Poniedziałek 06 lutego 2023r. 
REKLAMA

W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarami

Data publikacji: 2020-04-08 07:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-09 15:02
W lasach najwyższy stopień zagrożenia pożarami
 
Trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarami wprowadziła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. W całej Polsce zagrożenie pożarowe określane jest jako duże. 
W miniony weekend odnotowano dziewięć pożarów, które strawiły ponad dwa hektary lasu. Łącznie od początku roku 38 pożarów o łącznej powierzchni blisko sześciu hektarów.
Ewentualny pożar w każdej chwili może przybrać rozmiar trudny do opanowania. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.

W Polsce od 2004 r. obowiązuje zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. 

Rocznie Lasy Państwowe na ochronę przeciwpożarową przeznaczają około 100 mln zł. Na system zabezpieczenia lasów przed pożarami składa się wiele elementów. Jednym z ich są również zbiorniki retencyjne. Powstają one w ramach programów tzw. małej retencji. Te leśne oczka i stawy nie tylko zatrzymują wodę w lesie chroniąc go przed suszą, ale w razie pożaru służą strażakom i leśnikom za punkty czerpania wody. 
(ip)

Na zdjęciu: Leśnicy w ochronie lasów wykorzystują m.in. samoloty. Widok na pogorzelisko w lesie z pokładu samolotu. 
Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Michał
2020-04-09 15:01:42
Po pierwsze w lesie jest bardzo sucho. Jeśli ktoś pisze, że na początku marca lało, już się wysuszyło, to jakby się dziwił że ktoś jest głodny wieczorem chociaż rano jadł... dziecinne rozumowanie. Po tygodniu słońca i wiatrów robi się sucho. Po drugie. Skoro wszyscy jesteśmy tacy cacy to dlaczego jest tyle pożarów? Kto podpala? Żółwie ninja, krasnale? Jako społeczeństwo od lat nie zdajemy egzaminu. I dobrze że nie wolno do lasu chodzić. Może to paru baranów nauczy rozumu....
k....k12
2020-04-08 15:46:28
Dajcie sobie spokój z usprawiedliwianiem zakazu wstępu emerytów do lasu. Siedzą samotni, zamknięci w swoich klitkach w stresie, pozbawieni słońca i tak potrzebnego im ruchu na świeżym powietrzu. Rozumiem, że oni mają piromańskie zapędy i a nóż widelec stado dziadygów z siatami piwa przemknie do lasu i tam urządzi bal murzynów zakończony wielkim pożarem. Trwa ŚWIATOWA REWOLUCJA i te represje to wstęp do terroru. Miska ryżu i barług, 140 szczepionek na jedno życie, prawo Majmonidesa to wasz los. Otwórzcie gały kmioty, szuria górą,wychodzi na nasze. Widzę na ulicy, w markecie te nosy spuszczone na kwintę i zdziwienie. Było czytać książki, a nie modlić się do telewizora
@Juras
2020-04-08 13:20:19
Doinformuj się: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/niebezpiecznie-sucho-w-lasach
re: Juras
2020-04-08 11:59:51
Widać, żeś miastowy i rzadko w teren jeździsz. ps: krowy nie są fioletowe.
Juras
2020-04-08 09:26:28
Trochę dziwne. Na początku marca lało przecież non stop. Już się wysuszyło?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA