czwartek, 12 grudnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Uczniowie i znicze: pamięci lip

Uczniowie i znicze: pamięci lip [GALERIA]

Uczniowie i znicze: pamięci lip
Data publikacji: 2019-11-18 16:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-21 09:44
Wywietleń: 983 428398

To była niecodzienna lekcja obywatelska. Bo zwołana w formie spontanicznego zgromadzenia przez samych uczniów, a z przesłaniem skierowanym do dorosłych: „chrońcie klimat, nie zabijajcie nam drzew". Odbyła się w poniedziałek (18 listopada) na terenie IX LO (pl. Mariacki) w Szczecinie: przy pniach usuniętych lip i ze zniczami.

Przyczynkiem do wystąpienia młodzieży była ostatnia, sobotnia, wycinka dwóch okazałych wiekowych drzew na dziedzińcu placówki, gdzie wkrótce ma się rozpocząć budowa nowoczesnego wielofunkcyjnego boiska.

- To skandal! - nie krył oburzenia nasz Czytelnik (dane do wiadomości redakcji). - Każde drzewo to swoisty mikrosystem. Każde oczyszcza powietrze, produkuje tlen, zatrzymuje wodę, daje cień. Jest schronieniem dla owadów, ptaków i innych zwierząt. Nie można tak… Chcę wiedzieć: kto złożył wniosek dotyczący wycinki lip i jak go uzasadnił, kto podpisał zezwolenie na wycinkę i ile zapłaciło nasze miasto za tę rzeź?

Plany budowy boiska były znane od blisko czterech lat. Młodzież - jeszcze w ubiegłym - prosiła dyrekcję szkoły o skorygowanie pierwotnego projektu inwestycji dla ocalenia drzew. Niestety, szczeciński magistrat nie uszanował woli uczniów. Dlaczego? Radna Dominika Jackowski (Koalicja Obywatelska) już złożyła interpelację w tej sprawie. Pyta w niej m.in. wprost: „Z jakiego powodu głos uczniów w tej sprawie nie został uwzględniony?"

Na poniedziałkowe „Pożegnanie Lip przy LO9" uczniowie zaprosili również szczecinian - miłośników miejskiej zieleni, aby wspólnie z nimi - jak mówili - „pożegnać uwielbiane przez uczniów drzewa oraz pokazać swój sprzeciw wobec nieuzasadnionych wycinek drzew, prowadzonych przez Urząd Miasta Szczecin".

- Dawały cień, ciszę i spokój. Przetrwały wojnę, ale nie przetrwały nas i decyzji szczecińskiego magistratu - komentował Marcin Chruściński, jeden z uczniów. - Wycinka przeprowadzona pod budowę boiska… Moglibyśmy ćwiczyć na mniejszym, ale w cieniu. Za tymi drzewami już tęskni cała społeczność szkolna, nie tylko uczniowie.

* * *

Znamienne, że „pożegnanie lip" z pl. Mariackiego odbyło się w przeddzień protestu ph. „Pogrzeb Prz_szłości", w ramach którego już we wtorek (19 bm., godz. 18) symboliczny kondukt żałobny przejdzie przez Szczecin - od pl. Zgody po magistrat - domagając się ogłoszenia w naszym mieście Klimatycznego Stanu Wyjątkowego i powołania Panelu Obywatelskiego, śladem Krakowa i Warszawy oraz ponad 700 miast, stanów i samorządów na całym świecie. Żeby pokazać - jak przekonują aktywiści Extinction Rebellion Szczecin - w jak dramatycznym cywilizacyjnie momencie się znaleźliśmy, oraz że od nas samych, a zwłaszcza od polityków wszystkich szczebli zależy, czy uda się powstrzymać kryzys klimatyczny i zapobiec zagładzie Ziemi. ©℗

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip Uczniowie i znicze: pamięci lip

Komentarze

gh
@ Smutne to - masz, niestety, rację. Do wszystkich oburzających się. Po pierwsze lipy rosły, w mojej ocenie, zbyt blisko budynku. Po drugie, zgnilizna już dość mocno zaatakowała pnie (vide zdjęcia) i tylko kwestią czasu było, kiedy zaczną spadać gałęzie (a jaki krzyk byłby, gdyby jakiemuś uczniowi gałąź spadła na głowę). Zielenią w mieście trzeba gospodarować: sadzić, pielęgnować, wycinać stare, odnawiać z odpowiednim wyprzedzeniem (np. gdyby dwadzieścia lat temu w sąsiedztwie tych lip wsadzono nowe - wraz z informacja, że to przygotowanie do wycięcia starych to może teraz byłoby mniej krzyczących i protestujących)
2019-11-21 08:35:56
Kto zezwolił na wycinkę lip?
Ujawnić nazwisko tej osoby i przykładnie ukarać.
2019-11-19 12:08:44
te drzewa byyly zlepkami komorek
bez poczucia bolu i zostaly wyabortowane bo staly na drodze postepu - nie ogladajmy sie w tyl, patrzmy w przyszlosc. Poza tym nie wiaodmo czy te drzewa czuly sie lipami - moze one czuly sie np grabami?
2019-11-19 10:16:57
małkowskiego
Pływające Ogrody i rzeżnicy zieleni miejskiej. Kto jest kapitanem tej zielonej łajby? Nie chwali się sukcesami ekologicznymi. Wycinają drzewa i wsadzają krzaczki. Bilans podobno korzystny - w sztukach - bo za stuletnie drzewo mamy trzy krzaczki które szybko wyschną zlane psim moczem. Gdyby nie Kurier, krokusowe rewolucje i konkurs na najładniejszy ogródek to byśmy już zapomnieli o zielonym szczecinie. A odpływające ogrody to baja dla maluczkich. Prawda kapitanie K?
2019-11-19 09:36:04
rob
ze tez nikt z oklicznych mieszkancow, nikt z Rady Osiedla nie powstrzymal tego morderstwa drzew, Rado Osiedla po co Ty tam jestes??????
2019-11-19 08:22:11
rob
Najnormalniej fizycznie zabolalo serce
2019-11-19 08:04:03
Tez siedzialem pod ta lipa
szlag
2019-11-19 07:54:15
Smutne to
Czy z takiej młodzieży wyrośnie przyszła polska inteligencja? Wątpię. Zmanipulowani na max i widać, że taki stan im odpowiada.
2019-11-19 03:21:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie