niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Tu zaczęło się ludobójstwo

Tu zaczęło się ludobójstwo

Tu zaczęło się ludobójstwo
Data publikacji: 2019-02-09 10:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 3532 374992

Rzeź w kolonii Parośla I na Wołyniu urasta do rangi symbolu nie tylko z powodu tego, że uznawana jest za początek ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich. Niezwykłym, ale i przerażającym paradoksem jest fakt, że z tej pierwszej „wołyńskiej” rzezi oprócz kilkorga polskich dzieci ocalała też rodzina żydowska. Ukrywający ją przed Niemcami Polak Klemens Horoszkiewicz i jego bliscy w okrutny sposób zostali przez ukraińskich nacjonalistów zamordowani. Ukryci w piwnicy Żydzi przeżyli.

W rzezi polskiej kolonii Parośla I zginęło w sumie ponad 170 osób. Członkowie tzw. pierwszej sotni UPA „Dowbeszki-Korobki” w niewyobrażalnie okrutny sposób mordowali siekierami i nożami wszystkich, nie wyłączając noworodków, tylko dlatego, że płynęła w nich polska krew. Kobiety wcześniej gwałcili. Zamordowanych ograbili, wieś spalili. Datę 9 lutego 1943 roku uważa się za początek trwającego kilka lat ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Rzeź w kolonii Parośla I na Wołyniu 9 lutego 1943 roku – nie licząc faktu, że była pierwszym aktem ludobójstwa, niewiele różniła się od innych napaści ukraińskich nacjonalistów na polskie miejscowości na Kresach Południowo-Wschodnich. Mieszkańców mordowano w okrutny i najtańszy sposób; przy użyciu noży, siekier i innych narzędzi. Zbrodnie te łączy jeszcze jedna wspólna cecha: dokonywali ich często mieszkańcy sąsiednich miejscowości, a nawet sąsiedzi, tyle że Ukraińcy.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 lutego 2019 r.

 R.K. Ciepliński

Fot. Grzegorz Naumowicz

Tu zaczęło się ludobójstwo

Komentarze

re: Abc
żydzi i cyganie też nie mieli swojego państwa, i dlaczego żydów wymieniasz pierwszych?
2019-02-12 10:22:50
PL
BANDERA to była zwykła i darmow a PROSTYTUTKA Hitlera !!!!!.Która wykorzystała moment że Polska została zajęta przez Kartofle Niemieckie i wiedziała że już jej Polska nic nie zrobi.
2019-02-12 06:08:13
Wawrzek
Sekretarz Generalny ONZ w 2014 roku stwierdził wyraźnie . że nie było i nie ma państwa Ukraina. Ogłoszenie było oficjalne i jest opublikowane.
2019-02-11 23:26:38
Polak
Czołem Wielkiej Polsce!!!
2019-02-10 20:20:47
du-Patriota
- od morza do morza to było przed Jałtą, teraz są inne czasy i należy osądzić "rezunów" tak jak Angie osądza "byłych nazistów". Ostatni osądzony to mał 94 (dziwięćdziesiąt cztery) i co dwie godziny przerwa w sądzie na zmianę... Tenże pisarz-eSSman przez ponad 70-ąt lat chował się w lesie, pod mostami, w kanałach itp. aż na łożu śmieci dopadła go sprawiedliwość, wyroku nie doczekał - zmarł w domu starców...Nie chcę takiej sprawiedliwości z szacunku dla osób stojących nad grobem. Pamiętać należy i o tą pamięć dbać.
2019-02-10 09:53:45
Patriota
Najpierw pomagaliśmy Ukrainie a później nas mordowali...niech oddadzą nasze ziemie Polska kiedyś była od morza do morza... Cześć i chwała bohaterom,!!!!
2019-02-10 02:44:33
Olaboga
Od wojny do tej pory w Polsce jakby rządzili obcy nie potrafili skierować sprawy LUDOBÓJSTWA na Ludności Polskiej Małopolski dokonanej przez hordy zdziczałych banderowców upa do MIĘDZYNARODOWEGO TRYBUNAŁU SPRAWIEDLIWOŚCI. upa to żadna armia to zgraja rezunów mordujących dla rabunku z podszczucia wyszkolonych przez zaborców i wrogich Polsce nacji. Bandera był z pochodzenia Żydem podobnie jak wielu jego sotników I to On wspólnie z innymi odpowiada za ludobójcze plany i ideologie. Tylko w Polsce syn banderowskiego zbrodniarza mógł zostać posłem(pytanie ilu tam takich). KTO I KIEDY OSĄDZI TE ZBRODNIE LUDOBÓJSTWA, KTO ZAKAŻE SZERZENIA I GLORYFIKOWANIA ZBRODNIARZY I STAWIANIA IM POMNIKÓW? JAK DŁUGO TE TYLE LAT ZAPOMNIANE OFIARY BESTIALSKICH MORDÓW NIE BĘDĄ MIEĆ WŁASNYCH MOGIŁ BO NADAL NA TO NIE POZWALAJĄ ZBRODNIARZE I ICH POCIOTY.
2019-02-09 18:54:15
Abc
Ukraińcy mordowali wszystkich. Żydów, Polaków, Cyganów. Pomimo tego, że nie posiadali własnego państwa, byli najbardziej zbrodniczym sojusznikiem Hitlera.
2019-02-09 14:53:35