Sobota 24 lipca 2021r. 
REKLAMA

Turystyka w ocenie marszałków

Data publikacji: 2018-10-11 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Turystyka w ocenie marszałków
 

O prawie 10 procent turystów więcej niż przed rokiem odwiedziło województwo zachodniopomorskie w lipcu i sierpniu. W liczbach bezwzględnych to 4 miliony osób, które tu przyjechały.

Jak poinformował na czwartkowej (11 października) konferencji prasowej marszałek województwa Olgierd Geblewicz, badania zlecone przez jego Urząd były dość szczegółowe, bo przeprowadzono je na wielkich bazach danych tzw. Big Data. Opierały się m.in. na ilości połączeń komórkowych.

- To bardzo duża dynamika przyrostu i równomierna w całym województwie - ocenił marszałek Geblewicz. - Jeśli chodzi o ruch turystyczny, chcemy budować dwie nogi. Z jednej strony będziemy nadal promować 180 kilometrów pasa naszego wybrzeża, z czego najbardziej słyniemy. Z drugiej zaś, pragniemy wykorzystać potencjał naszych przepięknych pojezierzy, rzek, lasów. To wciąż nieodkryta alternatywa dla wszystkich, którzy szukają ciszy i bliskiego kontaktu z naturą. 

Z danych GUS wynika, że w I półroczy 2018 r. udzielono 5,5 mln noclegów, co stanowi 15 proc. w skali kraju. To wzrost aż o 7 proc. Liczba ta nie obejmuje wakacji, gdy w regionie przebywa najwięcej turystów. Liderem (trzecie miejsce w kraju po Warszawie i Krakowie) jest powiat kołobrzeski - ponad 2 mln noclegów.

- Dwa nasze uzdrowiska, od czerwca do końca września, miały średnie obłożenie na poziomie 98 procent. W Świnoujściu udzielono w tym czasie 71 tysięcy noclegów, w Kołobrzegu - 135 tysięcy. To są niesamowite dane - podkreślił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Olgierd Geblewicz wspomniał o firmach, które wspierane przez zarząd regionu środkami unijnymi, przyczyniają się do rozwoju turystyki poprzez tworzenie miejsc noclegowych. Docenił też potencjał lokalnych organizacji turystycznych oraz samorządów, które włączają się w budowę infrastruktury - promenad, ścieżek rowerowych i innych atrakcji.

Urząd marszałkowski ogłosił konkursy na dofinansowanie projektów turystycznych na kwotę 75 mln zł. - Wspieramy tu m.in. rozwój infrastruktury żeglarskiej, w tym marin Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego - przypomniał Geblewicz.

Wicemarszałek Rzepa poinformował, że gminy zarobiły tez na wpływach z opłat miejscowych. Za lipiec i sierpień wpływy wyniosły ponad 13,7 mln zł. To o 7 proc. więcej niż przed rokiem. Największy skok (aż 77 proc.) zanotowano w Darłowie.

(kl)

Na zdjęciu: Od lewej: Andrzej Górski, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej "Wokół Drawy"; marszałek Olgierd Geblewicz; wicemarszałek Jarosław Rzepa; Grażyna Zaremba-Szuba, kanclerz Oddziału Zachodniopomorskiego Izby Produktu Regionalnego i Tradycyjnego.

Fot. Marek Klasa

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Precz z Lewacka PO-stkomuna i w Stettinie...
2018-10-12 00:08:05
Bo Ludzie wykorzystali Sloneczna pogode... by przy okazji "PO-ogladac" jeszcze PO-owskich Marszalkow... gdyz Boj to jest juz Ich ostatni !!
Do-Cent
2018-10-11 22:37:01
Bardzo "zaskakujący" wzrost przy takiej pogodzie. Dziekujemy
Turystykę oceniają szeregowcy.
2018-10-11 19:14:09
Marszałki - spieprzajcie z drogi!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ