Uzupełnienie istniejącego już systemu szkoleń w postaci wprowadzenia studiów zawodowych przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej, stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym - powiedział w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
W czwartek podczas podpisywania listu intencyjnego ws. utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, wiceszef MSWiA podkreślił, że absolwenci pierwszego stopnia WSSG po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.
"Uzupełnienie istniejącego już systemu szkoleń w postaci wprowadzenia studiów zawodowych pierwszego, a w dalszej perspektywie, drugiego stopnia, przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej, stworzy możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariuszy pod kątem praktycznym" - dodał.
Wyjaśnił, że głównym zadaniem uczelni, na pierwszym etapie rozwoju będzie prowadzenie studiów na kierunku: Bezpieczeństwo granicy państwowej.
"W chwili obecnej ośrodek w Koszalinie dysponuje niezbędną infrastrukturą do uruchomienia uczelni wyższej. Ale zważywszy, że liczba studentów z roku na rok będzie się powiększała, to niezbędne jest przygotowanie dodatkowej bazy logistycznej na potrzeby studentów" - przekazał dodając, że Straż Graniczna już nad tym pracuje.
Przekazał, że baza dydaktyczna obecnie funkcjonująca w Ośrodku Straży Granicznej w Koszalinie w oparciu o którą powstanie uczelnia, to ponad 40 sal dydaktycznych, ale to również pływalnia, symulatory dachowania, okrętu patrolowego oraz nowoczesna strzelnica.
Podkreślił, że jeżeli będzie taka potrzeba to w pierwszych latach funkcjonowania uczelni, Politechnika Koszalińska będzie współpracować w zakresie przygotowania zaplecza akademickiego.
Z kolei komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga przekazał, że nowa uczelnia będzie skierowana do trzech grup docelowych.
Pierwsza to absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna. Druga to funkcjonariusze pełniący funkcję, którzy są zobowiązani do podwyższenia swoich kwalifikacji. "Te dwie grupy będą studiowały za darmo" - podkreślił komendant. "Trzecia grupa docelowa to studenci, którzy będą do nas napływać z zewnątrz, te studia będą odpłatne" - zaznaczył.