piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Kurierze: Przychodnia przeszkadza w rewitalizacji

W Kurierze: Przychodnia przeszkadza w rewitalizacji

W Kurierze: Przychodnia przeszkadza w rewitalizacji
Data publikacji: 2016-10-25 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:18
Wywietleń: 2671 165527

Lekarze z przychodni przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie są zaniepokojeni. Cały czas nie wiedzą, czy pozostaną w obecnie zajmowanym budynku. Pod opieką mają około 24 tysięcy pacjentów. Urzędnicy z jednej strony uspokajają, z drugiej – przyznają, że zmiany w zagospodarowaniu tej historycznej części miasta są potrzebne.

W przychodni przy ul. Staromłyńskiej działają lekarze rodzinni i specjaliści. Zaniepokoili się informacją, że miasto chciałoby budynek wyburzyć, a na zajmowanej przez niego działce postawić nowy i urządzić parking. O sprawie pisaliśmy już pod koniec września.
– Zdajemy sobie sprawę, że ten budynek wymaga remontu, zwłaszcza jego elewacja – przyznaje Ewa Jędrzejczak-Opałka, prezes spółki Hipokrates, która przy Staromłyńskiej prowadzi podstawową opiekę zdrowotną. – Ale przecież od lat płacimy czynsz, m.in. na ten cel. Sami dbamy o nasze gabinety, poczekalnie… Cały czas inwestujemy w to miejsce. Ale zaczęły docierać do nas informacje, że miasto ma inną wizję. Że budynek ma być wyburzony i powstaną tutaj miejsca parkingowe oraz nowy budynek z przychodnią. Ale nie wiadomo, w jaki sposób i komu ta nowa przychodnia byłaby dzierżawiona. Czy nas będzie stać na wynajmowanie lokali w nowym budynku?
W budynku działa także przychodnia psychiatryczna, są laboratoria, gabinety specjalistów. Z opieki medycznej korzysta tutaj około 24 tysięcy pacjentów.
– A około 30 procent tych w podstawowej opiece zdrowotnej, to osoby po 70. roku życia – dodaje Elżbieta Wąchalska, lekarz poz. – Mają przychodnię blisko domu i kompleksową opiekę. Bo tutaj jest i laboratorium, i okulista, i inni specjaliści. Ci pacjenci nie pojadą za nami do innej części miasta.
W poczekalni przychodni rzeczywiście spotykamy starsze osoby. Większość nie słyszała o planach wyburzenia budynku. Zapytani pacjenci przyznają jednak, że zależy im na przychodni w centrum miasta.
– Tutaj przychodzę od lat, od początku powstania tej przychodni – przyznaje pani Jadwiga. – Nie wyobrażam sobie, że miałabym jeździć gdzieś dalej do lekarza. Szukałabym opieki w śródmieściu.

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z dn. 25.10.2016 r.

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Do do pacjent
Musisz czytać ze zrozumieniem o czym piszę.Nie mieszkasz w tym rejonie i nie korzystasz z tej przychodni tak że życzyłbym sobie abyś nie obrażał ludzi którzy tu mieszkają i korzystają z porad lekarskich Czy budynek się tobie podoba czy nie nie interesuje mnie ale nie można lepić dziury gdzie się da a obrzeża miasta wieją pustkami.Tam miasto ma pole do popisu wzorem innych miast w kraju.Te całe rewitalizacje to myk dla uprzywilejowanych Nie liczą się ludzie.W/g ciebie lepiej zabetonować i zamurować niż cieszyć się odrobiną zieleni z której nasze miasto słynęło.a mamy jej coraz mniej A przy okazji sprawdź ilu aktualnie mieszka w naszym mieście mieszkańców bo podajesz nieaktualne dane
2016-10-25 19:37:21
"Rewitalizacja"
Czyżby było jak w przypadku schroniska, że kogoś korci lokalizacja?
2016-10-25 18:18:00
do Honorat
Nowe, Stare miasto w Kołobrzegu poza tym, że jest skończone niczym się nie wyróżnia, jest tak samo nieciekawe. Poczekaj jak Podzamcze zostanie w końcu zabudowane do końca, wtedy będzie czas na porównanie, a teraz oceniasz plac budowy z nieuporządkowanym parkingiem samochodowym.
2016-10-25 17:39:51
Do Pacjent
Człowieku, a Ty chciałeś mieć w centrum miasta wygon, trawniczek i lasek przed oknami? Ten budynek straszy, to nawet nie budynek a barak, który już dawno powinien zostać wyburzony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w nowo wybudowanym budynku parter przeznaczyć na przychodnie. Ludzie, jak tęsknicie za polem w centrum miasta, to się nie doczekacie. W Szczecinie wreszcie zaczęto wypełniać puste miejsca i tereny nową, miejska zabudową. Tęsknicie za wsią, to wyprowadźcie się na przedmieścia, a nie oczekujcie takich klimatów w samym centrum 400tys. miasta.
2016-10-25 17:35:36
Pacjent
Mieszkam przy tej przychodni prawie 30 lat.Na przeciw niej był fajny skwer i przedszkole.Dzisiaj stoi tam osiedle z własnym parkingiem i niestety wokół tych budynków jest brak miejsc parkingowych bo ktoś wpadł na fajny pomysł aby w miejsce Miastoprojektu uruchomić sąd.Efekt totalnie zakorkowana ul.Staromłyńska. Chroniczny brak miejsc parkingowych w tej okolicy.I teraz likwidacja przychodni i zamysł wybudowania nowego budynku z parkingiem od strony podwórza niczego nie zmieni.Znając życie nowi lokatorzy którzy wywalą kasę za mieszkania w nowym budynku mają po dwa samochody.Rezultat ?Całkowity paraliż tej ulicy.A przychodnia?Ciekawy co powiedzą włodarze tym wiekowym pacjentom którzy mieszkają w okolicy całego centrum??Gdzie mają jeździć do specjalistów których mają tu pod nosem.A przede wszystkim wszystkie świadczenia mają opłacone przez NFZ.Chcąc zwiększyć ilość miejsc parkingowych w tym miejscu to proponuję wyburzyć budynek Polmozbytu i w jego miejsce postawić wielopoziomowy parking.Miejsca jest tam aż nadto Jeśli ktoś ma zapędy na rewitalizację Starego Miasta to miejsca po drugiej stronie Odry nie brakuje.Całe Kolumba aż się prosi o pomoc.Tak że zanim ktoś podejmie decyzję odnośnie likwidacji przychodni niech pomyśli o pacjentach.A wybory już tuż tuż
2016-10-25 16:19:10
xxx
Tylko ze miasto dało podzamcze e Szczecinie prywatnym inwestorom, którzy zbankrutowali dlatego wyszło jak wyszło. A tam powinien być inny budynek niż ta przychodnia. Przedszkole tez nie pasowało do tego
2016-10-25 13:43:05
topek
do Honorat! A gdzie ty w Kołobrzegu widziałeś takie badziewie jak ta przychodnia!
2016-10-25 12:33:53
Honorat
Wspaniały pomysł: zburzyć przychodnię i zrobić parking oraz postawić jakiś kiczowaty koszmarek podobny do tych co stoją na tzw. Nowym Starym Mieście. W tej sprawie włodarze Szczecina powinni udać się do Kołobrzegu i zobaczyć, jak można zrobić nowe stare miasto.
2016-10-25 11:43:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie