Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Uwaga na cukrzycę!

Data publikacji: 14 listopada 2017 r. 08:38
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:55
Uwaga na cukrzycę!
 

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób. Spora część nawet o tym nie wie. Tymczasem choroba ta może prowadzić do udaru, ślepoty, niewydolności nerek, amputacji kończyn, a nawet śmierci. Niestety chorych wciąż przybywa. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Cukrzycy. To okazja do tego, żeby zwrócić uwagę na potrzebę diagnozowania i zmiany stylu życia.

– Od momentu zachorowania do zdiagnozowania cukrzycy mija od 2 do 10 lat – mówi Katarzyna Mandes, pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna w Szkole Cukrzycy działającej w szpitalu w szczecińskim Zdunowie. – To dotyczy głównie cukrzycy typu 2., bo typ 1. przebiega gwałtowniej. Tymczasem im szybciej dowiadujemy się o chorobie, tym skuteczniej możemy oddalać powikłania.

Niestety zbyt często choroba diagnozowana jest dopiero w momencie, gdy już się one pojawiają.

– Mamy na przykład pacjenta, który o tym, że ma cukrzycę, dowiedział się dopiero wówczas, gdy z udarem (będącym już konsekwencją cukrzycy – red.) trafił do szpitala – przyznaje edukatorka Szkoły Cukrzycy. – Cukrzyca jest chorobą postępującą, więc nie możemy zapewnić, że przy stosowaniu się do zaleceń powikłania w ogóle nie wystąpią. Ale możemy je naprawdę istotnie odsunąć w czasie. Jeśli ktoś zachoruje w wieku 45 lat, to bez odpowiedniego postępowania powikłania może odczuć już po kilku latach i wyrządzą one olbrzymie szkody. Ale możemy je odłożyć o 30 lat i więcej, czyli do późnej starości.

Chorobę można zdiagnozować przez proste badanie krwi. Powinna się mu poddać każda osoba po 45. roku życia. A osoby, które są bardziej narażone na zachorowanie (przez nadwagę, niską aktywność fizyczną, niewłaściwe odżywianie, obciążenia rodzinne), nawet wcześniej.

– Ale bardzo ważna jest profilaktyka – podkreśla pielęgniarka. – Zwłaszcza u młodzieży, która dzisiaj jest tak mało aktywna fizycznie. W tej profilaktyce istotne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowe odżywianie, ogólnie zdrowy styl życia…

Podobne zalecenia dotyczą także tych, u których choroba jest już zdiagnozowana.

– I nie mówimy tutaj o diecie, bo dieta kojarzy się z krótkotrwałą zmianą odżywiania dla zrzucenia paru kilogramów – podkreśla pielęgniarka. – Tutaj chodzi o wprowadzenie odpowiednich zasad odżywiania w cukrzycy już na całe życie.

U pacjentów w stanach przedcukrzycowych może wystarczyć (przynajmniej na pewien czas) właśnie zmiana stylu życia (sposobu odżywiania i aktywności). U osób ze zdiagnozowaną cukrzycą dochodzi też konieczność przyjmowania leków doustnych lub zastrzyków z insuliną.

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Wikipedia

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ja
2017-11-14 14:53:09
rodzice powinni czytac książki o dzieciach jak im zapewnić zdrowe dorastanie, w ramch realizacji progreamu zdrowotnego "zdrowie dzieci"
Czego sie Jas nie nauczy... ? ?
2017-11-14 11:48:45
I dobrze bylo by, by rowniez juz w Przedszkolach i Szkolach informowano dzieci i mlodziez o prawidlowym stylu zycia... i sposobach prawidlowego odzywiania sie !!
Podstwowe zasady
2017-11-14 11:38:28
OGRANICZYC ilosc spozywanych tluszczow np. Mleko NIE 3-4 %... a 0,5 %... podobnie z maslem, margarynami, serami czy smietanami i roznego rodzaju slodyczami takimi jak cukierki, czekolady, slodkie ciasta itp. ! Oraz odzywianie sie z duza iloscia warzyw i owocow i jak najwiecej ruchu na swiezym powietrzu... chocby "nie co szybszy" spacer 0,5 - 1,0 godziny dziennie !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA