poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro

W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro

W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro
Data publikacji: 2016-04-20 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 1557 129074

Członkowie partii Razem zebrali i przekazali do koszalińskiego ratusza blisko 1200 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie programu leczenia niepłodności metodą "in vitro" w Koszalinie.

Aby prezydent Piotr Jedliński i samorząd pochylili się nad dokumentem potrzeba było tysiąc głosów poparcia. Akcja partii była przeciwdziałaniem wobec zapowiedzi zamknięcia programu rządowego i brakiem odzewu ze strony władz na propozycję ze strony Krystyny Kościńskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej.

- Koszalinianie podpisywali, bo nie mieli wątpliwości, że metoda "in vitro" jest potrzebna ludziom, którzy chcą mieć dzieci - podkreślała Hanna Kajuth, emerytka.

Projekt obywatelski uchwały nosi charakter intencyjny, dlatego nie ma w nim mowy o ewentualnych kosztach. Jacek Wezgraj, członek Zarządu Okręgu Partii Razem w Koszalinie, liczy, że samorządowcy dadzą się przekonać i program wejdzie w życie. Wzorem Częstochowy, gdzie miasto na ten cel od 2012 roku wydaje rocznie 120 tysięcy złotych, lub Łodzi czy Sosnowca, gdzie planuje się koszty rzędu sto tysięcy na realizację programu.

W Polsce ok. 1,2 mln osób dotyka problem bezpłodności, a leczenia "in vitro" wymaga blisko 25 tysięcy par. Szacuje, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego w Koszalinie dotyczy 80–100 par.

Obecnie Koszalin przeznacza ponad 200 tys. zł rocznie na trzy programy z zakresu profilaktyki zdrowotnej: szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65 lat, profilaktyczne przeciwko rakowi szyjki macicy HPV i „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz". ©℗

Tekst i fot. (m)

- Razem możemy zrobić wiele dobrego - przekonywała Agata Piotrowska (w środku) z pudełkiem podpisów na Rynku Staromiejskim. Obok stoją: Hanna Kujath i Jacek Wezgraj z partii Razem - Okręg Koszalin.

Komentarze

słuszna inicjatywa
Jeśli chcą mieć mniejszy niż demograficzny to nie 500+, a wspieranie in vitro! Nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć, że ta kasa zwróci się już w pierwszym roku wychowania dziecka.Gdzie logika?
2016-04-21 08:33:39
Polska dla Polakow,
Polki, rodzcie jak nawiecej Polskich dzieci... inaczej PO-litycy z UE w Brukseli nasciagaja Nam rozno-kolorowych tak z Afryki jak i z Azji....!!
2016-04-21 02:02:21
roger
do roboty sie wziąć a nie wiecować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2016-04-20 17:04:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie