wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Kultura > Muzeum oficjalnie otwarte

Muzeum oficjalnie otwarte [GALERIA] (akt. 1)

Muzeum oficjalnie otwarte
Data publikacji: 2016-02-04 20:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 2304 115828

 

Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie zostało dziś wieczorem oficjalnie otwarte. Przy ulicy Staromłyńskiej, w dawnej Galerii Sztuki Dawnej, mamy teraz – obok dobrze już znanych wystaw „Stare srebra” i „Złoty wiek Pomorza” - nowiutki Gabinet Pomorski z ekspozycją pieczęci, monet i banknotów. Jest i perła w tej koronie, czyli zadaszony dziedziniec, z rzeżbami Mojżesza i Fryderyka Wielkiego.

Oficjalna uroczystość odbyła się w tej części budynku, w której w niedalekiej przyszłości pojawi się stała wystawa archeologiczna.

-Jesteśmy na pewnym etapie zaplanowanej na lata metamorfozy.W tym budynku zamierzamy pokazywać historię Szczecina i regionu – mówił Lech Karwowski, dyrektor muzeum. Jego zastępca – Dariusz Kacprzak dodał: - Nie dzielimy historii na swoją i obcą, jesteśmy kustoszami pamięci, prezentując jej świadectwa, będące wybitnymi dziełami sztuki.

Podczas inauguracji, do zbiorów muzeum przekazana została oprawiona w złoto gemma (czyli rodzaj medalionu) z wizerunkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Do kolekcji szczecińskiej instytucji przekazała ją pani Marion George z Berlina. Niezwykle cenną, niepozorną gemmę obejrzeć można w gablocie, ustawionej na wystawie „Stare srebra”.

-Przypadek jest mądrzejszy od zamiarów. Ten dar trafia do nas w okresie dyskusji o naszych zbiorach, w tym samym dniu, kiedy otwieramy dziedziniec z posągiem króla Fryderyka II, uczestnika rozbiorów Polski. Rzeźba, wykonana przez Johanna Gottfrieda Schadowa i gemma Poniatowskiego powstawały w tym samym czasie, kiedy nikt nie mógł przypuszczać, że Szczecin kiedykolwiek będzie polskim miastem – stwierdził dyrektor Karwowski.

 

Remont budynku i dziedzińca przy ulicy Staromłyńskiej kosztował ponad 8 milionów złotych.©℗

(kas)

Fot. Dariusz Gorajski

!ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYREMONTOWANEGO MUZEUM

Komentarze

@ Muzea
A do czego adekwatny jest Twój wiek? Mógł/a/byś też iść do muzeum, póki są ferie.
2016-02-10 19:58:03
Muzea
Na zdjęciach widać, że wiek gości był adekwatny do instytucji...
2016-02-05 08:26:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie