Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

U templariuszy w Chwarszczanach [GALERIA]

Data publikacji: 26 sierpnia 2018 r. 13:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:18
U templariuszy w Chwarszczanach
 

W dawnej kaplicy templariuszy w Chwarszczanach (gmina Boleszkowice), dziś kościele św. Stanisława Kostki, zainaugurowano w sobotę (25 sierpnia) tegoroczne Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa, organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W różnych miejscowościach województwa potrwają one do połowy października. Organizowane są przez lokalne instytucje i stowarzyszenia, a ich regionalnym koordynatorem jest Biuro Dokumentacji Zabytków, instytucja samorządu województwa.

Spotkaniu, na które przybyli m.in. dzisiejsi templariusze, a które w Chwarszczanach miało hasło: „Sąsiedzi i Przybysze. Słowianie. Germanie i Templariusze”, patronowali Danuta Piątkowska, starosta myśliborski, i Jan Krzywicki, wójt Boleszkowic. O dziejach templariuszy, komandorii chwarszczańskiej, pracach wykopaliskowych i konserwatorskich, mówił dr Przemysław Kołosowski, archeolog, inicjator kompleksowych badań nad komandoriami templariuszy w Rurce i Chwarszczanach, współtwórca  lokalnych stowarzyszeń.

Dr Przemysław Kołosowski został w sobotę uhonorowany przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka wręczyła złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Otrzymali je: Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum w Kamieniu Pomorskim, Jarosław Sałański, nauczyciel, garncarz, związany z komandorią w Chwarszczanach, współorganizator Warsztatów Kultury Średniowiecznej,  oraz Jarosław Płotkowski, fotografik z Trzcińska Zdroju, współtwórca Fundacji Droga Lotha i twórca I Festiwalu Machin Oblężniczych.

Olgierd Geblewicz i dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków Cezary Nowakowski wręczyli dyplomy „Swojskie Zabytki”  „za szczególne zasługi w ochronie dziedzictwa kulturowego województwa zachodniopomorskiego”. Otrzymali je: ks. Szymon Spalony, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Sarbinowie, ks. Janusz Wróblewski, były proboszcz parafii w Sarbinowie, Grupa Wolontariuszy – Organizatorów Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, Stowarzyszenie Szlak Templariuszy w Chwarszczanach, Grupa Odtwórstwa Historycznego „Komandoria Chwarszczany”, Aleksandra Suska z rodziną, Piotr Żurawicz z rodziną i Joerg von Ameln, założyciel Fundacji Droga Lotha.

Pieśni średniowieczne prezentował następnie zespół Liarman.

Szczególnym wydarzeniem była promocja książki „Cmentarze zbrodni”, prezentującej wyniki badań archeologicznych i ekshumacji, prowadzonych na cmentarzach wojennych i w miejscach pochowków ofiar zbrodni totalitaryzmów. Książkę, która została wydana w Chwarszczanach, wsparł Starostwo Myśliborskie.

Potem zaczęły się przygotowania do inscenizacji bitwy pod Sarbinowem z czasów wojny siedmioletniej. W sobotę minęła jej 260. rocznica. W bitwie, w której zginęło i zostało rannych 30 tys. żołnierzy, starły się wojska carskie i pruskie.

Za kaplicą w Chwarszczanach prezentowano dawne rzemiosła. Odbył się też pierwszy Festiwal Machin Oblężniczych. Sobotnie spotkanie w Chwarszczanach trwało do późnych godzin wieczornych.

Tekst i fot. (b.t.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA