnia Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

W każdym z 35 nadleśnictw uruchomione zostały punkty alarmowo-dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów jest bardzo odpowiedzialna. To od nich zależy bezpieczeństwo lasów.

W każdym z nadleśnictw codziennie w gotowości ma być utrzymywanych 35 samochodów patrolowo-gaśniczych, 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w pogotowiu pozostaje blisko 200 leśników. W ich akcji uczestniczą też strażacy z Państwowych Straży Pożarnych i OSP.

Leśnicy apelują o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie zauważenia pożaru należy zawiadomić straż pożarną pod nr telefonu 998 lub 112.

(ip)

Fot. RDLP Szczecin

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ