sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?

Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?

Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?
Data publikacji: 2018-05-19 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 5125 328162

To była zielona wyspa w mieście słynącym z zieleni. Teraz jej część zajmuje niewielki budynek i nabrzeże Portu Jachtowego Szczecin, a drugą – działki. W tej pierwszej straszą sztuczne palmy miejskiej plaży: nie rośnie ani jedno drzewo, nawet krzewinka. Za to jest zapadający się grunt z brudnym piaskiem. Pomyśleć, że co najmniej od trzech lat – co wiosnę – na Wyspie Grodzkiej powinno rozkwitać 129 ozdobnych i purpurowych jabłoni. To byłby spektakularny pejzaż i widok z Wałów Chrobrego nie do zapomnienia. Dlaczego magistrat odebrał szczecinianom oraz turystom odwiedzającym gród Gryfa szansę na tak niezwykły spektakl natury?

Od przeszło roku prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków przez Prezydenta Miasta Szczecina, obowiązanego do zajmowania się sprawami majątkowymi Gminy Miasta Szczecin, poprzez podjęcie decyzji o budowie mariny na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie, bez należytego rozeznania o warunkach technicznych i uzyskania ekspertyz w zakresie możliwości lokalizacyjnej obiektów i o warunkach hydrotechnicznych, w wyniku czego doszło do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia Gminie Miasto Szczecin znacznej szkody majątkowej o wartości około 20 milionów złotych”. W odpowiedzi na zawiadomienie złożone przez radną Małgorzatę Jacynę-Witt oraz Arkadiusza Bonę. Wcześniej sprawą zajmowała się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Szczecina.

– Pracowaliśmy w oparciu o uchwałę Rady Miasta. Z niej wypływał merytoryczny zakres naszej kontroli. Można powiedzieć, że był techniczny. Nie analizowaliśmy tej inwestycji pod kątem zieleni – mówi radny Henryk Jerzyk (niezrzeszony), przewodniczący Komisji Rewizyjnej szczecińskiej RM.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 maja 2018 r.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

@&@
Krzystkowi włos z głowy nie spadnie. Ma "chody" w najważniejszym urzędzie w województwie. Na ul. Pawła VI...
2018-06-06 07:49:34
ocet
@sunia Owszem Fryga to była porażka, natomiast Wyspa Grodzka z pewnością nią nie jest. Oddano ją do użytku dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Szczecin i już samo to w sobie jest ogromnym plusem. Lepiej było jak nie można tam było się dostać ? Byłaś tam kiedykolwiek czy tylko marudzisz by pomarudzić?Malkontenctwo w tym mieście wręcz przytłacza. W zeszłym roku plaża cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - mnóstwo rodziców z dziećmi, pełno młodzieży grających w siatkówkę czy inną grę zespołową. Organizowane konkursy, gry zabawy, a wieczorem fajne miejsce do spotkania ze znajomymi z dobrą muzyką. Ehh... odnoszę wrażenie, że najlepiej by było jakby nic nie było robione w tym mieście :/
2018-05-20 10:57:08
"sunia" - tak ! właśnie jest jak piszesz. Ściskam Ci rękę.
.
2018-05-20 09:48:17
sunia
wyspa grodzka to taka kolejna fryga w "rozwoju miasta" - kasa wydana i nic z tego niema dla Szczecina a wladze miejskie sobie komfortowo zyja
2018-05-20 07:41:33
pul-arda
Ale Kitt żeś dołożyła pani radnej X z miasta Y. Gratuluje odwagi, po prostu Emilia Plater.
2018-05-19 22:12:38
Kitt
Najwięksi szkodnicy w mieście to pani radna i jej przydupasy, którzy zresztą bardzo ochoczo się w tym i podobnych wątkach wypowiadają. Ich retoryka jest nie do pomylenia z nikim innym.
2018-05-19 21:49:52
Jakób
@ ocet i @ mpl - to wy swoich gości, po przyjeździe do Szczecina, zabieracie wieczorem na Wyspę Grodzką, żeby podziwiali oświetlony Szczecin? Gratuluję pomysłu! A co z tymi przyjezdnymi, co nie mają rodzin, znajomych w Szczecinie? Jak oni tam trafią, żeby wieczorem brodząc w piachu budowlanym, podziwiać Wały Chrobrego? Jest gdzieś jakaś info na ten temat? W Rotterdamie wielka marina jest wśród wielkich drzew i nikogo nie denerwują liście spadające na jachty, łódki. W Paryżu nad Sekwaną też zrobili plażę. To są fajne pomysły, tylko w Szczecinie wykonanie fatalne. I pytanie do tych, co wiedzą: co się dzieje z Plażą Mieleńską?
2018-05-19 20:59:02
PiSzcząca bida
Prokuratorzy powinni jeszcze się zająć zabetonowaniem Alei Kwiatowej, zadaszeniem pętli na Basenie Górniczym, na którym z rzadka można ujrzeć autobus, a także nowym projektem budowy mostu wzdłuż mostu (Mostu Kłodnego), na który mogą być zmarnotrawione pieniądze unijne. Zabetonowanie Alei Kwiatowej i przebudowa Wyspy Grodzkiej to zapewne realizacja idei Floating Garden 2050. Ciekawe, jak w 2050 r. będą wyglądać te Pływające Ogrody, jeżeli takie działania będą kontynuowane. Na oskalpowaną Grodzką wysypano tony piachu, który spływa do Odry. Ktoś zapewne zapomniał, że piasek jest sinking (tonący) a nie floating (unoszący się na powierzchni). Jak taki piasek zamula dno Odry, to potem trzeba płacić za pogłębianie toru wodnego, żeby jakieś statki mogły wpływać do portu.
2018-05-19 20:46:10
trohan
Piłka plażowa "kopakabana" nie w tym klimacie-wariacie. Brakuje jeszcze palm (plastykowych z Chin) i gawiedź miałaby uciechę. Jak jest tępy naśladowca, to nie ma na niego rady, w lecie... w największy upał będzie chodził w kurtce pikowanej, a jak przyjdzie moda na kożuchy - to w kożuchu. O imitatores, servum pecus! (łac.)
2018-05-19 20:38:24
Ludzie o tak płaskiej korze mózgowej jak ten piach decydują w Szczecinie.
.
2018-05-19 20:33:29
mpl
Z tego co widzę po znajomych to raczej wszyscy akurat plażę na wyspie grodzkiej wszyscy chwalą, to ciekawy pomysł i częste miejsce spotkań. Owszem szkoda żę użyto piachu budowlanego ale bez przesady to nie przekreśla samego pomysłu. A widok wieczorem z "plaży" na oświetlony Szczecin naprawdę robi wrażenie. Zwłaszcza na przyjezdnych. Tak więc nie wiem kto właściwie narzeka? Ludzie ktorzy i tak siedzą w domach i na wyspę nie pójdą?
2018-05-19 19:04:57
Kuba
Www.surfszczecin.club i na około jabłonie brzmi cudownie.
2018-05-19 18:20:53
@Najwieksza Porażka tego Miasta...
Jeszcze większa to SZCZECIŃSKI SZYBKI TRAMWAJ do nikąd z szynami pękającymi co 15ccm!!! A do tego pusty BASEN GÓRNICZY wybudowany za 200 milionów zł!!!
2018-05-19 16:22:00
ruchome piaski
prezio zafundował kupę piasku budowlanego a brudasy mają radochę że mogą nogi sobie tam wyszorować.
2018-05-19 15:13:19
ocet
@Najwieksza Porażka tego Miasta Widziałeś kiedykolwiek plażę między drzewami ? Tak się składa, że ta część wyspy nie jest porażką. Mnóstwo ludzi spędza tam miło czas i chwali sobie tą inicjatywę. Życie w ostatnich latach dzięki inwestycjom w bulwary/marinę i właśnie wyspę wróciło nad rzekę z czego wszyscy powinniśmy się cieszyć. "szczególnie dla tych co zjawiają się w Szczecinie po latach" No pewnie, wówczas było znacznie lepiej prawda ? Smród z Odry przez zanieczyszczenia, rozpadające się nabrzeża i kilku rybaków stojących nad brzegiem rzeki. Rzeczywiście, to był wspaniały wręcz widok.
2018-05-19 14:23:48
Szczecin
Jak dla mnie sam pomysł mariny i plaży jest strzałem w dziesiątkę, od wielu lat takiego miejsca nam brakowało, kto nie korzysta, niech marudzi :)
2018-05-19 14:10:37
Najwieksza Porażka tego Miasta
..to właśnie ta Wyspa!! Straszny widok, szczególnie dla tych co zjawiają się w Szczecinie po latach, przybywają na Wały Chrobrego i.. są w głębokim szoku. Widok jak po wojnie... Czy ktoś policzył ile wszystkich drzew wycięto w tym mieście w ostatnich latach??? Kiedyś zielone miasto, dziś betonowo/asfaltowym się stało..
2018-05-19 13:31:02
JA
Pięknie wygląda Wyspa Grodzka bez drzew. Piotr Krzystek to nasz szczeciński drwal.
2018-05-19 11:45:41
trohan
Oczywiście jak zwykle winnych nie ma. Urzędnicy nie mylą się i nie popełniają błędów. A jeżeli już...to "idą w zaparte".
2018-05-19 09:59:53