Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Uwaga na aplikacje – nie tylko „postarzeniową”

Data publikacji: 22 lipca 2019 r. 08:44
Ostatnia aktualizacja: 26 lipca 2019 r. 11:51
Uwaga na aplikacje – nie tylko „postarzeniową”
 

Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności. 

Analizy pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji - to kroki, które podjęło Ministerstwo Cyfryzacji i CSIRT NASK w związku z dużym zainteresowaniem jedną z aplikacji do przeróbki zdjęć.

Media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć. Różni eksperci wskazują na możliwe ryzyka związane z nieodpowiednią ochroną prywatności użytkowników. Ta kwestia będzie przedmiotem analizy, którą przeprowadzi Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji. Na podstawie jej wyników zapadnie decyzja o ewentualnych dalszych krokach.

Dodatkową kwestię analizuje natomiast CSIRT NASK ( zespół monitorujący polską cyberprzestrzeń, reagujący na incydenty). Jego rolą jest sprawdzenie aplikacji pod kątem bezpieczeństwa informacji, m.in. ustalenie, gdzie trafiają dane użytkowników. Jej wyniki powinny być niebawem znane.

Ponadto, eksperci CSIRT NASK na bieżąco i stale będą analizowali - pod kątem bezpieczeństwa (danych, informacji, itp.) - dostępne aplikacje mobilne dla dzieci i młodzieży.

- W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa, może mieć poważne skutki. Dlatego uruchomimy też specjalny punkt konsultacyjny.

Każdy, kto będzie miał jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą bezpieczeństwa aplikacji, będzie mógł zapytać ekspertów NASK, czy jego obawy są słuszne. Wystarczy, że zgłosi je zespołom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet (dyzurnet@dyzurnet.pl), którzy odpowiedzą na jego pytania.

- Chcemy, aby takie punkty konsultacyjne pojawiły się w całym kraju. Pracujemy nad tym – dodaje Marek Zagórski. – Planujemy ponadto kampanię edukacyjno-informacyjną poświęconą szeroko rozumianemu bezpieczeństwu w sieci.

MC ma kilka rad dla tych, którzy ochoczo instalują wszystkie mobilne nowinki:

• upewniajcie się, że zainstalowane aplikacje są bezpiecznie skonfigurowane i chronią Waszą prywatność,

• instalacja i/lub konfiguracja aplikacji mobilnej często wymaga udzielenia jej pewnych uprawnień – zastanówcie się dwa razy zanim nadacie jej te uprawnienia, pomyślcie, czy naprawdę potrzebujecie ich wszystkich do wykonywania swoich funkcji,

• pobierajcie aplikacje tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł,

• każda aplikacja może posiadać luki, których efektem jest naruszenia kwestii prywatności - instalujcie tylko te aplikacje, których potrzebujecie i z których korzystacie,

• usuńcie aplikacje, z których nie korzystacie.

- Pamiętajcie o tym na co dzień. Chrońcie swoją prywatność - apeluje resort cyfryzacji.

(g)

Fot. MC

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

I po co... nam to bylo ??
2019-07-22 23:25:33
Czyli ze: i Hakerzy rozszyfrowuja... "prawie wszystko i prawie wszystkich" !!
- jakakobyły
2019-07-22 12:55:47
pamiętam jeszcze tzw. PO_kemony. Jaja były gdy idoici włazili pod samochody i pociągi. W tym wypadku "troska" ma jednoznaczny przekaz; - to "rusek" wymyślił tę aplikację i Putin-świnia zbiera dane. Inni, np. "pejsboki" nie zbierają.
f
2019-07-22 09:52:23
Tylko głupcy dają się ponieść tak masowej fali rozrywki dla pospólstwa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA