Sobota, 05 lipca 2025 r. 
REKLAMA

Uszczelnianie polskich granic. Poznaliśmy szczegóły [GALERIA]

Data publikacji: 04 lipca 2025 r. 17:41
Ostatnia aktualizacja: 04 lipca 2025 r. 23:41
Uszczelnianie polskich granic. Poznaliśmy szczegóły
O czasowym przywróceniu kontroli na granicy z Niemcami oraz Litwą zdecydował polski rząd. Jak w tej kwestii będą współdziałały służby mundurowe w Zachodniopomorskiem, poinformował w piątek (4 lipca) - na specjalnie zwołanej konferencji prasowej - wojewoda Adam Rudawski, w asyście (od lewej): Łukasza Lendnera - dyrektora szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kmdr SG Wojciecha Heninborcha - zastępcy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk Bartosza Chudzińskiego - z-cy komendanta szczecińskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej, insp. Szymona Sędzika - komendanta wojewódzkiego policji, płk Dariusza Szypura - dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. Arleta Nalewajko  

W poniedziałek (7 lipca) powracają kontrole na granicy z Niemcami, także z Litwą. Czasowo - na 30 dni. W Zachodniopomorskiem granicę będzie można przekraczać w 19 punktach - za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. „Nie chodzi o blokowanie granicy, lecz o jej zabezpieczenie przed nielegalną imigracją. Nie chcemy przeszkadzać obywatelom Polski oraz turystom, a też osobom dojeżdżającym do pracy, w codziennym przekraczaniu granicy" - zapowiada wojewoda zachodniopomorski.

O czasowym przywróceniu kontroli na granicy z Niemcami oraz Litwą zdecydował polski rząd. Rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od poniedziałku (7 lipca). Zatem także na zachodniopomorskim odcinku granicy z Niemcami w gestii Straży Granicznej będzie przeprowadzanie wyrywkowych kontroli podróżujących.

Przekraczanie granicy będzie możliwe wyłącznie w 19 punktach, co oznacza zamknięcie przejść na popularnych trasach rowerowych (np. Barnisław, Bobolin, Pargowo, gm. Kołbaskowo) oraz trasach kajakowych i żeglownych - granica na Odrze w rejonie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. Za wyjątkiem plaży łączącej Polskę i Niemcy w Świnoujściu.

Za niedostosowanie się do tych zaleceń będzie groziła kara grzywny - od 500 do 1 tys. złotych. Natomiast w przypadku działań o charakterze kryminalnym, jak np. organizowania nielegalnej imigracji, grozi odpowiedzialność karna: od 3 do 8 lat pozbawienia wolności.

- Kontrole będą miały charakter wyrywkowy. Nie chcemy utrudniać życia mieszkańcom, hamować przepływu ludzi i towarów. Codzienne wyjazdy do pracy za granicę powinny się odbywać bez większych utrudnień. Liczymy na zrozumienie - zapewniał kmdr SG Wojciech Heninborch, zastępca komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - Z naszej strony nie ma ku temu przesłanek, ale skoro jest zapotrzebowanie społeczne, to zweryfikujemy poziom nielegalnej imigracji, ewentualne punkty i kanały przerzutowe. Nie podejrzewamy służb niemieckich o przemycanie ludzi do Polski. Jeżeli dany obcokrajowiec ma tzw. tytuł pobytowy w Polsce, odpowiednie dokumenty, to nie wyobrażam sobie, jak mielibyśmy nie przyjąć takiej osoby na teren naszego kraju.

Z danych Straży Granicznej wynika, że na zachodniopomorskim odcinku granicy w ubiegłym roku strona niemiecka przekazała polskiej około 800 osób, które nielegalnie przedostały się do RFN, a miały zalegalizowany pobyt na terenie Polski. Natomiast w r. bieżącym - 550. W tym czasie zaledwie 12 obcokrajowców SG zawróciła do Niemiec, wyłącznie z powodu błędów w procedurze deportacyjnej, popełnionych przez stronę niemiecką. „Przypadków wypychania cudzoziemców na stronę innego państwa brak" - dodawał kmdr SG Wojciech Heninborch.

W uszczelnianiu granicy i wyrywkowych kontrolach funkcjonariusze Straży Granicznej będą współdziałali z przedstawicielami innych służb mundurowych: policji, żandarmerii wojskowej, wojsk obrony terytorialnej. Łącznie - na zachodniopomorskim odcinku granicy - po 400 funkcjonariuszy dziennie.

- Zadbamy o ład i bezpieczeństwo w strefie przygranicznej. Będziemy egzekwować prawo. Czyli także prawo o zgromadzeniach - zapewniał insp. Szymon Sędzik, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie.

Tymczasem na kilku zachodnich przejściach granicznych, także w naszym województwie, koczują grupy samozwańczych „obrońców granic".

- Mam nadzieję, że widok profesjonalnego zabezpieczenia granicy przez służby mundurowe uspokoi członków tych grup. Przypomnę: każdy ma prawo do swobodnego wyrażania opinii, ale też każdego obowiązują przepisy ustawy o zgromadzeniach. Nikomu nie wolno przeszkadzać w działaniach Straży Granicznej, ani też zastępować tej formacji. Nikt poza służbami mundurowymi nie może zatrzymywać pojazdów do kontroli - zwracał uwagę wojewoda Adam Rudawski. - Dla zapewnienia bezpieczeństwa na granicy potrzebujemy profesjonalnej kontroli ze strony służb, nie kibiców. ©℗

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wocia
2025-07-04 22:49:00
Spytać należy dlaczego to Policja ma pilnować granic? Znowu mamy zbyt mało funkcjonariuszy SG i trzeba łatać braki Policją, której szeregi są przetrzebione od dawna... Wojsko nie będzie łaskawe ruszyć z koszarów?
@Brak przypadkow
2025-07-04 22:41:15
Migranci są tylko w oczach tych co biją pianę polityczną... Szałabawka Matecki Bąkiewicz
Brak przypadkow
2025-07-04 21:45:05
wypychania migrantow? To co my widzimy na filmach z granicy ?
Morski
2025-07-04 19:31:02
Ładnie się prezentuje Pan l zastępca mosg.. na tym stanowisku już jakieś 25 lat, a on wiecznie młody..
Temu panu dziękujemy
2025-07-04 18:56:57
Ten zastępca komendanta SG do wymiany. Wielu rzeczy ten gościu nie potrafi sobie wyobrazić. Za mała wyobraźnia na to stanowisko. Przy okazji wyrazy szacunku dla obywatelskich obrońców granicy, którym pan komendant milicji tak grozi. Naród jest z wami, a nie z nim.
Pytanie :
2025-07-04 18:10:53
Od kiedy i dlaczego Kurier Szczeciński stał się tubą polityczną PIS ?? Zaznaczam redakcjo ,że robię zdjęcia wysłanych komentarzy... W ramach zbiórki materiałów...za bezpodstawne niepublikowanie komentarzy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA