sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Światowy Dzień Walki z Otyłością. Epidemia XXI wieku?

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Epidemia XXI wieku?

Światowy Dzień Walki z Otyłością. Epidemia XXI wieku?
Data publikacji: 2017-10-24 12:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:29
Wywietleń: 1061 298058

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. To okazja do zwrócenia uwagi na to, że otyłość to nie defekt kosmetyczny, ale poważny problem zdrowotny. Z dodatkowymi kilogramami zmaga się coraz więcej Polaków, w tym coraz częściej dzieci i młodzież. Eksperci biją na alarm: już co trzeci 8-latek w Polsce ma nadwagę lub jest otyły.

Zapominamy o spożywaniu pięciu zbilansowanych posiłków dziennie, zastępując je wysokokalorycznymi przekąskami, pijemy zdecydowanie za mało wody i prowadzimy siedzący tryb życia – to nasze główne grzeszki. Tymczasem utrwalane złe nawyki żywieniowe połączone ze stresem, brakiem ruchu i podjadaniem między posiłkami to prosta droga do pojawienia się zbędnych kilogramów. Jeśli w porę nie powiemy temu STOP, z czasem pojawią się także problemy zdrowotne. Ludzie otyli są w daleko większym stopniu niż ludzie szczupli narażeni na udar, miażdżycę; otyłość przyczynia się m.in. do zawałów i powstawania niektórych nowotworów. Nie bez powodu otyłość jest uważana za jedno z najgroźniejszych schorzeń przewlekłych i nazywana jest chorobą XXI wieku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm, ponieważ osób borykających się z problemem nadwagi jest coraz więcej.

Eksperci z Instytutu Matki i Dziecka dowiedli, że to, co jemy w wieku niemowlęcym i we wczesnym dzieciństwie, ma duży wpływ na to, jak będziemy wyglądać w przyszłości. „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok” wykazało, że co trzecie dziecko między 5 miesiącem, a 3 rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała. Podobnie jak zbyt wczesne odstawienie od piersi i przedwczesne rozszerzanie diety, również niskie spożycie warzyw może prowadzić do otyłości – zauważają eksperci.

Aż 88 proc. dzieci po 1. roku życia otrzymuje w codziennej diecie zbyt mało warzyw. Co więcej, w tej grupie wiekowej aż 83 proc. dzieci dostaje posiłki dosalane, a 75 proc. spożywa nadmierną ilość cukru. Maluchy są nie tylko źle karmione, ale często wręcz przekarmiane. Badanie wykazało, że tylko ok. 15 proc. dzieci po 1. roku życia nie podjada między posiłkami, a co dziesiąte dostaje 10 lub więcej posiłków na dobę! Eksperci są zgodni – to poważne błędy żywieniowe, które w przyszłości mogą prowadzić do nadwagi lub otyłości.

(oprac. żan)

Na zdjęciu: Żywienie się fast foodami i brak warzyw w codziennej diecie to prosta droga do otyłości.

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Obrzydliwość na ulicach...
Normalnych coraz mniej... Przelewające się sadło w leginsach, zady młodych dziewuch jak u tucznych świń... Mnogość kanciaków- wysokość równa szerokości i wiecznie coś żrą... To samo z ich dzieciarnią!
2017-10-24 18:32:17
smys
nie widze nic zlego w otylosci. przynajmniej w zimie mam pewnosc ze nie bede marzl czekajac na tramwaj. teraz zrobila sie wielka moda na chodzace szkielety a zapominamy ze ludzie zawsze cenili sobie tluszcz co widac na starych rycinach. BMI 35 ok!!!
2017-10-24 14:21:02
Pycha
Mniam, i jak tu nie zjeść takiego pysznego hamburgerka ze zdjęcia.
2017-10-24 14:11:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy