Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Umowy podpisane. Wsparcie dla Ukraińców

Data publikacji: 2022-07-02 23:54
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-03 20:51
Umowy podpisane. Wsparcie dla Ukraińców
Fot. UMWZ  

Za pośrednictwem Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej województwo przygotowało specjalny pakiet pomocy dla obywateli Ukrainy. Marszałek przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł.

Kwota ta pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza. Działania te zostaną też uzupełnione nowym projektem, realizowanym z inicjatywy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w partnerstwie ze stowarzyszeniami Mi-Gracja, POLITES oraz Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie.

Szczegóły dotyczące zaplanowanych działań zostały przedstawione we wtorek.

– Wierzę, że te środki będą dobrze wykorzystane. Staraliśmy się stworzyć maksymalnie szeroki katalog wydatków, które mogą być ponoszone – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Podchodzimy do tej kwestii elastycznie. Mamy świadomość, że ludzie, którzy tu przybyli mają bardzo duże potrzeby. To często osoby, które w trybie natychmiastowym, porzucały dorobek swojego życia. Ten program traktujemy jako pilotaż, bo mamy świadomość, że kończą się nam środki z tej perspektywy. Ale na szczęście, coraz bardziej przyspieszają negocjacje przyszłego programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. Tam także będą środki na pomoc uchodźcom czy działania integracyjne.

Zarząd Województwa podjął decyzję o wygospodarowaniu środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym celu zwrócił się do Komisji Europejskiej i uzyskał zgodę na przeprowadzenie takiego naboru przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. W wyniku jego rozstrzygnięcia do dofinansowania wybrano 19 projektów. Łączna kwota dofinansowania wynosi blisko 15,5 mln zł. Z tych funduszy będzie można m.in. sfinansować pomoc prawną, psychologiczną, zorganizować zajęcia integracyjne czy zatrudnić tłumacza.

– Od wielu lat, pomimo dwóch szczebli samorządowych, tworzymy wspólną drużynę i pomagamy tym wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Od 24 lutego tak się stało, że tej pomocy potrzebują nasi bracia zza wschodniej granicy, nasi bracia Ukraińcy. My odpowiadamy na to i udzielamy pomocy najlepiej jak potrafimy. Dziękuję Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy za wsparcie przy tym konkursie – mówiła podczas spotkania dyrektor PCPR w Szczecinku, przewodnicząca konwentu PCPR Małgorzata Kubiak-Horniatko.

Zaplanowane działania swoim zasięgiem obejmą 16 powiatów i 3 miasta, a za realizację projektów będą odpowiadały Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie w Szczecinie i Świnoujściu i Centrum Usług Społecznych w Koszalinie. Wsparciem zostanie objętych 2439 osób.

– Polacy od pierwszego dnia agresji rosyjskiej bardzo zaangażowali się w pomoc. Mamy też świadomość, że najszczersze odruchy serca nie zastąpią pomocy systemowej, działań państwa i samorządów. Mam nadzieję, że będą to podwaliny pod działania systemowe, a środki będą dobrze służyły przez najbliższe miesiące – mówił dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Głównym zadaniem w projektach jest organizacja wsparcia prawnego, psychologicznego, terapeutycznego, poradnictwa, kursów języka polskiego, aktywizacji i wsparcia integracyjnego, zajęć edukacyjnych oraz pomocy w sprawach organizacyjno-życiowych.

We wtorek została też podpisana umowa pomiędzy marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, a Janem Syrnykiem przewodniczącym Zarządu Oddziału ZUwP w Szczecinie. Organizacja dotację z budżetu województwa przeznaczy na kontynuację projektu „Depozyty pamięci”. Ma powstać strona internetowa, na której będzie prezentowany zasób archiwalny zgromadzony przez związek m.in. zdjęcia strojów, przedmiotów i dokumentów. To w skali kraju pierwszy taki projekt, który dokumentuje historię oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2022-07-04 14:43:39
zachodnia Ukraina jest bezpieczna . Dlaczego tam nie lądują ? Bo ziomale nie chcą ich pod swoim dachem . Dlaczego tzw. artyści z Ukrainy nie są w armii ? Zdrowe byczki wolą tłuc kasę na estradzie .
Panie Geblewicz...
2022-07-04 12:43:43
A ile juz Ukraina przeslala Polsce... chocby Zboza i innych produktow czy towarow jako Rekompensate... za po-przyjmowanie 4 400 000 Obywateli Ukrainy i na utrzymywanie ich Pobytu... oraz po-zalatwianie w/w spraw ???
efde
2022-07-04 09:53:58
KOREKTA: "Marszałek przeznaczy na ten cel ponad 15,4 mln zł z pieniędzy polskich podatników"!
spożywanie
2022-07-04 01:14:44
czy mają co jeść? bo na 'picie' mają.
@itd
2022-07-03 18:30:53
Cieszymy się że pamiętasz jak my pamiętamy o bestialskich mordach Rosjan na bezbronnych jeńcach i cywliach. Ludzie gnili w kopalniach na nieludzkiej ziemi pamiętamy o rosyjskiej operacji polskiej z 1937, pamìętamy że te mordy dotyczyły milionów z innych narodów. Wiemy że teraz w XXI wieku Rosjanie robią to co zawsze -mordują gwałcą i torturują
Antoni
2022-07-03 16:49:46
Ostatnio byłem w prywatnej aptece i tam kobieta z niepełnosprawnym dzieckiem kupowała leki na zeszyt. Mieli pecha byli Polakami.
itd
2022-07-03 16:23:27
Polska wspiera Ukraine,Polacy wykazuja sie ogromna zyczliwoscia wobec przybywajacych do nas uciekinierow.Dowiadujemy sie z mediowow o planach aby wyciszyc spor o gloryfikacje Stepana Bandery ,To nic innego jak zniewaznie zamordowanych 200 tysiecy Polakow ,czyn haniebny i zdrada interesow RP!! Licze na glosny protest niezaleznych mediow i Polakow,ktorym na sercu lezy pamiec o pomordowanych oraz losy Ojczyzny.
do@Za darmo!
2022-07-03 16:01:49
".. i samochody, za darmo! " Wystarczy gdy "prezes" skupił makulaturę (hrywny) i dał złotówki. Następnie "prezes" zniósł cła na "bryki". Prześledź tzw. "ruch graniczny" od momentu ogłoszenia "skupu" do dnia 30 czerwca.... Kasa porównywalna z "..mówię ci,tylko VAT, żadne narkotyki tylko ..."
Brot
2022-07-03 14:28:52
Donald Tusk proroczo zapowiedział że bochenek chleba będzie na jesieni po 30 zł. Cieszy szybka reakcja marszałka Geblewicza żeby naszym gościom nie zabrakło na chleb.
Szczeciniak
2022-07-03 13:34:28
Gebels! A co dla Polaków? Rywalizujesz z pisuarami kto da więcej ukrom!?!
Ludzie
2022-07-03 13:05:22
Ludzie i potrzeby? To dotyczy nie tylko obywateli Ukrainy, znam obywateli Polski z "potrzebami" ,
FIGO@FIGO
2022-07-03 11:45:08
Ja biorę na nogi, na główkę już nie biorę !. A u Ciebie jak ? dałeś sobie w żyłę , czy pociągnąłeś kreskę ? Po polskiemu piszę więc Kacapy nie kumają o co "kaman" się rozchodzi !
@FIGO
2022-07-03 11:17:43
A poza tym wszystko u ciebie OK? 🤣
FIGO
2022-07-03 10:57:38
Co do Ukraińców w Polsce ! Osobiście myślę, że żołnierze WOT mają nad tym kontrolę. Mają świadomość, że poprzez szalejącą przed wojną na Ukrainie korupcję , bardzo wielu młodych zdolnych do obrony Ukrainy jest w Polsce ! W porozumieniu z FSB Ukrainy zostanie po prostu odesłanych na front . Niestety jak wszędzie ,tak i u nich jest sporo chuliganów i alkoholików lub bogatych ćpunów . Polskie służby , jeżeli już nie korzystają z WOT , to muszą z to robić z pożytkiem również dla uchodźców !
Prawda
2022-07-03 10:14:26
Co wy wyprawiacie? Niech wracają do siebie i walczą o swoją ojczyznę, a nie chodzą po galeriach i się panoszą. Wołyń pamiętamy! Historia lubi się powtarzać
Ola
2022-07-03 10:11:04
Szkoda,że dla Nas Polaków, nie ma żadnej pomocy. Ukry nas zniszczą
Za darmo!
2022-07-03 10:04:12
Dajcie im jeszcze domy i samochody, za darmo! A Polaków dalej dręczą, śmieją się z nas i korzystają bo darmowe. Zobaczcie ilu tu młodych chłopów z UA, "walczą " w parkach i pod bokami , glosni jak cholera,, nawaleni. Czy już są u siebie? Na majowym jeden drugiego zwalczyl nożem. Dwóch mniej , jeden w niebie , drugi w aś. A zostały tysiące, jakoś nie widać by kwapili się do wyjazdu, do ojczyzny. Dokąd zmierzasz Polsko?!! Do upadku....?
FIGO
2022-07-03 10:02:26
Lemingi odpowiedzcie sobie na pytanie : dlaczego Anglia opuściła Europejski Kołchoz , a teraz wspólnie z USA i Polską wspiera Ukrainę ? Dlaczego nie robią tego Niemcy i Francja ? Czyim kumplem był i jest Putin ? Ja osobiście uważam także , że bliska mi ideowo Konfederacja jest niestety przesiąknięta rosyjską Agenturą . Wielu ludzi , którzy nie "trawią" Kaczyńskiego uciekają z głosem wyborczym , gdzie popadnie. A to do " żółtej torby " niejakiego Szymona , tudzież do Zandberga i do innych
.
2022-07-03 09:58:23
hejterzy i trolle niech sie zamienia z ukraincami wtedy moze cos zrozumieja ! @szalenstwo-powiedz to rodakom ktorzy ciagna socjal w niemczech, uk itd.
FIGO c.d.
2022-07-03 09:41:24
Osobiście nie chcę Tuska i pieniędzy z UE. Lemingi niestety myślą inaczej ! . Dla nich niezależna i wolna Polska jest niepotrzebna ! Pójdą po korytko, bo dla nich tu i teraz najważniejsze ! Ich dzieci , jeżeli będą je mieli, będą musiały tak jak my kiedyś w podstawówce uczyć się rosyjskiego .Wierzę głęboko, że Polski Naród podzielony przez podszepty Szatana ( nie przez Kaczyńskiego , On nie kłamie ) wreszcie przejrzy na oczy w co Nas pakuje UE ( Niemcy + Francja ) Anglicy wycofali się z bagna !
FIGO c.d.
2022-07-03 09:32:51
Dzisiaj Zachód ufa PO. Znak czasu , ufa Komunie . Kim jest PO z Tuskiem na czele ( TW "OSKAR " ) , jak nie zbrojnym ramieniem " upadłej " Komuny w Polsce Na zachodzie , do którego tak chcieliśmy należeć przeniknęła agentura KGB i w sumie Polacy ponownie muszą walczyć z Komuną . Kim jest Putin, Merkel, i inni wpływowi w UE. Siatka agenturalna przyozdobiona dla niepoznaki " tęczowymi " pustakami . Dopóki TUSK nie wróci na stołek Premiera RP , UE nie przekaże nam żadnych pieniędzy ! KASA = TUSK .
FIGO
2022-07-03 09:23:24
Dobro wraca .Obiecane, a nie dane w katastrofę się obraca . Jak Marszałek coś da to znaczy, że nie da ! Może być to przewrotność UE, poprzez stare kanały polityczne pomóc w Polsce Ukrainie. Ruszyło ich sumienie . Co do rozdawnictwa , to się miarkujcie. Jeszcze jako stoczniowiec w stanie wojennym dostawaliśmy od zachodnich ludzi sporą pomoc. Pamiętam szampony , Humanę dla dzieci , czy wiele innych rzeczy . Kto był bliżej Kościoła ten dostawał więcej .Zachód ufał Kościołowi , Komunie NIE ! Dzisiaj
PpP
2022-07-03 09:21:19
Mam sąsiadkę ukrainkę. Zajmuje się spożywaniem alkoholu. Na pewno się ucieszy
Jan
2022-07-03 08:52:58
Może czas skończyć to rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
Marian
2022-07-03 08:29:13
Jak Tusk obiecał 20% podwyżki to kolejarze oczekiwali od marszałka podwyżek skoro tak się cieszy z hybrydowych pociągów to powinny jezdzić z pomoca uczciwie opłacanych kolejarzy. Marszałek długo negocjował pilnujac budżetu mimo że Tusk obiecal podwyżkę. A tutaj nagle się u marszałka znalazły miliony
Radom
2022-07-03 07:29:44
POdobno dużo ośmiorniczek przywieżli do Radomia
Dawid
2022-07-03 07:10:03
Czy marszałek Geblewicz klaskał i krzyczał złodzieje złodziej na parteitagu w Radiomu? Podoba nam się odwaga
UkroPol
2022-07-03 05:11:03
Szkoda że dla Polaków nigdy takiej pomocy nie było i nie będzie w ich byłym kraju , bo niestety już nie ma Polska lecz jest UkroPol Ukraińcy są ważniejsi od Polaków
Szaleństwo
2022-07-03 00:01:02
Co my Polacy wyrabiamy? Przecież oni się z nas śmieją i z naszej naiwności! Czas żeby wracali do siebie. Albo do pracy a nie wszystko za darmo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA