Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Ostatni wakacyjny strajk klimatyczny

Data publikacji: 2019-08-30 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-02 18:25
Ostatni wakacyjny strajk klimatyczny
 

W piątek (30 sierpnia) odbył się Szczecinie ostatni wakacyjny strajk klimatyczny. Również i tym razem nie zabrakło uczestników pragnących zwrócić uwagę urzędników magistratu na problem plastikowych odpadów, zwłaszcza toreb foliowych. 

- Obecny strajk różni się od poprzednich tym, że jest ich zwieńczeniem. To ostatni piątek wakacji, w którym domagamy się od urzędu reakcji - mówi Mateusz Gieryga, przedstawiciel strajkującej młodzieży. - Ostatnio dostaliśmy pierwszą odpowiedź od magistratu, która jest bardzo wymijająca, nie podano żadnych konkretnych działań. Zabrakło również odpowiedzi na najważniejszą dla nas kwestię, czyli wprowadzenie stanu kryzysu klimatycznego. 

Strajkowi towarzyszył happening mający ukazać co - zdaniem protestujących - stanie się z miastem do 2030 roku.

-  Happening ma pokazać, jak będzie wyglądać kolejka po czyste powietrze, walkę o łyk wody. Chcemy też przedstawić, jak będzie wyglądał nasz świat, dokąd zmierza - dodaje Mateusz Gieryga. - W ten sposób chcemy wezwać magistrat oraz rząd do podjęcia stosownych działań.

Mieszkańcy byli ciekawi protestu i wielokrotnie pytali strajkujących, w jakim celu tam są. Niektórzy dołączali do strajku lub wspierali jego uczestników, przynosząc im wodę w szklanych butelkach. 

- Co tydzień wzywano straż miejską - informuje przedstawiciel strajkującej młodzieży. - Dwa razy strażnicy przyłączyli się do naszej inicjatywy. Dyskutowali z nami, ale pilnowali również porządku. 

Na ostatnim Forum Szczecinum młodzież miała okazję rozmawiać z prezydentem Danielem Wacinkiewiczem, który jest przychylny jej inicjatywie. Trzydziestego sierpnia odbyło się pierwsze jego spotkanie z protestującymi, które zapoczątkowało serię rozmów mających wskazać, co dałoby się zrobić w Szczecinie

- We wrześniu planujemy dołączyć do strajku tysiąca miast, do ogólnoświatowego tygodnia klimatycznego - komentuje Mateusz Gieryga. - Na placu Orła Białego zorganizujemy festyn, na którym będziemy rozmawiać o problemach klimatycznych. Dostaliśmy informację, że prezydent Wacinkiewicz pojawi się na festynie.

Uczestnicy protestu uważają, że jego atmosfera jest przyjazna.

- To czwarty strajk, na którym jestem. Mam nadzieję, że urzędnicy zauważą, że trzeba wprowadzić odpowiednie zmiany, które wpłyną pozytywne na nasz ekosystem.  - mówi Michał Abramowicz, uczestnik strajku.

(KP)

Fot. Karolina Piwowarczyk

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ulga
2019-09-01 14:50:38
Ufff, skończy się ta akacja medialna i będzie można zająć się na poważnie ochroną środowiska.Brakuje wody, czystej wody, pełno śmieci i plastików,musimy się tym zająć a nie fotografować się z tekturkami i wrzucać na portale.
ekobełkot
2019-08-31 16:47:51
Szczecin jest przeciw hejtowi,określenie "radio z ryjem" jest przykładem hejtu który obywatele Szczecina chcą wyrwać z korzeniami.Hejtujcie sobie za granicą,Polskę i Szczecin zostawcie w spokoju.Pijcie melisę i ograniczajcie spożycie tłuszczy oraz produkcję śmieci
Kochani Młodzi.
2019-08-31 09:55:50
Ktoś Was tu napuścił, przysłał. Sądzę, że przeciwne mojej filozofii ugrupowanie. Do Was jednak przez Waszą młodość i jeszcze niewinną naiwność pozostaję z sympatią. Jesteście entuzjastami, chcecie ratować naszą Ziemię. Bardzo dobrze. Ale sprawa jest raczej nierealna. Swoje piękne hasła piszecie na zwykłym kartonie, starych opakowaniach (nie wadzi). Ale ci co w zaślepieniu przez swą potęgę, prywatę i pychę bezlitośnie, nieodwracalnie dewastują Ziemię swoje hasła piszą na miliardach, bilionach pięknych lśniących dolarów. Trudna sprawa. Pozdrawiam. ps. musicie wiedzieć, że ci najwięksi Wasi bossowie to ich służba.
To w Stsetsinie "narodzil sie"...
2019-08-30 22:40:50
Jakis kolejny i nowy prezydent Wacinkiewicz ? A z jaka Pensja... i z jakiego Konta jest wyplacana...?? I dlaczego nie bylo Hukowo-Dymnych Fajerwerkow i na ta "Czesc" !!
Lans, jak kazdy inny.
2019-08-30 22:00:09
Ważne, żeby ktoś z TV lub gazety zauważył.
@ekobełkot - co za ignorant nachlany...!!
2019-08-30 20:40:36
A ty z tych co trzeba się na własnej skórze przekonać??Nie wystarczy doświadczeń z sąsiedztwa ?? Wiem "Radio z Ryjem" twierdzi ,że to wina samolotów , że i geoinżynierii. Poczekam , aż ci dach zdmuchnie, a ty będziesz dokładał miał węglowy od Ruskich do pieca..Wtedy będziesz wiedział w które drzwi zapukać po zapomogę czyż nie ??
młodociani oszuści
2019-08-30 20:35:50
nawet nie chce wiedzieć kim są rodzice którzy wychowali takie indywidua... farbowane włosy, ładne ciuchy - zróbcie sobie kapcie z butelek PET tak jak robią to wasi rówieśnicy z Afryki, zrezygnujcie z konsumpcji, z elektroniki, z internetu... wasza wiarygodność jest ujemna...
ekobełkot
2019-08-30 19:07:43
Przyniesiono im wodę w szklanych butelkach oto efekt strajku klimatycznego. Skoro żyjecie na kredyt Matki Ziemi to dlaczego nie robicie NIC?? Na przykład starajcie się wykonywać mniej oddechów na minutę co zmniejszy emisję CO2, nie jedzicie grochówki, jedzcie mniej. Schudnijcie i żądajcie ciągle więcej i więcej. Produkcja nowych smartfonów jest szkodliwa a wy musicie ciągle mieć nowy model.Mateusz Gieryga chce dołączyć do 1000 miast strajkujących niech sam dołączy a nie w banialuki wpędza nasz Szczecin. Trzeba wyzbierać śmieci w parkach miejskich i nie ma komu, trzeba wyzbierać plastiki w jeziorach i nie ma komu.Zrzuca się miliony litrów nieoczyszczonych nawet wstępnie ścieków do Wisły a cisza o tym. Nie damy się nabrać
popijajać kawkę..- przed wyborami EKO CISZA :)) Dlaczego??
2019-08-30 17:55:37
1/3 roku ludzkość żyje na kredyt MATKI ZIEMI!! To znaczy ,że przy prawie 8 miliardach mieszkańców Ziemi ona nie jest w stanie się regenerować !! To tak w skrócie. Matka Ziemia sobie poradzi , gorzej będzie z nami ..., już widzimy i czujemy co nam grozi , ale NIE ROBIMY NIC!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ