wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Czy wyrzucić patelnie ze szkół?

Czy wyrzucić patelnie ze szkół?

Czy wyrzucić patelnie ze szkół?
Data publikacji: 2015-11-05 10:54
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:44
Wywietleń: 836 35378

Zakup pieców konwekcyjno - parowych do szkolnych kuchni, zamiast dokształcania nauczycieli - z takim pomysłem zwrócili się radni do urzędników Wydziału Oświaty szczecińskiego magistratu. Jak się bowiem okazuje, w budżecie miejskiej oświaty pozostanie spora, niewykorzystana kwota - ok. 2 mln zł, właśnie z funduszu przeznaczonego na to, by nauczyciele mogli korzystać ze szkoleń. Jak twierdzą urzędnicy, szczecińscy belfrzy niechętnie się jednak dokształcają.

Na środowym posiedzeniu Komisji ds. Edukacji Rady Miasta, przewodnicząca tego gremium, radna Stefania Biernat, zainteresowała się tym, co się stanie z pieniędzmi, które nie zostały wykorzystane w tym roku kalendarzowym na dokształcanie nauczycieli:

- W ubiegłym roku takie pieniądze przepadły dla oświaty - usłyszeli radni od wicedyrektorki Wydziału Oświaty, Anny Grabowskiej. - W tym roku może być podobnie.

Jak się okazuje, mowa tu o znaczącej kwocie ponad 2 milionów złotych, z czego 1 mln 200 tys. pochodzi z funduszu na dokształcanie nauczycieli, a pozostałe pieniądze z tzw. rezerwy celowej. Według S. Biernat te pieniądze mogą zostać „przesunięte" na zakup pieców konwekcyjno - parowych, niezbędnych w kuchniach szkolnych, szczególnie po wprowadzeniu nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

- Kiedyś w szkole potrzebne było ileś tam patelni, a teraz wystarczy jedna duża, bo rozporządzenie pozwala tylko raz w tygodniu usmażyć mięso na obiad dla uczniów - mówiła A. Grabowska. - A do gotowania w kuchniach szkolnych niezbędne są teraz piece konwekcyjno - parowe.

Takich urządzeń trzeba zakupić do ponad 60 szkół. Koszt jednego wynosi ok. 50 tys. złotych. Nie wszyscy radni są za takim wydatkiem:

- Wcale nie jest powiedziane, że od stycznia nie wrócimy do tego, co było - uważa radny Piotr Jania. - Sytuacja się przecież zmieniła, może nowe rozporządzenie zostanie wycofane. Zwłaszcza że przecież nie da się zjeść nieposolonego schabowego. Uważam, że wcale nie trzeba wyrzucać patelni. Poczekajmy, może wrócimy do czasów świetności... I co wtedy zrobimy z tymi wszystkimi piecami?

- Sprzęt w szkolnych kuchniach jest stary, trzeba go wymienić - odpowiedziała A. Grabowska. - A jak tak pan radny się upiera, to piece mogą też służyć do przyrządzania niezdrowego jedzenia. One są wielofunkcyjne.

Zdaniem radnego Pawła Bartnika, piece się przydadzą, ale nie można całkowicie rezygnować z dofinansowywania dokształcania nauczycieli:

- Istotą szkoły jest mistrz, który ma być najmądrzejszy i najlepiej wykształcony. Temu mają służyć szkolenia - mówił radny Bartnik. - W Niemczech jest przymus doskonalenia nauczycieli. Specjalnie po to stworzono duże, porządne ośrodku. Nauczyciel nie może być przecież w tyle za uczniem, jeśli chodzi o na przykład nowe technologie.

- Moi znajomi nauczyciele mówią mi czasem, że takie szkolenia bywają na tak niskim poziomie, że udział w nich jest dla nich upokarzający i szkoda im na nie czasu - dodała radny Małgorzata Jacyna - Witt.

Ostateczna decyzja o tym, czy pieniądze z puli dokształcania nauczycieli zostaną przesunięte na zakup wspomnianych pieców, ma zapaść w najbliższych tygodniach. By jeszcze w tym roku kalendarzowym szkoły mogły zamówić takie urządzenia. Na posiedzeniu padł pomysł, by placówki oświatowe same zamówiły piece, tego samego producenta (tym samym uzyskując spory rabat), zamiast ogłaszania przetargu przez Urząd Miasta. Jak twierdzili niektórzy radni, taka forma zakupu skróciłaby czas oczekiwania przez szkoły na dostawę tych urządzeń. Inni upierali się, że jest to niezgodne z ustawą o zamówieniach publicznych, której nie wolno pomijać przy takich zamówieniach. Sytuację mają rozstrzygnąć prawnicy szczecińskiego magistratu. ©℗

Monika GAPIŃSKA

 

 

 

Komentarze

fan
Inwestowanie w ustawiczne doskonalenie gamoni do niczego nie prowadzi. Lepiej dobrze karmić oligofreników, a będzie z nich pożytek przy pucowaniu klamek i myciu samochodów.
2018-09-30 12:10:00
Wymuszane oszczędności
Ktoś tu myli dokształcanie z doskonaleniem. To po pierwsze. A po drugie, gdyby ZCDN przedstawiło ciekawszą ofertę, wówczas nauczyciele chętniej podejmowaliby się doskonalenia. Wystarczy spojrzeć na ofertę - to samo od wielu lat i kiepska jakość szkoleń, szkoda na to czasu. Oferta US - to samo. Ciekawe studia lub inne formy doskonalenia trafiają się poza Szczecinem, co generuje dodatkowe koszty, a dyrektorzy przeważnie mają węża w kieszeni, wolą oddać do urzędu, niż dać nauczycielom. Urzędnicy wymuszają oszczędności na dyrektorach, a potem larum, że zostają pieniądze.
2015-11-05 22:32:30
Polacy! Kogo Wy wybieracie do władz???
Czy wy naprawdę aż TAK siebie nie lubicie? ..widać naród jak nie ma wroga to musi sobie go znaleźć.. choćby w wyborach
2015-11-05 22:24:56
ziom
buhahah
2015-11-05 22:22:22
JaKto
Patrzę na te FOTOGRAFIĘ z małymi dziećmi i tak sobie myślę w ukryciu: ileż to lat trzeba kształcić nauczyciela[ chyba nie tępaka] -dorosłego człowieka po maturze i studiach aby Ten mógł w końcu uczyć małe dzieci i młodzież do matury zakresie wiedzy, która oni powinni posiąść do matury, nie mówiąc o studiach. Czy tabliczki mnożenia Oni uczą się jeszcze na tych kursach, czy tam.... się tylko integrują w ramach programu: Samotny Biały Żagiel lub Samotny we mgle lub Kto na ławce wyrżnął Elkę [Elce serce]
2015-11-05 22:14:57
kapelan
No, wreszcie zaczął ktoś tam myśleć, skoro tak zależy wszystkim w szczególności władzy by było ZDROWO, to proszę wydajcie te środki na piece konwekcyjno- parowe dzieci będą miały zdrowe jedzenie nawet, gdy cofną te śmieszne rozporządzenie na temat Soli i przypraw, to piec i tak zrobi lepsze jedzenie i zdrowsze…
2015-11-05 17:14:04
Noname
Radni jak zwykle - jak dzieci we mgle... A pani radna Biernat tyle lat w komisji ds. edukacji i nadal nie wie o co w tej oświacie chodzi. Aż przykro. Czemu pieniądze zostają? Bo kiedy dyrektorzy szkół planowali w swoich budżetach środki na dokształcanie, to WOś z automatu obcinał te plany o połowę. Tak było od czasu dyrektora B.M. To taka prosta formuła na wykazywanie "oszczędności". Wyjątkowo zgadzam się z radnym Bartnikiem: nauczyciele powinni się szkolić permanentnie.
2015-11-05 16:52:01
ZGROZA
nauczyciele nie chca się doksztalcac???? U mnie w pracy chcielibysmy ale jak to robic skoro dyrektor doplaca max 300 zl do szkolen, studiów.... które kosztuja np. 1500zł - 3000 zł ??? Te pieniadze z założenia maja wracac do urzedu i byc wydatkowane na inne cele!!!
2015-11-05 12:01:05
Marian
" Istotą szkoły jest mistrz, który ma być najmądrzejszy i najlepiej wykształcony" - uśmiałem się do bólu. Mam dziecko w liceum. Na palcach jednej ręki policzyć tych mistrzów.
2015-11-05 10:54:18
Nauka
Od dawna wiadomo, że nauczyciele są zbędni w szkołach, bo tak właśnie są traktowani przez rządzących.
2015-11-05 10:50:10
janek
pzp to pzp... niestety nie zawsze jest logiczne, ale za jego złamanie grożą kary...
2015-11-05 10:48:47
Michał
Ja mogę dostarczyć piec 10 półkowy w kwocie 30 000 brutto z podstawą, zmiękczaczem, szkoleniem, i pojemnikami.Zapraszam Michał 510 067 972
2015-11-05 10:43:07

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie