poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > O przyszłość pl. Orła Białego. Podeszwik odpowiada Orłowskiemu

O przyszłość pl. Orła Białego. Podeszwik odpowiada Orłowskiemu

O przyszłość pl. Orła Białego. Podeszwik odpowiada Orłowskiemu
Data publikacji: 2019-02-20 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 1340 376568

Miejska agora, plac miejski czy raczej wyrób rynkopodobny? Trwa publiczna dyskusja na temat przyszłości pl. Orła Białego. Właśnie przedstawiliśmy polemikę architekta Marka Orłowskiego, współwłaściciela pracowni, której koncepcja wygrała w niedawno rozstrzygniętym konkursie na zagospodarowanie tego placu Starego Miasta. Czas na kolejny głos.

Tym razem należy on do Igora Podeszwika, prawnika i lidera Inicjatywy „Nowy Szczecin”, który w liście otwartym do prezydenta zaproponował zorganizowanie tzw. okrągłego stołu dla pl. Orła Białego. Sugestia – przypomnijmy – została przyjęta pozytywnie, choć prezydent Piotr Krzystek jeszcze nie wskazał ani daty, ani miejsca tegoż spotkania.

„Szczecin zasługuje na rynek z prawdziwego zdarzenia, tętniący życiem, także po godzinie 22. To powinien być nasz kierunek, odważny, na miarę wizjonerskiego miasta.

W 2017 roku pytałem w liście otwartym, czy SARP Szczecin to niezależne stowarzyszenie, które za cel obrało sobie kreowanie miastotwórczych zmian w dziedzinie architektury, czy stowarzyszenie zależne od miasta, które przez współorganizowane z nim konkursy architektoniczne, zamierza realizować wizje odpowiadające prezydentowi miasta, który tkwi w paradygmacie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Wizje, które w rzeczywistości są półśrodkami. A pytałem w kontekście rewitalizacji al. Wojska Polskiego, gdzie wspólnie z miastem, tak jak teraz, SARP Szczecin opowiedział się za zachowawczą wizją, wbrew wnioskom z chociażby Westivalu Architektury.

Zapytałem także, czy również na plac Orła Białego SARP Szczecin zorganizuje wspólnie z miastem konkurs architektoniczny. Odpowiedź już znamy, a wybrane rozwiązanie po raz kolejny odpowiada władzom miasta, ale nie miastu. I trzeba to z całą stanowczością podkreślić. Dlaczego tak się stało? Nie wiem. Wnikliwie przeczytałem regulamin konkursu. Oto fragmenty:

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 20 lutego 2019 r.

(an)

Fot. Archiwum

Komentarze

mieszkańcy
Uwaga na tych niewyżytych, którzy chcą wyżywać się pod naszymi oknami.
2019-02-21 23:00:08
Szczecinianka
Panie Igorze popieram w 1000 % dziękuję za zaangażowanie.
2019-02-21 00:04:03
Mieszkaniec
Po raz kolejny pokazano temu młodemu gdzie jest jego miejsce.Porywa się z motyką na słońce.Musi sie jeszcze wiele nauczyć zanim zacznie próbować rządzić swoimi ideami.Najpierw mieszkańcy a później interesy.Niech się zajmie krzywymi torami tramwajowymi na skrzyżowaniach.Brudnymi nierównymi chodnikami na Starym Mieście I beznadziejną SPP.Tu ma pole do popisu
2019-02-20 22:00:45
rynek tetniacy po 22
to halas, szczochy po bramach i pijacy. naprawde tego nam trzeba?
2019-02-20 13:28:33
:)
Igorek Podszewka pokazał główkę czyli Wiosna idzie. Szkoda że ta Biedronia
2019-02-20 12:42:47
Quistorp
Jak mantra. Powtarzam. Zapoznać się z definicją ekonomicznego pojęcia "PODATEK KATASTRALNY> KATASTRA!, KATASTRA!, KATASTRA!, KATASTRA!Kiedyś słyszałem , jak publicznie św. p. prezydent Lech Kaczyński wypowiadał słowa."Nie pozwolimy, by dorobek życia mieszkańców (np. Placu Orła Białego) był zmarnowany, i dopuścił do ich, tzn, tych mieszkańców, do zubożeni". Po aferze z wieżami J.L.K Tower, sprawa się wyjaśniła. Póki tej ustawy nie ma, dopóty będą takie dysputy. Gangi developerskie grasują. W Szczecinie też.I to by było na tyle i na przedzie.
2019-02-20 12:42:11
Zaraz, zaraz
czy takim centrum miasta tętniącym życiem po 22 nie miał być deptak na ul Księcia Bogusława X? Gdzie redakcja jednej z upadłych gazet ogólnopolskich wspólnie z SENS (Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina) przy pomocy miasta (podziękowanie prezydenta Krzystka za medialny lobbying tejże gazety którego ukoronowaniem był tekst w stylu "3xTak" czyli jeśli mnie pamięć nie myli "Dlaczego zagłosuję na Piotra Krzystka" nadwornego niejakiego Adama Zadwornego) zamknęli ruch kołowy by poprawić komfort i wartość lokalu? Czy dalej aktualne są plany zamknięcia ulicy Jana z Kolna tak by "przybliżyć" miasto do Odry?
2019-02-20 12:35:44
Minister
Jak mieszkaniec Placu Orła Białego jestem za pozostawieniem tam miejsc parkingowych.
2019-02-20 12:31:47
entuzjasta
Postawcie tam "Frygę" tylko trzy razy większą z wodotryskiem i żeby się naprawdę obracała.
2019-02-20 12:26:36
Arogancja Igorka Podeszwika
Ten typ jest tak samo arogancki, jak władze miasta i SARP. Bezczelnie zlekceważył mieszkańców czy rady osiedli, nie zapraszając ich do tego swojego okrągłego stołu. Bo mieszkańców trzeba mieć gdzieś, wszystko omawiać za ich plecami. Mieszkańcy się nie znają. Nie zaprosił nawet architektów z ZUTu... Taka jest prawda o tym całym jednoosobowym aktywiście z Nowego Szczecina, którego cała siła wywodzi się z protestu przeciwko budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Inaczej jego strony na facebooku nie obsikałby nawet pies z kulawą nogą. Dopiero potem przemianował tę swoją stronkę na Nowy Szczecin.
2019-02-20 11:39:01
@ja
"wokół placu mamy 2 banki i 2 szkoły + kilka biur" oraz budynki mieszkalne.
2019-02-20 11:33:02
Pablo E.
A czystek rozebrał rynek w Dąbiu i teraz w pobliżu uruchomił parking płatny. Dacie wiarę...
2019-02-20 11:26:11
tollo
To prawda władze miasta ignorują oczekiwania mieszkańców.Tyle młodych opuszcza miasto bo widzą źe nie rozwija się tak jak inne polskie miasta.
2019-02-20 11:09:36
Grześ
Odp."ja" Dlatego trzeba zmienić ten plac na taki źe będzie mógł żyć nawet po 22.Nie musimy żyć w tym co jest ale zmieniać na lepsze. Po gruntownej przebudowie można spełnić oczekiwania mieszkańców. Zamiast Fabryki Wody zrobić w końcu ten RYNEK ORŁA BIAŁEGO.
2019-02-20 11:02:42
Westival
Zagospodarowanie placu Orła Białego jako przestrzeni publicznej trzeba rozważać z perspektywy urbanistycznej miasta, a nie w kategoriach obiektu architektury. Dlatego też nie SARP, a bardziej TUP (Towarzystwo Urbanistów Polskich) powinno organizować i rozstrzygać taki konkurs.
2019-02-20 10:51:46
hari
Miasto powinno mieć włodarza, który je kocha, ale "jak wybraliśta, tak mata"
2019-02-20 09:25:09
ja
To miejsce tetni życiem po 22 tylko raz w roku: kiedy jest pasterka w katedrze. Spójrzmy realnie- wokół placu mamy 2 banki i 2 szkoły + kilka biur. Wszystko zamyka sie gora o 18. Banki i szkoły raczej sie nie wyprowadza. Dwie restauracje i dwie kawiarnie przyciągają ludzi i to jest maksimum możliwości. Można by tylko to miejsce jakoś uporządkować bo ani to skwer ani parking. Pan Podeszwik kręci aferę w swoim stylu i zaczyna być męczący.
2019-02-20 08:14:33
@&@
Szczecin zasługuje na rynek z prawdziwego zdarzenia, tętniący życiem, także po godzinie 22. To powinien być nasz kierunek, odważny, na miarę wizjonerskiego miasta - ma pan 100% racji ale wizjonerstwo u niejakiego Krzystka jest niemożliwe.
2019-02-20 07:56:40