sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro

W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro

W Koszalinie jak w Częstochowie. Razem w sprawie in vitro
Data publikacji: 2016-04-20 15:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:00
Wywietleń: 1723 129074

Członkowie partii Razem zebrali i przekazali do koszalińskiego ratusza blisko 1200 podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miejskiej w sprawie programu leczenia niepłodności metodą "in vitro" w Koszalinie.

Aby prezydent Piotr Jedliński i samorząd pochylili się nad dokumentem potrzeba było tysiąc głosów poparcia. Akcja partii była przeciwdziałaniem wobec zapowiedzi zamknięcia programu rządowego i brakiem odzewu ze strony władz na propozycję ze strony Krystyny Kościńskiej, przewodniczącej Rady Miejskiej.

- Koszalinianie podpisywali, bo nie mieli wątpliwości, że metoda "in vitro" jest potrzebna ludziom, którzy chcą mieć dzieci - podkreślała Hanna Kajuth, emerytka.

Projekt obywatelski uchwały nosi charakter intencyjny, dlatego nie ma w nim mowy o ewentualnych kosztach. Jacek Wezgraj, członek Zarządu Okręgu Partii Razem w Koszalinie, liczy, że samorządowcy dadzą się przekonać i program wejdzie w życie. Wzorem Częstochowy, gdzie miasto na ten cel od 2012 roku wydaje rocznie 120 tysięcy złotych, lub Łodzi czy Sosnowca, gdzie planuje się koszty rzędu sto tysięcy na realizację programu.

W Polsce ok. 1,2 mln osób dotyka problem bezpłodności, a leczenia "in vitro" wymaga blisko 25 tysięcy par. Szacuje, że metoda zapłodnienia pozaustrojowego w Koszalinie dotyczy 80–100 par.

Obecnie Koszalin przeznacza ponad 200 tys. zł rocznie na trzy programy z zakresu profilaktyki zdrowotnej: szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65 lat, profilaktyczne przeciwko rakowi szyjki macicy HPV i „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz". ©℗

Tekst i fot. (m)

- Razem możemy zrobić wiele dobrego - przekonywała Agata Piotrowska (w środku) z pudełkiem podpisów na Rynku Staromiejskim. Obok stoją: Hanna Kujath i Jacek Wezgraj z partii Razem - Okręg Koszalin.

Komentarze

słuszna inicjatywa
Jeśli chcą mieć mniejszy niż demograficzny to nie 500+, a wspieranie in vitro! Nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć, że ta kasa zwróci się już w pierwszym roku wychowania dziecka.Gdzie logika?
2016-04-21 08:33:39
Polska dla Polakow,
Polki, rodzcie jak nawiecej Polskich dzieci... inaczej PO-litycy z UE w Brukseli nasciagaja Nam rozno-kolorowych tak z Afryki jak i z Azji....!!
2016-04-21 02:02:21
roger
do roboty sie wziąć a nie wiecować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2016-04-20 17:04:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie