Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

W imię praw i wyzwolenia zwierząt

Data publikacji: 2016-08-27 16:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:13
W imię praw i wyzwolenia zwierząt
 

W czasach, gdy świat nadal się pogrąża w przemocy i okrucieństwie, jest niesprawiedliwy nawet dla ludzi, dyskryminując ich z uwagi na płeć, kolor skóry, pochodzenie, wiarę czy przekonania, - oni postanowili walczyć o prawa zwierząt. Spotkali się w sobotę, w Szczecinie, aby być głosem tych, co sami o równość praw i wyzwolenie nie zdołają prosić: „naszych braci mniejszych".

Data manifestacji - 27 sierpnia - była nieprzypadkowa. Właśnie tego dnia jest obchodzony Światowy Dzień na rzecz Końca Gatunkowizmu: obok rasizmu i seksizmu jednej z - jak uważają obrońcy zwierząt - niesprawiedliwych ideologii.

- Jesteśmy przeciwni wszelkim formom dyskryminacji i szowinizmu, także gatunkowemu. Popieramy ideę praw i wyzwolenia zwierząt, dążącą do tego, aby wszystkie świadome i czujące istoty były traktowane jako równe sobie. A każda sytuacja wymagająca wyboru pomiędzy interesem człowieka i zwierzęcia była sprawiedliwie rozpatrywana - przekonywał Łukasz Musiał, lider szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! - Zwierzęta czują ból jak my, więc też jak my mają prawo dążyć spełnienia swych potrzeb i do szczęścia. Dlatego jesteśmy w koalicji „Antyfutro" oraz uczestniczymy w kampanii „Cyk bez zwierząt".

- Jestem wegetarianką od dnia, w którym zrozumiałam, że dłużej nie mogę być hipokrytką: kochać pieski i kotki, a nie interesować się losem innych zwierząt - opowiadała Anna Litkiewicz, szczecinianka. - Myślę, że wiele innych osób zdobyłoby się na tę refleksję, gdyby poznały fakty nt. realiów życia zwierząt hodowanych dla mięsa, mleka, futer, dla jajek. To fabryki okrucieństwa i bezsensownej śmierci. Przyszłam na tę manifestację, aby wyrazić swój sprzeciw wobec okrucieństwa i przemocy, aby stanąć w obronie zwierząt.

Na pl. Solidarności dotarli nie tylko szczecińscy aktywiści, ale również przedstawiciele innych organizacji prozwierzęcych z różnych ośrodków w kraju.

- Przyjechaliśmy do Szczecina, aby pokazać, że osób walczących o dobro i wyzwolenie zwierząt jest wiele. Jesteśmy siłą, którą należy traktować poważnie - mówiła Marta, studentka i aktywistka z Torunia. - Jako ludzie nie mamy prawa zwierząt traktować gorzej niż naszych braci. One także powinny móc liczyć na naszą pomoc w potrzebie, opiekę, na wsparcie, ochronę. I na równe traktowanie.

- Naszym celem jest pokazanie współpracy pomiędzy wszystkimi organizacjami działającymi na rzecz zwierząt. I jedności dla realizacji wspólnego celu, jakim jest zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach - komentował Paweł Frańczuk z łódzkiego oddziału Fundacji Viva! - Pod naszym obywatelskim projektem ustawy O ochronie zwierząt podpisało się ponad 200 tysięcy obywateli. Mimo to od 8 lat spoczywa w sejmowej szufladzie. Walczymy o jej wprowadzenie w życie. Niedawno opublikowaliśmy kompleksowy raport nt. tragicznej sytuacji zwierząt w cyrkach. Zachęcamy do zapoznania się z nim na naszej stronie internetowej i do podpisania petycji do władz, kolejnej społecznej kampanii dla zakazania wykorzystywania zwierząt na arenach.

W Światowy Dzień na rzecz Końca Gatunkowizmu manifestacje, marsze i akcje protestacyjne były organizowane w wielu państwach. W Polsce - demonstracja odbyła się właśnie w Szczecinie. To swoista forma uznania dla pracy lokalnej Koalicji na Rzecz Zwierząt BASTA! oraz solidarności z jej aktywistami.

- Przyjechaliśmy tu także po to, aby przekonać prezydenta Szczecina do wydania zarządzenia zgodnego z sentencją uchwały Rady Miasta Szczecina, podjętą przed kilkoma miesiącami, a dotyczącą zakazania wynajmowania miejskich gruntów dla cyrków ze zwierzętami - dodawała Magdalena Góra z Fundacji Viva!, która na manifestację przyjechała z Łodzi. - Szczecin jest na krótkiej liście miast, które do tej pory nie ucywilizowały lokalnego prawa w tym zakresie. Chociaż taka jest wola zarówno przytłaczającej większości mieszkańców, jak też miejskich radnych. Mamy nadzieję, że prezydent Szczecina nie będzie dłużej ignorował głosów swych wyborców.

Uczestnicy ogólnopolskiej manifestacji w Światowy Dzień na rzecz Końca Gatunkowizmu przeszli głównymi ulicami miasta symboliczną trasą: z pl. Solidarności pod Pomnik Czynu Polaków, po drodze mijając szczeciński magistrat. Skandując m.in.: Dość okrucieństwa! Wolność zwierząt! Na transparentach niosąc hasła: NIE dla mięsa, NIE dla łańcuchów, NIE dla tortur, NIE dla futer, NIE złych schronisk i hodowli, NIE dla polowań. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ela
2016-08-30 16:46:01
Brawo Szczecin. Gdybym była w Polsce tez bym pojechała manifestować. Dobrze, ze cis sie dzieje. Wspaniali młodzi ludzie.
o
2016-08-29 10:38:39
byłem i widziałem... tylko pomoc psychiatry 40 młodym bo główki mają krzywe
Zwierzęta
2016-08-29 08:14:25
Nie porównujmy tzw. dyskryminacji z uwagi na płeć, kolor skóry, czy pochodzenie do zwierząt. No chyba, że ktoś dyskryminuje i nie spożywa samic danego gatunku, bo pochodzą z konkretnego regionu i mają taki, a nie inny kolor skóry.
Lucyna.
2016-08-28 13:00:10
Poziom powyższego wpisu mówi wszystko o jego autorze - pan Jarun z " - pewną dozą nieśmiałości" zapytał. Hipokryzja - była to wielka doza perfidnej złośliwości, z góry zamierzonej.Gdybym chlewa nie łączyła ze świnkami, a uważałabym go za coś parszywie obłudnego i brudnego, to pomyślałabym, że chlew to sumienie pana Jarun. To człowiek stworzył chlew dla świni, natura dala jej las i trufle - wróć do szkoły panie Jarun. Był pan panie Jarun też chłopczykiem, jak ten z Aleppo, ale wyrósł pan na wielkiego niedouczonego hipokrytę. Za cierpienie chłopca z Aleppo, jakby sugerował pana wpis nie odpowiadają zwierzęta - bracia mniejsi w znaczeniu slabsi - wobec mozliwosci perfidnego czlowieka, ale ten sam wredny agresywny, zachłanny gatunek ludzki.
Jarun
2016-08-28 11:08:40
Obrażasz się na prawdę? No pies, jaki ci brat (psubrat-jak mawiał imć Zagłoba). Prosiak to twój "brat mniejszy", no co ty...twoja matka to chyba nie locha? Jak się czujesz ich bratem, to bądź solidarny z nimi i mieszkaj w chlewie. To dziecinne i śmieszne-zjadł mniejszego brata (kanibal!)chociaż "brat mniejszy" był większy i tucznik ważył 140kg. Co prawda znam kilka świń z nazwiska, a ich ryje oglądam w telewizji...ale żeby nazwać ich braćmi. Świnia to świnia - czasami wciela się w człowieka...taka karma. Oczywiście nie męczyć zwierząt, bez potrzeby nie zabijać i mniej jeść mięsa. Bez przesady nazywać zwierzęta "braćmi mniejszymi". Nie tędy droga. Odmawiano Aborygenom, Indianom, Słowianom, Żydom cech ludzkich i tępiono podludzi "dzicz". Płaczesz hipokryto po zwierzętach, a nie żal ci takich małych dzieci - jak ten chłopczyk z Aleppo?
OM
2016-08-28 10:03:29
@ Jarun Nie ma to jak zacząć dzień od obrażania innych ludzi? ;) Na tym właśnie polega między nami zasadnicza różnica, że na demonstrację wyszły osoby, szanujące i ludzi, i zwierzęta, a przeciwko nam występują ci, którzy nie szanują nikogo.
Basta
2016-08-28 08:40:31
Biedni ludzie :(
Jarun
2016-08-28 07:12:19
Pewna młoda aktywistka z zapałem krzyczała: -To są "nasi bracia mniejsi". Z pewną dozą nieśmiałości zapytałem, czy pies to jest też twój mniejszy brat? -Tak!-odrzekła bez wahania. - W takim razie twoja matka to suka. Jak to jest, że np. słoń to mniejszy brat a jest od nas większy? Nie bardzo wiem, co to jest ten cały gatunkowizm? Że wszystkie gatunki są równe? Wszy i kleszcze też?
Sabina
2016-08-28 00:53:31
Wielkie brawa. Zaluje ze nie moge byc z Wami
Czytelnik
2016-08-27 23:07:42
Wciskanie dzieciom plakatów to nie metoda a brak chętnych do protestowania. Propaganda jakich wiele... ps. Kurier dostaje jakieś profity za wspieranie ?
B.Ł
2016-08-27 22:19:00
Wspaniała inicjatywa. Brawo Szczecin!
M.Dem.
2016-08-27 20:16:45
Dobrze, że coś się dla losu zwierzakow organizuje. Dobre w treści hasła są logo organizacyjnym: nie dla polowań, nie dla tortur! Taka młodzież to jest lepsza perspektywa dla naszej przyszłości. To szansa, że będą nami rządzić mądrze, gdy staną się decydentami naszego kraju i naszego losu. Bo żeby rządzić dobrze i mądrze to trzeba umieć się przeciwstawić złym poczynaniom. A ta młodzież właśnie manifestuje przeciwstawienie się narastającej potwornosci w społeczeństwie, jaką jest pasja zbrodni na zwierzętach. ŻYCIE DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE. A przy was odetchna zwierzęta i wiele ludzi

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA