środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci

Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci

Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci
Data publikacji: 2018-06-05 17:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:12
Wywietleń: 2468 331437

Formalnie to mebel miejski, element małej architektury - o funkcji użytkowej - czyli ławka. Tyle że ze światłym przesłaniem: „Usiądź na 1 tonie CO2. Drewno magazynuje CO2, co korzystnie wpływa na klimat".

I właśnie TO, co korzystnie wpływa na klimat, zostało - jak widać - wycięte, aby odwiedzający Wyspę Grodzką mogli przeczytać zacytowane przesłanie. Zabijanie to dość kontrowersyjny sposób na edukację społeczną. Choć w wykonaniu Lasów Państwowych - niestety - po lex Szyszko jakby mniej dziwi.

W tej instalacji zastanawia jeszcze jedno: dlaczego kawał litego drewna z takim przesłaniem znalazł się na Wyspie Grodzkiej. Czyli tam, gdzie - przypomnijmy - pół dekady temu zostało wyciętych 375 drzew: pod topór poszły nawet 100-letnie wierzby i 80-letnie dęby, kasztanowce, brzozy, klony i wiązy o obwodach pni sięgających 2 m, a przy tym jeszcze „drobiazg" - ponad 2 tys. m kw. krzewów. Gdzie miała być - ale nigdy nie nastąpiła - z tego powodu kompensacja dla środowiska w postaci nowych nasadzeń: 141 młodych drzew.

Ta ławka z litego drewna będzie szczecinianom i odwiedzającym Marinę Szczecin jeszcze długo przypominać i o genezie plaży Wyspy Grodzkiej, i o lex Szyszko. Niestety. Aby kiedyś wybrzmieć - jak słowa Szymona Hołowni: „Nie zapomnę. Może ktoś jeszcze też nie zapomni. Ta pamięć się w nas odłoży, jestem tego pewien, i za jakiś czas - bo przyjdzie taki czas - zrobi z tym to, co potrzeba". ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci Usiądź na jednej tonie CO2, czyli instalacja ku pamięci

Komentarze

k
Pokrętny wywód autora . Owszem może drzewa i krzewy na wyspie były wartością większą niż okazja do grzania d... na piachu . Produkowały tlen , asymilowały CO2 I UPIĘKSZAŁY KRAJOBRAZ . Tylko co ma do tego Szyszko ,że w Szczecinie chcieli plaży ?I czy ten blok drewna gdyby nie stal się ławką , to dalej byłby drzewem , czy materiałem budowlanym ? Tak , czy siak - drewno jest takim materiałem i po to sadzi się w lasach drzewa i je pielęgnuje by -niestety - ludziom ...ale i przyrodzie służyły .A jeżeli ktoś uważa inaczej - to niech mieszka w betonie , chodzi w plastiku i je glony / też żywe organizmy / ... i niech nic nie je !
2018-06-06 09:47:47
Do znakow interpunkcyjnych
Dla Ciebie V oddzial w Zdrojach. I nie pij tyle. Buziaczki
2018-06-06 08:49:41
Niestety
Szyszko był przekleństwem Polski, ale na szczęście już go nie ma.
2018-06-05 22:24:58
Bardzo dobra instalacja!
Lecz się kobieto. Co ma lex Szyszko (najbardziej wolnościowa ustawa jaka się nam trafiła od 89 roku - niestety na krótko) do wycięcia "pół dekady temu" drzew na wyspie Grodzkiej? Instalacja, której nie rozumiesz daje wizualnie do zrozumienia, że drzewa nie tylko zużywają CO2 w procesie fotosyntezy, ale też magazynują CO2 w sobie, co musi być uwzględnione w bilansie CO2. Tę rolę lasu forsował na szczycie klimatycznym w Paryżu właśnie min. Szyszko. Prawdopodobnie jest ona nie w smak jaśnie oświeconym krajom Zachodu, które już swoje lasy dawno wyrżnęły i szukają jelenia na zakup ich rozwiązań "ekologicznych". Dążąc do celu nie cofają się przed finansowaniem oszołomstwa, które ma w niepokornych krajach zrobić odpowiedni "klimat". Boli prezentowanie polskiej myśli i osiągnięć polskich leśników i dendrologów? Blondynka czy zadaniowana?
2018-06-05 20:35:39
;;;;;;;;;;
Palacze papierochów też będa? bo przeciez codziennie zatruwaja siebie,innych-biernie i srodowisko, a jeden kiep zatruwa 1m3 powietrza i wody, na przystankach komunikacji miejskiej kazdy smierdziel pali gdzie chce i ile chce mimo kary do 500zl sluzby nie reaguja,pal papierochy-narzekaj na smog, apel do palaczy po co wy to palicie ,zeżryjcie to ,100% syfu bedziecie miec w zoladku i organizmie a innych nie bedziecie truc, PALACZU ŻRYJ !!!!!!!!!!!!!!!!
2018-06-05 17:24:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie