Czwartek 23 września 2021r. 
REKLAMA

Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci

Data publikacji: 2018-06-05 17:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci
 

Formalnie to mebel miejski, element małej architektury - o funkcji użytkowej - czyli ławka. Tyle że ze światłym przesłaniem: „Usiądź na 1 tonie CO2. Drewno magazynuje CO2, co korzystnie wpływa na klimat".

I właśnie TO, co korzystnie wpływa na klimat, zostało - jak widać - wycięte, aby odwiedzający Wyspę Grodzką mogli przeczytać zacytowane przesłanie. Zabijanie to dość kontrowersyjny sposób na edukację społeczną. Choć w wykonaniu Lasów Państwowych - niestety - po lex Szyszko jakby mniej dziwi.

W tej instalacji zastanawia jeszcze jedno: dlaczego kawał litego drewna z takim przesłaniem znalazł się na Wyspie Grodzkiej. Czyli tam, gdzie - przypomnijmy - pół dekady temu zostało wyciętych 375 drzew: pod topór poszły nawet 100-letnie wierzby i 80-letnie dęby, kasztanowce, brzozy, klony i wiązy o obwodach pni sięgających 2 m, a przy tym jeszcze „drobiazg" - ponad 2 tys. m kw. krzewów. Gdzie miała być - ale nigdy nie nastąpiła - z tego powodu kompensacja dla środowiska w postaci nowych nasadzeń: 141 młodych drzew.

Ta ławka z litego drewna będzie szczecinianom i odwiedzającym Marinę Szczecin jeszcze długo przypominać i o genezie plaży Wyspy Grodzkiej, i o lex Szyszko. Niestety. Aby kiedyś wybrzmieć - jak słowa Szymona Hołowni: „Nie zapomnę. Może ktoś jeszcze też nie zapomni. Ta pamięć się w nas odłoży, jestem tego pewien, i za jakiś czas - bo przyjdzie taki czas - zrobi z tym to, co potrzeba". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k
2018-06-06 09:47:47
Pokrętny wywód autora . Owszem może drzewa i krzewy na wyspie były wartością większą niż okazja do grzania d... na piachu . Produkowały tlen , asymilowały CO2 I UPIĘKSZAŁY KRAJOBRAZ . Tylko co ma do tego Szyszko ,że w Szczecinie chcieli plaży ?I czy ten blok drewna gdyby nie stal się ławką , to dalej byłby drzewem , czy materiałem budowlanym ? Tak , czy siak - drewno jest takim materiałem i po to sadzi się w lasach drzewa i je pielęgnuje by -niestety - ludziom ...ale i przyrodzie służyły .A jeżeli ktoś uważa inaczej - to niech mieszka w betonie , chodzi w plastiku i je glony / też żywe organizmy / ... i niech nic nie je !
Do znakow interpunkcyjnych
2018-06-06 08:49:41
Dla Ciebie V oddzial w Zdrojach. I nie pij tyle. Buziaczki
Niestety
2018-06-05 22:24:58
Szyszko był przekleństwem Polski, ale na szczęście już go nie ma.
Bardzo dobra instalacja!
2018-06-05 20:35:39
Lecz się kobieto. Co ma lex Szyszko (najbardziej wolnościowa ustawa jaka się nam trafiła od 89 roku - niestety na krótko) do wycięcia "pół dekady temu" drzew na wyspie Grodzkiej? Instalacja, której nie rozumiesz daje wizualnie do zrozumienia, że drzewa nie tylko zużywają CO2 w procesie fotosyntezy, ale też magazynują CO2 w sobie, co musi być uwzględnione w bilansie CO2. Tę rolę lasu forsował na szczycie klimatycznym w Paryżu właśnie min. Szyszko. Prawdopodobnie jest ona nie w smak jaśnie oświeconym krajom Zachodu, które już swoje lasy dawno wyrżnęły i szukają jelenia na zakup ich rozwiązań "ekologicznych". Dążąc do celu nie cofają się przed finansowaniem oszołomstwa, które ma w niepokornych krajach zrobić odpowiedni "klimat". Boli prezentowanie polskiej myśli i osiągnięć polskich leśników i dendrologów? Blondynka czy zadaniowana?
;;;;;;;;;;
2018-06-05 17:24:29
Palacze papierochów też będa? bo przeciez codziennie zatruwaja siebie,innych-biernie i srodowisko, a jeden kiep zatruwa 1m3 powietrza i wody, na przystankach komunikacji miejskiej kazdy smierdziel pali gdzie chce i ile chce mimo kary do 500zl sluzby nie reaguja,pal papierochy-narzekaj na smog, apel do palaczy po co wy to palicie ,zeżryjcie to ,100% syfu bedziecie miec w zoladku i organizmie a innych nie bedziecie truc, PALACZU ŻRYJ !!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ