piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Złodzieje pod szczególnym nadzorem

Złodzieje pod szczególnym nadzorem

Złodzieje pod szczególnym nadzorem
Data publikacji: 2016-03-13 08:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:56
Wywietleń: 665 123274

Kradzieże drewna w lasach szczecińskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, to zjawisko marginalne. W porównaniu do innych regionów kraju mamy pod tym względem wręcz przysłowiowy święty spokój. Owszem, do kradzieży jeszcze dochodzi, ale coraz rzadziej i na coraz mniejszą skalę.

W dwóch, trzech nadleśnictwach tzw. ściany wschodniej (przeciętnie zajmujących obszar 20 tys. ha) dokonuje się więcej przestępstw w lasach, niż w całej szczecińskiej RDLP. Wynika to nie tylko z wielu powodów np. różnic w dochodach mieszkańców, ale także z „tradycji”. Na terenach na wschód od Wisły, szczególnie w najbiedniejszych regionach, kradzieże drewna i kłusownictwo nie spotykają się jeszcze z mocnym społecznym potępieniem. Świadomość grożących za takie przestępstwa kar nie powstrzymuje przed łamaniem prawa.

Na terenie naszej RDLP jest wręcz odwrotnie, a na dodatek ludzie, szczególnie ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie lasów, doskonale wiedzą, że coraz skuteczniej działają leśni strażnicy, policja i straże gminne. I, że kary mogą być dotkliwe. Wiedzą także, że w wielu nadleśnictwach może działać monitoring oraz inne techniki „odstraszające” potencjalnych złodziei. Dlatego już w 2011 roku, w RDLP w Szczecinie, dysponującej największą ilością lasów w kraju (prawie 700 tys. ha) skalę kradzieży zamknięto w kwocie ok. 300 tysięcy złotych. To w porównaniu do milionowych strat ściany wschodniej prawie tyle, co nic...

Złodzieje drewna uaktywniają się szczególnie na przełomie jesieni i zimy. Kradną wtedy drewno na opał. W pozostałych porach roku kradzieży jest zdecydowanie mniej. Na spadek kradzieży w lasach mają też wpływ akcje leśników, dzięki którym ubożsi ludzie mogą kupić tańsze drewno albo otrzymać je od gminnych ośrodków pomocy społecznej. A drewno z lasów w ilościach „detalicznych” może kupić każdy.

W naszym regionie nie stwierdzono dotąd działania zorganizowanych... gangów złodziei drewna. I wątpliwe jest, by takowe powstały. Tym bardziej, że leśnicy i straże leśne doskonale wiedzą kiedy i gdzie może dojść do ewentualnych kradzieży. Ryzyko wpadki dla potencjalnych złodziei jest coraz większe. Tak jak i kary za kradzieże, łącznie z sądowymi wyrokami.©℗
(mos)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Józiek
Wschód od Wisły to bastion pisuarstwa. Wszystko jasne.
2016-03-13 12:57:42
Józiek
Wschód od Wisły to bastion pisuarstwa. Wszystko jasne.
2016-03-13 12:56:13
panie Pakieser
Jakie znasz pan przysłowie z wyrażeniem "święty spokój"? To nie pisz pan,że jest to przysłowiowe.
2016-03-13 12:07:41
jan
Witam! Nie zgadzam się z takim optymizmem,wychodzi na to ,że straż leśna bierze niechlubny przykład z Policji nie interweniując na zgłoszenia o kradzieży drewna usprawiedliwiając złodziei "tak my wiemy o tym tym Panom popsuł się transport i nie wywieżli w terminie i dziś to wykonują za wiedzą Lesniczego" Trzeba pszestrzegać zasady,ze wywóz odbywa sie w dni wyznaczonei koniec.
2016-03-13 11:06:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie