Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Tysiąc dla seniorów

Data publikacji: 03 sierpnia 2016 r. 17:24
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Tysiąc dla seniorów
 

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt wykazu leków, które będą przysługiwały bezpłatnie osobom po 75 roku życia. Znalazło się w nim ponad tysiąc preparatów. Obecność niektórych pozytywnie zaskoczyła seniorów i ich opiekunów. Są wśród nich leki najnowszej generacji, za które pacjenci teraz płacą nawet kilkadziesiąt złotych za opakowanie.

Od początku września seniorom (którzy ukończyli 75 rok życia) mają przysługiwać bezpłatne leki. Ale tylko te, które znajdą się w specjalnym wykazie. Jego projekt już jest znany. Najprawdopodobniej wykaz ten zacznie obowiązywać za kilka tygodni.

- Pobieżna analiza tego projektu pozytywnie mnie zaskoczyła - przyznaje Hanna Borowiak, która prowadzi aptekę przy ul. Bolesława Krzywoustego w Szczecinie, często odwiedzaną właśnie przez seniorów. - Znalazły się na niej preparaty, których się nie spodziewałam. Jak chociażby Pradaxa (stosowana przy zapobieganiu i leczeniu powikłań zakrzepowo-zatorowych - red.), która obecnie kosztuje pacjenta 100 złotych (za opakowanie 30 kapsułek). Widzę też tutaj wiele preparatów stosowanych w leczeniu osteoporozy, moczopędnych, na nadciśnienie, na obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, preparaty wziewne stosowane w stanach astmatycznych, krople do oczu na jaskrę, leki stosowane po zawałach, a także nowoczesne insuliny (zabezpieczające przed wahaniami glukozy - red.) i leki stosowane w leczeniu chorób otępiennych oraz układu nerwowego.

W wykazie jest obecnie 1129 pozycji. Projekt ten obejmuje leki, które  obecnie wydawane są pacjentom za odpłatnością: ryczałtową, 30 lub 50 procent. Ministerstwo Zdrowia podaje, że preparaty umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł (szacunki na podstawie obecnego zużycia). Obecnie projekt analizowany jest przez farmaceutów, lekarzy, pielęgniarki i opiekunów osób starszych.

- Na pewno pacjenci czekają na tańsze leki - przyznaje dr Wiesława Fabian, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Dla niektórych to będzie duża ulga finansowa. Ale potrzebujący takiego wsparcia są też w innych grupach wiekowych. Jestem w trakcie analizowania tego projektu wykazu, dopiero jak się z nim dokładnie zapoznam, będę mogła powiedzieć, czy odpowiada on potrzebom pacjentów po 75 roku życia.

Apteki i punkty apteczne mają wydawać pacjentom bezpłatnie leki na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SS_Sturmbanfuhrer
2016-08-04 13:57:41
Weź coś z tej listy na poprawę ukrwienia lewej półkuli!
ss
2016-08-03 21:12:52
zapodajcie tam eutanazol, bedzie taniej dla umierajacych ktorych sztucznie podtrzymuje sie w szpitalu zeby klechy i caly biznes pogrzebowy zarobily na pochowaniu, najlepsza kremacja ,zadnego udzialu czarnej mafii,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA