sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?

Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?

Wyspa Grodzka. Nic się nie stało?
Data publikacji: 2018-05-19 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:10
Wywietleń: 5125 328162

To była zielona wyspa w mieście słynącym z zieleni. Teraz jej część zajmuje niewielki budynek i nabrzeże Portu Jachtowego Szczecin, a drugą – działki. W tej pierwszej straszą sztuczne palmy miejskiej plaży: nie rośnie ani jedno drzewo, nawet krzewinka. Za to jest zapadający się grunt z brudnym piaskiem. Pomyśleć, że co najmniej od trzech lat – co wiosnę – na Wyspie Grodzkiej powinno rozkwitać 129 ozdobnych i purpurowych jabłoni. To byłby spektakularny pejzaż i widok z Wałów Chrobrego nie do zapomnienia. Dlaczego magistrat odebrał szczecinianom oraz turystom odwiedzającym gród Gryfa szansę na tak niezwykły spektakl natury?

Od przeszło roku prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie „niedopełnienia obowiązków przez Prezydenta Miasta Szczecina, obowiązanego do zajmowania się sprawami majątkowymi Gminy Miasta Szczecin, poprzez podjęcie decyzji o budowie mariny na Wyspie Grodzkiej w Szczecinie, bez należytego rozeznania o warunkach technicznych i uzyskania ekspertyz w zakresie możliwości lokalizacyjnej obiektów i o warunkach hydrotechnicznych, w wyniku czego doszło do sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia Gminie Miasto Szczecin znacznej szkody majątkowej o wartości około 20 milionów złotych”. W odpowiedzi na zawiadomienie złożone przez radną Małgorzatę Jacynę-Witt oraz Arkadiusza Bonę. Wcześniej sprawą zajmowała się Komisja Rewizyjna Rady Miasta Szczecina.

– Pracowaliśmy w oparciu o uchwałę Rady Miasta. Z niej wypływał merytoryczny zakres naszej kontroli. Można powiedzieć, że był techniczny. Nie analizowaliśmy tej inwestycji pod kątem zieleni – mówi radny Henryk Jerzyk (niezrzeszony), przewodniczący Komisji Rewizyjnej szczecińskiej RM.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 18 maja 2018 r.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

@&@
Krzystkowi włos z głowy nie spadnie. Ma "chody" w najważniejszym urzędzie w województwie. Na ul. Pawła VI...
2018-06-06 07:49:34
ocet
@sunia Owszem Fryga to była porażka, natomiast Wyspa Grodzka z pewnością nią nie jest. Oddano ją do użytku dla wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających Szczecin i już samo to w sobie jest ogromnym plusem. Lepiej było jak nie można tam było się dostać ? Byłaś tam kiedykolwiek czy tylko marudzisz by pomarudzić?Malkontenctwo w tym mieście wręcz przytłacza. W zeszłym roku plaża cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - mnóstwo rodziców z dziećmi, pełno młodzieży grających w siatkówkę czy inną grę zespołową. Organizowane konkursy, gry zabawy, a wieczorem fajne miejsce do spotkania ze znajomymi z dobrą muzyką. Ehh... odnoszę wrażenie, że najlepiej by było jakby nic nie było robione w tym mieście :/
2018-05-20 10:57:08
"sunia" - tak ! właśnie jest jak piszesz. Ściskam Ci rękę.
.
2018-05-20 09:48:17
sunia
wyspa grodzka to taka kolejna fryga w "rozwoju miasta" - kasa wydana i nic z tego niema dla Szczecina a wladze miejskie sobie komfortowo zyja
2018-05-20 07:41:33
pul-arda
Ale Kitt żeś dołożyła pani radnej X z miasta Y. Gratuluje odwagi, po prostu Emilia Plater.
2018-05-19 22:12:38
Kitt
Najwięksi szkodnicy w mieście to pani radna i jej przydupasy, którzy zresztą bardzo ochoczo się w tym i podobnych wątkach wypowiadają. Ich retoryka jest nie do pomylenia z nikim innym.
2018-05-19 21:49:52
Jakób
@ ocet i @ mpl - to wy swoich gości, po przyjeździe do Szczecina, zabieracie wieczorem na Wyspę Grodzką, żeby podziwiali oświetlony Szczecin? Gratuluję pomysłu! A co z tymi przyjezdnymi, co nie mają rodzin, znajomych w Szczecinie? Jak oni tam trafią, żeby wieczorem brodząc w piachu budowlanym, podziwiać Wały Chrobrego? Jest gdzieś jakaś info na ten temat? W Rotterdamie wielka marina jest wśród wielkich drzew i nikogo nie denerwują liście spadające na jachty, łódki. W Paryżu nad Sekwaną też zrobili plażę. To są fajne pomysły, tylko w Szczecinie wykonanie fatalne. I pytanie do tych, co wiedzą: co się dzieje z Plażą Mieleńską?
2018-05-19 20:59:02
PiSzcząca bida
Prokuratorzy powinni jeszcze się zająć zabetonowaniem Alei Kwiatowej, zadaszeniem pętli na Basenie Górniczym, na którym z rzadka można ujrzeć autobus, a także nowym projektem budowy mostu wzdłuż mostu (Mostu Kłodnego), na który mogą być zmarnotrawione pieniądze unijne. Zabetonowanie Alei Kwiatowej i przebudowa Wyspy Grodzkiej to zapewne realizacja idei Floating Garden 2050. Ciekawe, jak w 2050 r. będą wyglądać te Pływające Ogrody, jeżeli takie działania będą kontynuowane. Na oskalpowaną Grodzką wysypano tony piachu, który spływa do Odry. Ktoś zapewne zapomniał, że piasek jest sinking (tonący) a nie floating (unoszący się na powierzchni). Jak taki piasek zamula dno Odry, to potem trzeba płacić za pogłębianie toru wodnego, żeby jakieś statki mogły wpływać do portu.
2018-05-19 20:46:10
trohan
Piłka plażowa "kopakabana" nie w tym klimacie-wariacie. Brakuje jeszcze palm (plastykowych z Chin) i gawiedź miałaby uciechę. Jak jest tępy naśladowca, to nie ma na niego rady, w lecie... w największy upał będzie chodził w kurtce pikowanej, a jak przyjdzie moda na kożuchy - to w kożuchu. O imitatores, servum pecus! (łac.)
2018-05-19 20:38:24
Ludzie o tak płaskiej korze mózgowej jak ten piach decydują w Szczecinie.
.
2018-05-19 20:33:29
mpl
Z tego co widzę po znajomych to raczej wszyscy akurat plażę na wyspie grodzkiej wszyscy chwalą, to ciekawy pomysł i częste miejsce spotkań. Owszem szkoda żę użyto piachu budowlanego ale bez przesady to nie przekreśla samego pomysłu. A widok wieczorem z "plaży" na oświetlony Szczecin naprawdę robi wrażenie. Zwłaszcza na przyjezdnych. Tak więc nie wiem kto właściwie narzeka? Ludzie ktorzy i tak siedzą w domach i na wyspę nie pójdą?
2018-05-19 19:04:57
Kuba
Www.surfszczecin.club i na około jabłonie brzmi cudownie.
2018-05-19 18:20:53
@Najwieksza Porażka tego Miasta...
Jeszcze większa to SZCZECIŃSKI SZYBKI TRAMWAJ do nikąd z szynami pękającymi co 15ccm!!! A do tego pusty BASEN GÓRNICZY wybudowany za 200 milionów zł!!!
2018-05-19 16:22:00
ruchome piaski
prezio zafundował kupę piasku budowlanego a brudasy mają radochę że mogą nogi sobie tam wyszorować.
2018-05-19 15:13:19
ocet
@Najwieksza Porażka tego Miasta Widziałeś kiedykolwiek plażę między drzewami ? Tak się składa, że ta część wyspy nie jest porażką. Mnóstwo ludzi spędza tam miło czas i chwali sobie tą inicjatywę. Życie w ostatnich latach dzięki inwestycjom w bulwary/marinę i właśnie wyspę wróciło nad rzekę z czego wszyscy powinniśmy się cieszyć. "szczególnie dla tych co zjawiają się w Szczecinie po latach" No pewnie, wówczas było znacznie lepiej prawda ? Smród z Odry przez zanieczyszczenia, rozpadające się nabrzeża i kilku rybaków stojących nad brzegiem rzeki. Rzeczywiście, to był wspaniały wręcz widok.
2018-05-19 14:23:48
Szczecin
Jak dla mnie sam pomysł mariny i plaży jest strzałem w dziesiątkę, od wielu lat takiego miejsca nam brakowało, kto nie korzysta, niech marudzi :)
2018-05-19 14:10:37
Najwieksza Porażka tego Miasta
..to właśnie ta Wyspa!! Straszny widok, szczególnie dla tych co zjawiają się w Szczecinie po latach, przybywają na Wały Chrobrego i.. są w głębokim szoku. Widok jak po wojnie... Czy ktoś policzył ile wszystkich drzew wycięto w tym mieście w ostatnich latach??? Kiedyś zielone miasto, dziś betonowo/asfaltowym się stało..
2018-05-19 13:31:02
JA
Pięknie wygląda Wyspa Grodzka bez drzew. Piotr Krzystek to nasz szczeciński drwal.
2018-05-19 11:45:41
trohan
Oczywiście jak zwykle winnych nie ma. Urzędnicy nie mylą się i nie popełniają błędów. A jeżeli już...to "idą w zaparte".
2018-05-19 09:59:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie