czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Nauka > Rycerze zdobędą bibliotekę

Rycerze zdobędą bibliotekę

Rycerze zdobędą bibliotekę
Data publikacji: 2015-08-19 11:58
Wywietleń: 568 12924

W najbliższy czwartek o godz. 17 przeprowadzony zostanie atak Zakonu Rycerskiego w Chwarszczanach na filię biblioteczną 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) w Szczecinie. Rycerze w pełnym uzbrojeniu zajmą i na dwie godziny zaanektują salę spotkań literackich i publicystycznych w bibliotece.

Grzegorz Lazarus, dowódca Chorągwi Kazimierza V, i dr Przemysław Kołosowski, archeolog, poprowadzą spotkanie poświęcone Zakonom Rycerskim rezydującym w Chwarszczanach w okresie od XIII do XVI wieku. Oprócz historii tych Zakonów zaprezentowane zostaną też najnowsze odkrycia archeologiczne w Chwarszczanach i okolicach. Ponadto odbędzie się prezentacja uzbrojenia od XIII do XV wieku. 
Na wszystkich uczestników spotkania czeka słodki poczęstunek w postaci Miodów Chwarszczańskich.

- Spotkanie pod wszystko mówiącym tytułem „Zakony Rycerskie w Chwarszczanach od XIII do XVI wieku (historia oraz prace archeologiczne)” przygotowano w ramach promocji wydarzenia „Oblężenie Chwarszczan – 1433”, które odbędzie się nieco ponad tydzień później, w samych Chwarszczanach - informuje Dariusz Bitner z MBP. - Widowiskowa i malownicza rekonstrukcja nawiązywać będzie do wydarzeń z roku 1433, dwadzieścia trzy lata po pogromie Krzyżaków pod Grunwaldem. Zakon po początkowej klęsce odzyskał większość utraconych zamków i umocnił się. W małej komandorii Joannitów w Chwarszczanach stanął oddział Husytów, wspieranych przez rycerstwo wielkopolskie, wracających z wyprawy łupieżczej po Nowej Marchii oraz rodzimych ziemiach Zakonu Krzyżackiego. Nie zdają sobie sprawy, że nadciąga przeciwko nim oddział wojsk krzyżackich pod dowództwem wójta krzyżackiego Henryka von Rabenstein, który w odwecie za pomoc jaką Joannici udzielili Polakom i Husytom postanowił się zemścić...

Współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach, Grunwaldzka Chorągiew Kazimierza V, Fundacja Ścieżkami Pomorza i Fundacja Bielik.

(as)

Fot. arch.: Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy