Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

Urodziny Paprykarza Szczecińskiego

Data publikacji: 30 września 2023 r. 07:20
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2023 r. 20:50
Urodziny Paprykarza Szczecińskiego
Mural na Gocławiu Fot. Krzysztof ŻURAWSKI  

Już w tę sobotę, tj. 30 września świętować będziemy nietypowe, ale bardzo szczecińskie urodziny.

Na terenie Ogrodów Śródmieście przy ul. Wielkopolskiej 19 odbędzie się wspólne świętowanie rocznicy powstania paprykarza. Organizatorami imprezy jest Dom Kultury „Słowianin”, Ogrody Śródmieście oraz Made in Szczecin – sklep z lokalnymi produktami szczecińskimi. Sklep prowadzi od kilku lat Małgorzata Wolff, z której inicjatywy powstał również nieformalny klub pod nazwą „Zakręceni Paprykarze”.

– Klub tworzą osoby wytwarzające i wspierające pozytywną modę na Szczecin – mówi Małgorzata Wolff. – Dzięki nim miasto ma swój własny i niepowtarzalny klimat. Niektóre z tych osób to wręcz jednoosobowe instytucje. Dzięki nim zyskujemy na barwności, oryginalności i w konsekwencji na promocji miasta.

Przyjęło się uważać, że Paprykarz Szczeciński powstał 30 września 1967 roku – właśnie taką datę nosi Świadectwo Racjonalizatorskie potwierdzające zgłoszenie przepisu na paprykarz.

Historia powstania paprykarza ma związek z Afryką, dokąd również docierały trawlery szczecińskiego armatora, jakim było Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”.

Organizatorzy imprezy zaprosili do współpracy byłych pracowników PPDiUR „Gryf”, którzy podzielą się ze słuchaczami wieloma opowieściami i anegdotami dotyczącymi nie tylko produkcji, ale też i życia na lądzie rybaków dalekomorskich. Spodziewany jest również udział Danuty Kobylińskiej-Walas, pierwszej w Polsce kobiety kapitana żeglugi wielkiej.

Organizatorzy zalecają uważne słuchanie tych opowieści, bo na zakończenie odbędzie się konkurs z wiedzy o paprykarzu i ludzi go tworzących. Warto też wiedzieć, że Paprykarz Szczeciński zaistniał również w kulturze masowej: ma swój mural na szczecińskim Gocławiu i instalację umieszczoną na terenie Łasztowni w rejonie, gdzie kiedyś cumowały również gryfowskie trawlery. Paprykarz jest też popularnym elementem zamieszczanym na kartkach pocztowych oraz na koszulkach.

W trakcie sobotniej imprezy przewidziano również gry i zabawy dla dzieci oraz występy Piterskiego – wykonawcy specjalizującego się w szantach. Czynne też będzie stoisko z różnymi produktami związanymi z Paprykarzem Szczecińskim.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15 i potrwa do 18. ©℗

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Krzysztof
2023-10-02 20:15:41
To już nie jest paprykarz tylko ryż z koncentratem i chemią tak jak turystyczna odpad z kości i jak to jeść Już nie wróci ten smak i jakość co kiedyś
ppp
2023-10-01 12:49:57
to nie jest ten paprykarz co był dawniej.
Czarek2803
2023-09-30 22:25:40
gdzie Gocłąw a gdzie Golęcino? A gdzie ogórek w paprykarzu
bea
2023-09-30 19:56:24
a brzydki ten mural...
dan
2023-09-30 12:11:13
przecież tego obecnego paprykarza nie da się jeść

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA